Csak finomat az arcra!

2015. 03. 05. | Életmód

Szerző: Tóth Roland
 

Bőrápolás a nemártás jegyében.

Ugyanazok a konyhakerti zöldségek-gyümölcsök, amelyeket ételeink elkészítéséhez használunk, legtöbbször kiváló bőrtápláló-ápoló alapanyagként is megállják a helyüket. Bőrszépítő hatásuk régóta ismert. Ám manapság, amikor a saját kezűleg készített maszkok, pakolások és lemosók helyét átvették az iparilag előállított készítmények, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a természet csodás és egyszerűen felhasználható ajándékairól. Ne tegyük! Fogyasszuk őket belül és külsőleg is, hiszen a szöveteket két irányból építhetjük, a kozmetikázás, maszkolás, és elfedés helyett inkább hozzuk ki a legjobbat a Valóságból!
 

Tanácsok a konyhakerti növények felhasználásán alapuló ápolásokhoz

• Kozmetikai alkalmazásra IS csak friss, megbízható termesztőtől beszerzett, s alaposan megmosott növényeket használjunk.
• A növények – ha alkalmunk van beszerzésükre – lehetőleg biológiai gazdálkodásból származzanak.
• A bőrt a kezelés előtt alaposan és mélyen tisztítsuk meg. Ehhez használjunk hámlasztót, peelinget.
• A maszkokat 20 percig hagyjuk fent az arcon. Ha a maszk anyaga túlságosan híg, keverjük be sűrítőanyaggal (mungóbabliszt, zabliszt, agyag, tápiókapor, kukoricakeményítő)
• A készítmény soha ne kerüljön a szembe.
• Az arcra felvitt pakolás, maszk maradványait rózsavízzel vagy desztillált vízzel távolítsuk el a bőrről.
• A lemosás után mindig haszáljunk pár csepp búzacsíraolajat.


SÁRGARÉPA | 
Fiatalító arcmaszk

Az A-provitaminban rendkívül gazdag sárgarépa bőrfiatalító hatása egészen rendkívüli. Hámképző, bőrpuhító, vitaminpótló. A sárgarépa valamennyi bőrtípusra bátran alkalmazható, de leglátványosabb hatást az idős vagy öregedő bőrön érhetünk el vele: táplálja, revitalizálja, szemmel láthatóan regenerálja a bőrt. Bőrlágyító hatásának köszönhetően bársonyossá és frissességgel telivé teszi a bőrt, halványítja a korral együtt járó pigmentfoltokat, mérsékli a bőr rendellenes hámlását, és csökkenti a ráncok mélységét.

Mivel a sárgarépa nemcsak a bőr, de a szervezet minden más szövetét is erősíti, és megőrzi jó egészségi állapotát, ezért ajánlható, hogy napi rendszerességgel fogyasszon mindenki sárgarépát, és a lehető leggyakrabban igynuk frissen préselt sárgarépalevet. A sárgarépából készült olajos macerátum magas A- és F-vitamin tartalmánál fogva az egyik leginkább javasolható készítmény a bőr mindennapi ápolására.

A sárgarépa-reszelékből kifacsart levet lotionként használhatjuk: az egészen finomra, pépesre reszelt növényt pedig maszkként vihetjük fel a bőrre.

Karotin zselé készítése: a sárgarépalevet keverjük nyákanyagba (lenmagzselé, agar-agar) – ez a maszk csökkenti a seborrheás hajlamot, s egyaránt kitűnő lesz vízhiányos, érzékeny, valamint öregedő bőrtípusra is.

TURBOLYA | Szemhéjápoló növényi nedv

Ez az ernyős virágú, kellemes, ánizsos illatú növény kiváló ellenszere a ráncosodásnak, és nagyszerűen puhítja a bőrt. A friss növényből kinyert lé a szemhéjon kompresszként alkalmazva enyhíti a bőr gyulladását. A zsíros és a ráncos bőr mindennapos lemosására javasolt a turbolya főzetéből készült lotion (1 liter vízhez 60 g növényt adjunk), néhány csepp glicerinnel vegyítve.

UBORKA | Arclemosó száraz bőrre

A hidratáló, bőrlágyító tulajdonságokkal rendelkező uborka kiválóan alkalmas az arcbőr mindennapi ápolására. Tonizáló hatású szteroid-tartalma miatt, hámképző tulajdonsága miatt arcpakolásokhoz, krémekhez egyaránt használható.Magas kén-, és foszfortartalma, enyhe összehúzó hatása miatt a mindennapi bőrápolásban jól alkalmazható növény. Annak függvényében, hogy milyen hatást szeretnénk elérni, különböző uborkaalapú készítményeket alkalmazhatunk.

Kitágult pórusú, zsíros bőrre adsztringens hatású lotiont készíthetünk a következő módon: lereszelt uborkából kifacsart friss növényi léhez adjunk azonos mennyiségű 60º-os alkoholt. A keveréket pl. citrom esszenciális olajával hatásosabbá tehetjük. A CITROM esszenciája összehúzó, tonizáló, fertőtlenítő és kondicionálú is.
Ha egynegyednyi részben édesmandula olajat is adunk hozzá, akkor a készítmény a száraz bőr ápolására alkalmas lotionként használható. Alkalmazás előtt a készítményt alaposan fel kell rázni.

A reszelt vagy összeturmixolt uborkából készült maszk enyhíti a bőrgyulladást, és csillapítja az irritációkat.

Arcpakoláshoz a növény préslevét, avagy zúzalékát keverjük össze kaolinnal, zsíros bőr esetén zöld agyaggal, s ezt a pasztát hordjuk fel az arcbőrre. A pakolást zsíros bőr esetén mézzel dúsíthatjuk, száraz bőr esetén pár csepp hidegen sajtol olajjal.

FEJESSALÁTA | Bőrnyugtató, csillapító hatású borogatás

A fejessaláta levelei bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő hatással vannak az érzékeny, irritált bőrre. A saláta alkalmazható rosaceás bőrpír, napégés hatásainak csillapítására, illetve a bőr halványítására is. A saláta megfőzött és összedarabolt leveleit csomagoljuk bele egy finom szövésű, vékony vászondarabba, és maszkként szétterítve az arcon borogatásként helyezzük a bőrre.

A rosaceás vagy bármely más okból kipirosodott, illetve a hideg által megviselt bőr megnyugtatására, csillapítására használhatunk salátából készült arclemosót is. Elkészítése: ½ liternyi vízben nagyon kis lángon főzzünk két órán keresztül egy fej leveleire szétszedett salátát. A lemosást naponta végezzük vele két héten keresztül.

BURGONYA | Maszk zsíros bőrre

A burgonyagumóban a D-vitamin kivételével csaknem valamennyi vitamin előfordul. Ásványi anyagai a vas és a kálium. Frissítő, nyugtató, gyulladáscsökkentő hatású. Pórusösszehúzó hatásának köszönhetően a burgonya a zsíros, tág pórusú bőr ápolásához ideális, de ráncos bőrre alkalmazva is szép eredményeket érhetünk el vele.

Figyeljünk, elkészítése után azonnal használjuk fel! A nyers krumplit reszeljük egészen finomra, majd a reszeléket csomagoljuk be egy búzavirág főzetével átitatott kendőbe, és így helyezzük az arcra. A búzavirágfőzet elkészítéséhez 1 liter vízhez 20 g virágot adjunk. Ezt a főzetet a kezelés végén az arc lemosására is felhasználhatjuk.

A burgonya a szem alatti táskák csökkentésére is jó szolgálatot tesz. A megduzzadt szemhéjakra helyezzünk egy-egy vékony szelet nyers krumplit. 5–7 percenként cseréljük ki a krumpliszeleteket a szemhéjon, és a műveletet ismételjük meg egymás után háromszor.

Folytatom! Namaszté!

erintesem.hu

Felhasznált irodalom:
Then Mária: Biokozmetikumok gyógynövényei
lnespa.hu

Képek: erintesem.hu