5 mítosz, ami visszatarthat a jógától

2023. 04. 12. | Életmód

Szerző: Pinke Roland
 

A jógagyakorlás egyre népszerűbb hazánkban is, és úgy tűnik, a rajongóinak tábora megállíthatatlanul terjed. Azoknak, akik kipróbálták és gyakorolják is a jógát, egészen biztos, hogy megváltozott az életük. Az a szintű békesség és elégedettség, amit a jóga képes előidézni az emberben, nehézen hasonlítható össze bármi mással.

A rendszeres gyakorlás számos előnnyel bír, többek között a test különféle fájdalmait képes enyhíteni, erősít és a rugalmassá tesz, egészségesebb légzést biztosít, segít a stressz oldásában, kontrollban tartja a testsúlyt, jótékony hatással van a szív- és érrendszer keringésére.

A jóga világában bárki megtalálhatja a számára legideálisabb irányzatot, ugyanis ennek az ősi rendszernek szinte minden változata tartalmaz valamilyen fokú erő-, hajlékonyság- és légzésmunkát – a mentális és fizikai jólét javítása érdekében -, ám ezeknek az aránya, és a nehézsége változó. Éppen ez a sokrétűség és misztikusság, ami miatt rengeteg tévhit kering a jógával kapcsolatban, és ami miatt talán te sem mersz belekezdeni a gyakorlásába. Az alábbiakban ezeket a téves információkat szeretnénk most eloszlatni.

A jógához hajlékonynak kell lenni

Ennek a hibás elképzelésnek a legnagyobb táplálója a szociális média, amelyen keresztül rengeteg szuper-hajlékony jógázóról jelenik meg videó vagy fotó, ami pedig azt a hamis képet mutatja, hogy mindenki, aki jógázik, az szuper-hajlékony. Pont úgy, mint ahogy a tökéletesre photoshoppolt modellek erősítik az emberekben a komplexusokat, és arra ösztönzik őket, hogy a tökéletes test illúzióját hajkurásszák.

Nem azért jógázol, mert hajlékony vagy, pont azért csinálod, hogy hajlékonyabb és mozgékonyabb legyél. És ami még fontosabb, hogy közben csökkentheted a stresszt, javíthatod a keringésed és egészségesebben élheted a mindennapjaidat. Lehet, hogy sohasem tudod majd a lábad a nyakadba tenni, de idővel és gyakorlással rengeteget javul majd a hajlékonyságod is, ezt fogod tapasztalni.
Az azonban biztos, hogy minél később vágsz bele, annál hosszabb idő alatt és annál több munkával jutsz el ugyanarra a szintre.


Photo by Darina Belonogova

Fáj a hátam/derekam

A hátfájás sem kizáró ok. Ez a jó hír, a rossz hír viszont az, hogy sokat kell dolgoznod, hogy elmúljon. Pont annyit, amennyit mozgás nélkül töltöttél, ami alatt szép lassan kialakult a fájdalom. Sokat tárgyalt probléma a mozgásszegény életmód, amely az ilyen akut hátfájás nagy részéért felelős. Természetesen a hátfájásnak is van olyan szintű előrehaladott állapota, amikor nem javasolt a jóga, vagy csupán jógaterápia keretein belül. Ilyenkor azt javasoljuk, hogy egyéni órákon vegyél részt, ahol a gyakorlatok személyre szabottak. Mindenesetre gerincsérv vagy komolyabb mozgásszervi korlátozások esetén a jógagyakorlás megkezdése előtt konzultálj az orvosoddal.

A jóga nőknek való

A jóga mindenkinek segít javítani az ízületek mobilitásán, mozgástartományán és az általános törzsstabilitáson, így ez az állítás már itt megdőlni látszik. Ennek az egyedülálló rendszernek az eszközei, ugyanúgy ahogy a nőknek, úgy a férfiaknak is segítenek, mindkét nem egyformán élvezheti a kedvező hatásait. Ráadásul a jóga elősegíti a helyes testtartást, az izomkontrollt, és számos olyan kisebb stabilizáló izmot, inakat is használ, amelyeket más mozgásformák nem.

Illetve ez a tévhit leginkább az első pontra vezethető vissza. A különböző platformokon megjelenő hölgyek dekoratív képei hamis illúziót alakítanak ki arról, hogy milyen a jóga és milyen emberek gyakorolják azt. Ne dőlj be nekik!


Image by rawpixel.com on Freepik

Nincs időm a jógára

“A jógaórák hosszúak, nekem nincs erre másfél vagy két órám naponta.” – ez egy sokszor ismételt kifogás, amire így első körben egy szintén sokszor hallott választ adnék, miszerint: arra van időd, amire szánsz. De tudjuk jól, hogy ez nem mindig van így, mindenki más élethelyzetben van, mások a problémái és hát van, hogy ennyi időnk tényleg nincs a gyakorlásra.  Még azoknak sem, akik már elköteleződtek a jóga mellett. Ám a jógának nincs időlimitje. Akár egy húsz perces reggeli gyakorlatsor is képes megváltoztatni a napodat. Tégy vele egy próbát! Egyik reggel végezz el néhány jógagyakorlatot, legyen mondjuk 10 kör napüdvözlet, majd a következő napon gyakorlás nélkül kezdd a reggelt. Biztos vagyok benne, hogy érezni fogod a különbséget!

Vallási és spirituális aggodalmak

Amennyiben attól tartasz, hogy a jóga, mint egy vallási kultúra része, megzavarja a saját hitrendszeredet, nem kell aggódni. Bár kulturálisan gyakran a hinduizmushoz kötik, a jóga fizikális gyakorlatai, vagyis az ászanázás nem igényel tőled ilyenféle beállítottságot. Egy jógastúdióban gyakran találkozhatsz a valláshoz és a spiritualitáshoz kapcsolódó rituálékkal, szokásokkal, de neked nem kell ebbe belemélyedned, ha nem szeretnél. Ez a fajta mozgás, az ászanák végzése mindenképpen csodálatos hatással lesz a szervezetedre.

Ha a lista bármely pontja visszatartana, vagy akár egyéb másféle akadályok lennének előtted, hát ne hagyd magad! Ne hagyd, hogy a szociálmédia vagy más kívülről jövő – akár téves – információ elbizonytalanítson! Csak tégy egy próbát, tapasztald meg a saját bőrödön, és döntsd el magad, hogy neked való-e a jóga vagy sem. Hajrá!

 

 

(Borítókép by Burst)

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok