Hogy működik az elménk?

2014. 04. 15. | Filozófia

Szerző: Tóth Roland
 

– avagy avagy a nyúl tavaszi agancsváltása

El tudsz képzelni egy agancsos nyulat, sőt annak tavaszi agancsváltását? Szerintem mindenki képes rá.

Milyen nyulat látsz? Fehéret, feketét, tarkát? Mekkora az agancsa, milyen és hol van? A két füle között, vagy máshol?

Márpedig agancsos nyúl nincs, és így nemcsak tavasszal, de máskor se képes az agancsváltásra, és ezt Te is tudod!

A jóga a gondolathullámok uralása, az elme kontrollja. Elménknek megvan az a teremtő képessége, hogy számára ismert dolgokat összekapcsol, és újat alkot. Lásd: nyúl – agancs – tavasz – agancsváltás. Így születhetnek nagyszerű, csodálatos új dolgok, ám, mint a példa is mutatja butaságok, ostobaságok, haszontalanságok teremtésére ép úgy hajlamos elménk, mint jó dolgokéra. Magának a folyamatnak nem vagyunk tudatában, és ez a folyamat akaratunk ellenére végbemegy.

Erről beszélgetünk, és látom, hogy az egyik fiatalembernek kikerekedik a szeme, csillog a tekintete. Kérdezem, mire jöttél rá? Hát ez nagyon jó! MI? Hát a nyúl sokkal szaporább, mint a szarvas, ha kifejlesztenénk az agancsos nyulat, sokkal több agancsot lehetne begyűjteni, sőt, ha nemcsak tavasszal lenne agancsváltás! Egyre több agancsunk lenne, micsoda bomba üzlet!
 
 
írta: Kapisinszky Judit

 („A nyúl tavaszi agancsváltása” kifejezés: dr. Tóth-Soma László (Gaura Krisna dás), Patanydzsali: Jóga-szútráról tartott előadásán született, 2012-13 tanévben a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolán.)