Hozd formába magad! Mondj búcsút a narancsbőrnek!

2014. 05. 06. | Érdekesség

Szerző: Tóth Roland
 

írta: Hári Bea

Cellulit, narancsbőr, karfiolos bőr… Tegye fel a kezét, akinek ismerősen csengenek ezek a szavak! Nem szép látvány, ami főleg így a bikiniszezon közeledtével igencsak aggasztani tudja az ember lányát. Merthogy elsősorban nőket érintő problémáról van szó. Statisztikák szerint 10-ből 9 lány, asszony – a kamaszkorát követően – kénytelen szembesülni a jelenséggel.  És teljesen mindegy, hogy valaki nádszál vékony, vagy teltebb idomokkal rendelkezik, senki sincs biztonságban.

Ha te is azok közé tartozol, akik a jó idő és a rövidülő ruhadarabok beköszöntével a tükör előtt azon mélázik, mitévő legyen, hogyan fogjon hozzá a gödröcskék eltüntetéséhez, mindenképpen érdemes elolvasnod és minél többet alkalmaznod az alább ismertetett tippek közül. Ennek a cikknek a célja, hogy a mesterséges beavatkozások és kenceficék helyett, inkább természetes, otthon is alkalmazható megoldásokat mutasson be, ezúttal sem feledve a jógát a „gyógymódok” sorából, hiszen a jógikus életmód követése ezúttal is áldásosnak bizonyulhat.   

Mi a narancsbőr?
 
A cellulit orvosi nézőpontból nézve „a bőr alatti zsírszövet ödémája, vizenyője, melynek oka a sejtekben felhalmozódott sok toxikus anyag”.

Kialakulásának okaként több tényezőt szokás emlegetni: a mozgásszegény életmód, a nem megfelelő táplálkozás, a genetikai okok (testalkat kérdése), az ösztrogén túltengés (hormonális okok) és a rossz keringés a leggyakrabban emlegetett magyarázatok közé tartoznak. Miközben valószínűleg bármelyik faktor szerepet játszhat az előbbiek közül a narancsbőr kialakulásában, a fő bűnös, egyfajta közös nevező, amire ujjal lehet mutogatni: a szervezetünkben felhalmozódó méreganyagok jelenléte. És persze ezúttal sem érdemes figyelmen kívül hagyni a lelki tényezőket.

A cellulit elsősorban a combokon, a csípőtájékon és a hason jelentkező esztétikai probléma – és nem betegség –, amely fokozatosan alakul ki. Az állapot előrehaladtával négy fő fázist különböztetünk meg:

1. Szőlő-bőr: kezdetben csak akkor látható, ha a bőrredőt az ujjaink közé csípjük. A bőr fekve és állva is sima, így nem is igazán beszélhetünk cellulitről.

2. Paradicsom-bőr: Közepesen súlyos eset, amikor a gödröcskék csak állva látszanak, de fekve még nem.

3. Avokádó-bőr: súlyosabb esetben már állva és fekve is egyaránt látszódnak a „göröngyök”.

4. Brokkoli-bőr: az utolsó fázisban vékony anyagú nadrágban is látható a bőrelváltozás, torzítva a testkontúrt.

Hogyan csökkenthető a cellulit?

A következőkben a különböző mesterséges orvosi és kozmetikai beavatkozások – pl. orvosi mezoterápia, hypoxi, narancsbőr elleni (mű)krémek, stb. – helyett inkább a 100%-ban természetes és otthon is alkalmazható megoldásokat veszünk sorra. Minél több módszert alkalmaz az ember az alábbi listából, annál biztosabb lesz a siker. A cellulitcsökkentő módszerek garantált mellékhatása pedig – nem kell megijedni – általános közérzet- és egészségjavulás lesz.

  • Egészséges táplálkozás és folyadékbevitel 

Először is érdemes leszögezni, hogy nem kifejezetten fogyókúráról – élelemmegvonásról, koplalásról – van szó, hanem egészséges táplálékok fogyasztásáról és a méreganyagok eltávolításáról. Így érdemes előnyben részesíteni a vegyszermentes, lúgos és feldolgozatlan, finomítatlan élelmiszereket, ételeket: a friss (helyi) zöldségeket és gyümölcsöket, amelyek mágnesként vonzzák a sejtekben lévő savas, toxikus anyagokat, így segítve azok eltávolítását a szervezetből. Egy jó tanács: érdemes fokozatosan növelni ezen tápanyagok,  főleg zöldségek fogyasztását, hogy a szervezet lépést tudjon tartani a felszabaduló toxinok eltávolításával, és ezáltal elkerülhető legyen az újracirkuláló méreganyagok ismételt leülepedése.

A legjobb, amit tehetsz, ha friss bio zöldségleveket fogyasztasz és átmosod velük a szervezetedet. Ezáltal az öregedési folyamatot is lassíthatod. De nyugodt szívvel ihatsz például vizet – minden mennyiségben -, továbbá vegyszermentes gyümölcsleveket, gyógyteákat, zöldteát és búzafűlevet is. Ha a vizet nem szereted, ízesítsd frissen facsart citromlével. Ezek segítenek kimosni szervezetedből a méreganyagokat és hidratálnak. A víz egyébként is nélkülözhetetlen az élethez és a prána (életerő) egyik fő forrása.

Részesítsd előnyben az alacsony zsír-, magas fehérje- és klorifilltartalmú (növényi eredetű) ételeket-italokat. A finomított asztali só helyett válaszd a kelta tengeri illetve a himalájai kristálysót.

Amit mindenképpen érdemes kerülni az az alkohol, a szóda és a szénsavas üdítők, a koffeintartalmú italok (kávé, energiaital), a vegyszerrel kezelt élelmiszerek, a tartósítószerek, a mesterséges színezékek és az adalékanyagok. Mondj búcsút a gyorséttermi kosztnak és a finomított cukornak is – sajnos a csoki is tiltólistára kell, hogy kerüljön. Ha idáig még nem tetted, ajánlott leszokni a dohányzásról is!

  • Méregtelenítés – Szabadulj meg a méreganyagoktól!

Ahhoz, hogy a – lúgosítással, masszázzsal, stb. – felszabaduló méreganyagok távozni tudjanak a szervezetből – és ne ülepedjenek le újra – érdemes a méreganyagokat elvezető csatornákat – ezek a bélrendszer, a vesék, a tüdő és a bőr – kitisztítani. Mivel a legtöbb toxin a béltraktuson keresztül halmozódik fel és onnan is távolítható el legnagyobb mennyiségben, természetgyógyász (pl. ájurvédikus) körökben kifejezetten ajánlják a különböző béltisztító módszerek alkalmazását: a hashajtástól és beöntésen át a különböző béltiszító készítmények használatáig. De áldásos lehet időnként a többnapos böjt, vagy a heti egy lé- illetve gyümölcsnap beiktatása is. 

  • Bőrradírozás, masszírozás és testtekercselés

A luffa szivaccsal vagy félpuha sörtéjű kefével végzett száraz dörzsölés segít eltávolítani az elhalt felszíni bőrsejteket és javítja a vér- és nyirokkeringést. A nyirokrendszer – a bőr alatt csücsülő nyirokcsomók – stimulálásával a toxinokat az azokat elvezető csatornák felé tudjuk irányítani. Radírozd-masszírozd a cellulitisszel érintett területeket kis körkörös mozdulatokkal néhány percen át néhány alkalommal egy héten. Ezúttal is érdemes a fokozatosság elvét alkalmazni, vagyis egy egyperces radírozással kezdeni és idővel feltornázni azt alkalmanként néhány percre. Mindez segíteni fog abban, hogy bőröd hozzászokjon a kezeléshez és ne váljon érzékennyé a beavatkozás hatására.
 
Házi kencék narancsbőrre:

Kókuszos-kávés bőrradírkockák:

Ajánlott: cellulitra és terhességi csíkokra is. A kávé – a recept egyik meghatározó szereplője, lelke – külsőleg alkalmazva az egyik legjobb narancsbőrellenes háziszer.
Hozzávalók: ½ csésze kókuszolaj, ½ csésze friss kávézacc.
Olvaszd fel a kókuszolajat, és keverd össze a kávéval. Öntsd a keveréket jégkocka tartókba vagy muffin sütőformákba és várd meg, hogy megszilárduljon. Ha nem használod fel azonnal, tárold a kockákat mélyhűtőben.

Zablisztes-kávés testradír:

Hozzávalók: ½ csésze zabliszt, 2 teáskanál só, 2 teáskanál őrölt kávé, 5-6 csepp narancs illóolaj, 3-4 csepp rozmaring illóolaj, 2-3 csepp fahéj illóolaj. Keverd össze a hozzávalókat, 5-10 percen keresztül masszírozd vele az érintett területeket. A meleg vizes mosdás után öblítsd le a bőröd langyos vízzel. Ne feledkezz meg a kezelés után krémmel vagy tejjel hidratálni a bőrödet.

További receptekért látogass el erre az angol nyelvű oldalra!
 
Masszázsolaj narancsbőrre:

A leghatékonyabb illóolajak cellulitra: boróka, édeskömény, grapefruit, rozmaring, zsálya, citrom, fahéj és ciprus. A hordozóolaj (más néven bázisolaj) – amely az illóolaj hígítására szolgál – lehet: szőlőmag-, jojoba-, mandula-, kókusz- és olívaolaj is. (Soha ne alkalmazd az illóolajakat önmagukban! Az allergiás reakciót elkerülendő érdemes előzetesen bőrpróbát is végezni!) Használj egyszerre 2-3 félét az előbb említett illóolajok közül. 1 dl bázisolajba keverj bele 15-15 cseppet ha kétféle illóolajat használsz, illetve 10-10 cseppet ha háromfélét.
Hatásos a masszázsolaj felvitele után alkalmazott – háztartási fóliával végzett – testtekercselés is. További részletekért katt ide!

Az ügyesebbek megpróbálkozhatnak akár maguk is az anticellulit masszázzsal. (Persze profikra is lehet bízni a feladatot, illetve érdemes előzetesen konzultálni velük.) Az internetet böngészve egyébként számos videót lehet találni a témával kapcsolatban. Az egyik ilyen kisfilm megtekintéséhez katt ide!

  • Régi jól bevált módszer a hideg-meleg váltó zuhany alkalmazása, amely bőrfeszesítő hatású. A tusolást mindig langyos vagy meleg vízzel kell kezdeni és hideggel befejezni. A hosszú ideig tartó, meleg vizes fürdő nem ajánlott!
  • Mozogj rendszeresen (Minimum 3*1 órát hetente). Jógázz!

A mozgás – testgyakorlatok végzése – nemcsak stresszoldó és endorfin termelő hatású, de az ennek során bekövetkező verejtékezés segít a méreganyagok bőrön keresztüli eltávolításában, így szebbé – feszesebbé, szebb tónusúvá – teszi bőrödet, vonzóbbá külső megjelenésedet.  
 
Az egyik legjobb mozgástípus ez esetben is a jóga. Lássuk mely narancsbőrűző jógapozíciók közül érdemes válogatni:

Dhanurászana (íjállás)
Garudászana (saspóz)
Gó-mukhászana (tehénarcpóz)
Halászana (ekeállás) 
Utkata konasana (Istennő póz)
Salabhászana (sáskaállás)
Szarvangászana (gyertyaállás)
Szétu-bandha-szarvangászana (hídállás)
– Szupta-vadzsrászana (fekvő gyémántpóz)
Pascsimóttánászana (ülésből előredöntés)
Utkatászana (széktartás)
Uttánászana (állásból előredöntés)
– Vírabhadrászana pózok (harcospóz 1, harcospóz 2, harcospóz 3)
 
A fordított testhelyzetű ászanák jótékony hatását alapul véve – amelyek jelentősen felgyorsítják a lábak és a törzs alsó részén lévő szervek irányából a szív felé áramló vér- és nyirokkeringést, ezáltal segítve a méreganyagok távozását – érdemes TV nézés, illetve magazinolvasás közben is csípőddel a fal felé fordulva, a lábaidat felemelve és azokat függőlegesen a falnak támasztva pihenni.    

  • A szaunázás szintén jelentősen elősegíti a méreganyagok távozását.  
  • A lelki egyensúly megteremtése

Végül mindenképp érdemes említést tenni a narancsbőr kialakulásának lelki eredetű okairól. És lehet, hogy máris egy újabb bizonyítékát fedezzük fel annak, mennyire másképp gondolkodnak, éreznek és viszonyulnak a világhoz a nők és miként teszik ezt a férfiak? Lehet, hogy nem véletlen, hogy a narancsbőr a dolgokat megrágni és „túlbonyolítani szerető” nőket sújtja, és megkíméli az „egyszerűbb gondolkodású” erősebbik nemet? Valószínűleg érdemes lenne elgondolkodni ezen a megközelítésen is. Mindenesetre ma már egyre többen gondolják úgy, hogy a betegségek minden esetben lelki eredetű okokra vezethetők vissza, így a lélek gyógyítása ugyanolyan fontos szerepet kell, hogy kapjon, mint a fizikai „tünetek”, a testi problémák kezelése. A cellulit nagy valószínűséggel az aggodalmak, az elfojtott érzelmek, a magunkkal szembeni elutasítás következményeként jelenik meg és egyfajta pszichés blokkokat jelez. Így kezelésében – ahhoz, hogy tartós eredményt érhessünk el – fontos szerephez kell, hogy jusson a pszichés problémák feldolgozása és önmagunk elfogadása. A test Isten és a lélek temploma. Tanuld meg szeretni és értékelni – még ha nem is tökéletes – mindazért a csodáért, amit minden másodpercben megtesz érted.
 

Írta: Hári Bea

Képek forrása:
www.life.hu
Babamama.hu


Források:
TATTVA Tudományos Magazin
Crunchy Betty
Ökoritmus
INDIAN & MAKEUP BEAUTY BLOG
Health News & Views

Ideál Online Életmódmagazin
MindBodyGreen
Wikipédia – Narancsbőr
Kálvária Orvosi Rendelők
Demeter Masszázs
Kínai medicina
henry happened
www.youtube.com/watch?v=0re-Ritubxs
WikiHow
LIVESTRONG.COM
hogyankell.hu
FEMINA