Szemjóga 3.

2015. 03. 22. | Érdekesség

Szerző: Tóth Roland
 

Gauranga dász sorozatának utolsó része. Amikor a szem van fókuszban.

Gauranga dász folytatja a szem jógagyakorlatait. Ezeket a feladatokat és információkat T.E. Vasziljev1990-es moszkvai kiadású jógakönyvből tanulta. Az első rész gyakorlatait itt , a második részét pedig itt találhatják.


12. A gyertyaláng visszatükröződésének nézése

Ezt a gyakorlatot a gyertyaláng-nézés gyakorlásának pár hónapja után kezdjük el! A gyertyaláng vízben való visszatükröződését kell nézni. Helyezzünk el egy széles, vízzel teli edényt a gyertya előtt az asztalon, és kb. 30 fokos szögben nézzük a tükörképét. Ez a gyakorlat még jobban mélyíti a koncentrációs képességet, és megnyugtatja az idegrendszert. 

13. Napkelte nézése

A legjobb a napkelte utáni fél órában nézni a napot, de napnyugtakor is lehet. Üljünk le egyenes háttal a nap felé fordulva. Nézzünk a felbukkanó napkorong közepébe, és próbáljuk a látóterünket leszűkíteni a napkorongra. Nyissuk a szemeinket tágra, ne pislogjunk, és ne erőltessük a szemizmokat. Amikor úgy érezzük, hogy mindjárt elkezd könnyezni a szemünk, akkor csukjuk be, lazítsuk el, és próbáljuk meg minél tovább megtartani a napkorong képét a két szemöldök között. Ha nem tudunk közvetlenül a napba nézni, akkor a nap mellé nézzünk, fokozatosan csökkentve a távolságot. Ha csak rövid ideig bírjuk kitartani, akkor ismételjük meg többször. Napközben ne nézzünk a napba!

14. A napkelte tükörképének nézése

A gyakorlat megegyezik az előzővel, de a nap visszatükröződését kell nézni egy tó, folyó stb. felszínén. A sas az egyetlen állat, amelyik képes a napba nézni. A fenti gyakorlatok olyan látást adnak az embernek, mint a sasé. Mindenféle szembetegség esetén javasolt, heti 1-3 alkalommal. A holdat és annak tükörképét is nézhetjük. Ezt 3-10 percig végezzük, 45 fokos szögben (ez kevésbé fárasztja a szemet). Labilis idegrendszerűek számára a hold nézése nem javasolt. Másoknak heti egyszer. Emellett a csillagok, felhők, tenger nézése is nagyon hasznos a szemek számára.


15. Szemmasszázs

Üljünk le egy asztalhoz, és támasszuk rá a könyökünket. érintsük össze a külső tenyéréleket és eresszük az arcunkat a tenyereinkbe. A tenyértöveket nyomjuk a szemgödrökbe. Lazítsuk el a nyakizmokat. Támaszkodjunk a homlokunkkal, ne az arccsonttal. Könnyedén masszírozzunk a tenyereinkkel: váltogassuk a nyomkodást, körzést, simítást és vibrációs nyomást. Végezzük 1-2 percig, amíg melegséget nem érzünk a szemekben. A masszázs pihenteti a szemeket, serkenti a vérkeringést és stimulálja az idegvégződéseket. 


16. A szemek fürdetése

Egy széles edényt töltsünk meg hideg vízzel. Nyitott szemekkel eresszük bele az arcunkat. Néhány próbálkozás után ez teljesen természetessé fog válni. tartsuk benn az arcunkat, amíg vissza tudjuk tartani a levegőt. A szemeket mindig tartsuk szélesre nyitva. Ha nincs lehetőségünk az arc vízbemerítésére, akkor a nyitott szemeinkbe spricceljünk vizet a tenyerünkből. A szemek mosása jól tonizálja őket, javítja a vérkeringést, megszünteti a fáradtságot. A napi gyakorlás befejezéseképpen vagy külön gyakorlatként is hasznos, szemfáradtság esetén. Ebben az esetben az öblítés után egyből lehet folytatni a munkát a szemekkel.  

Gauranga dász
http://www.hotashtanga.com