Gauranga dász sorozata 2.
Gauranga dász folytatja a szem jógagyakorlatait. Ezeket a feladatokat és információkat T.E. Vasziljev 1990-es moszkvai kiadású jógakönyvből tanulta. Az első rész gyakorlatait itt találhatják.
9. Ujjhegy- és horizont-nézés
Álljunk egyenesen és az ujjunkat emeljük fel szemmagasságba kb. 30 centire az arcunktól. Felváltva fókuszáljuk a tekintetet az ujjunkra, majd a horizontra, mindegyik pozícióban 2-3 másodpercet maradva. Az ujj és a horizont legyen egy irányban, hogy ne kelljen mozgatni a szemgolyót, miközben átfókuszálunk. Mindkét pozícióban tisztán kell látni az objektumot. Végezzük a gyakorlatot 1-3 percig, majd térjünk át a következőre.
10. Orrhegy- és horizont-nézés
Az előzőhöz hasonlóan kell végezni, csak az ujjhegyünk helyett az orrhegyünkre koncentrálunk. Ez a két gyakorlat elősegíti a szem pontos fókuszálási képességét. A látás javul, mivel a szemlencse jobban képes változtatni a törését.
11. Gyertyaláng-nézés (Trátaka)
Gyújtsunk meg egy gyertyát, és helyezzük el szemmagasságban, fél-egy méter távolságra a szemünktől. Vegyünk fel egy szilárd ülő helyzetet, és pislogás nélkül nézzünk a lángba. lehetőleg iktassunk ki minden zavaró külső körülményt. A gyakorlatot általában este vagy félhomályban végezzük.
A tekintetet irányítsuk egyenesen a gyertyalángba, nyissuk tágra a szemeket. Nem szabad pislogni. A lángnyelv egy idő múlva világító folttá nő, és arra kell törekedni, hogy az egész látómezőnket betöltse. Ez hosszabb gyakorlás után sikerül, és ezt az állapotot akár fél óráig is fenn lehet tartani. Meg kell tanulni semmire sem gondolni a gyakorlat közben, csupán nézni. Ne húzzuk fel magunkat, ha észre vesszük, hogy elkalandoztak a gondolataink. Próbáljuk tovaengedni a febukkanó gondolatokat, anélkül, hogy magukkal ragadnák a figyelmünket. helyette irányítsuk vissza a gondolatokat a gyertya közepére, és próbáljunk megpillantani benne VALAMIT.
Az első néhány hétben addig nézzük a lángot, amíg a szemünk el nem fárad. Szigorúan tilos erőltetni! Törekedjünk arra, hogy 10-15 percig tudjuk végezni a gyakorlatot. Ha elkezd fájni, vagy erősen könnyezni, akkor csukjuk be, és becsukott szemmel “nézzük” tovább a gyertya lángját. Törekedjünk ara, hogy a világos folt minél tovább és tisztábban megmaradjon a becsukott szemhéjunkon. A fejünket és a gerincet tartsuk egyenesen. ha leereszkedik, akkor azonnal emeljük fel! utána lazítsuk a szemeket.
Van, amikor nem a lángot látjuk megnövekedni, hanem különböző képek tűnnek fel. Ez egy fontos képesség, de csak szakértő irányítása alatt fejlesszük. Az ágjá csakra önkényes “felhekkelése” ugyanis pszichés rendellenességekhez vezethet. Ezt a gyakorlatot a dháraná (koncentráció) fejlesztésére használhatjuk. Emellett a szemek élességét is fokozza.
Folytatása következik.
Írta: Gauranga dász
forrás:http://www.hotashtanga.com
kép: szerző blogjáról