Petrezselyem – a zöld superfood

2018. 06. 18. | Vegetáriánus

 

Egyik kedvenc leveles növényem a petrezselyemzöld. Nem csak finom, de számos gyógyhatással is rendelkezik.

A petrezselyem népies neve: petruska, petrezselem, petrezsirom
A petrezselyem őshazája Spanyolország. Sokoldalú felhasználhatósága folytán előkelő helyet foglal el a konyhai zöldfűszerek között. Egészségügyi értéke nemcsak a magas C-vitamin és karotin tartalmában rejlik, mely értékeket egyedül csak a paprika közelíti meg a zöldségnövények között, hanem igen magas ásványi anyagtartalmában is. 1000 mg/100 g közeli káliumtartalma a legmagasabb a zöldségnövények között, ennek tulajdonítható a kiválasztó szervekre gyakorolt kedvező hatása.

A petrezselyem számos fajtája ismert a világban. A legismertebb két különböző fajtája, az egyszerű levelű, és a bodor levelű. Számunkra a különbség csak az lehet, hogy a bodor levelű vaskosabb, lédúsabb, így azok, akik centrifugázzák, a zöld levelet hamarább megtelik a poharuk. Ha gyökerét is felhasználjuk, jobb a helyzet. A petrezselyem az a növényünk, amely szinte minden nap az asztalra kerül valamelyik ételünkben. Ha ezt betartjuk, nincs gondunk a vastartalommal, amire a testünknek szüksége van.

Hatóanyagai:

A gyökér (radix) droganyaga apiol, miristicin taralmú illóolajat tartalmaz 0,7-1 %-ban. Apiin, cukor és nyálkatartalma magas. 100 gramm gyökérben 29 kcal energia, B1, B2 vitamin, természetes vastartalma meghaladhatja a 2,2 mg-t, szénhidrát tartalma közel 6 gramm.
Levele (folium) illóolajat, flavon-glikozidát, káliumot, A-, C-, és E- vitamint tartalmaz.
Termése (fructus) 4-8 % illóolajat, apiin glikozidát és sajátos zsírosolajat tartalmaz.

Energia 40 kcal / 150 kJ
Szénhidrátok 6,3 g
cukrok 0,9 g
rost 3,3 g

Zsír 0,8 g
Fehérje 3 g
Tiamin (B1-vitamin) 0,1 mg
Riboflavin (B2-vitamin) 0,2 mg
Niacin (B3-vitamin) 1,3 mg
Pantoténsav (B5-vitamin) 0,4 mg
B6-vitamin 0,1 mg
Folsav (B9-vitamin) 152 mikrogramm
C-vitamin 133 mg
Kalcium 138 mg
Vas 8 mg
Magnézium 50 mg
Foszfor 58 mg
Kálium 554 mg
Cink 1,1 mg

Felhasználható részei:

petrezselyemgyökér
petrezselyemlevél
petrezselyemmag
Felhasználás módjai:
ételként (gyökér, levél)
szépségápoláspetrezselyemmag-olaj (hidegen sajtolt) naponta 2×1 mokkáskanál étkezés előtt vagy közbentea: Leforrázunk 3 dl vízzel 2 teáskanálnyi összeaprított petrezselyemlevelet vagy gyökeret, majd negyedóra elteltével szűrjük le. Fogyasztása étkezés előtt ajánlott.petrezselyembor: 1 liter jó minőségű fehérborhoz 6-10 szál felaprított petrezselyemlevelet adunk, zárható üvegbe töltjük, 3 napig minden nap felrázzuk, majd további 7 napot hűvös, napfénytől védett helyen tároljuk, majd leszűrjük és naponta maximum kétszer 3 cl-t fogyasztunk belőle.

 

A petrezselyem gyógyhatásai betegségcsoportok szerint:

Allergia:

A petrezselyem egyik legerősebb, legtartalmasabb zöldségfélénk. Rendkívül jó hatással van a vér tisztítására (lúgosító hatása van a savas vérre), és ezzel az allergia elleni küzdelem egyik leghatásosabb gyógyszere. Hat a hörgők tisztítására, valamint csökkenti a rájuk ható ingereket. Nagyon hatásos az allergiás tüsszögés ellen.

Vízhólyag és vesetisztító:

Erős vízhajtó és vizelethajtó, ezért a terhes nőknek nagy mennyiségben fogyasztani nem szabad! Tisztítja a vízhólyagot és a veséket, valamint serkentőleg hat a vesék működésére. Ezt elsősorban nagymennyiségű káliumtartalmának köszönhetjük. Serkenti a természetes nemi hormonok képződését a szervezetben és ezzel elősegíti a normális menstruációs ciklust, valamint csökkenti a menstruációs fájdalmakat és normalizálja a hüvelyfolyást. Ezt vastartalma biztosítja, amire különösen akkor van szükség, amikor erős a vérzés. Vesekőnél a nyers gyökeret ajánlják rágcsálni.

Látás- és optikai idegek:

Vitamin és ásványi összetétele folytán pozitívan hat a látás és a látással kapcsolatos idegekre. A benne lévő nagymennyiségű A- vitaminnak köszönhetjük, hogy csökkenti a szürkületi vakságot, hatásosan támogatja a szem működését.

Emésztőrendszer:

Szintén kálium tartalmának köszönhetjük, hogy a petrezselyem tisztítja az emésztő rendszert, valamint serkenti a máj munkáját. Mint tudjuk, a májnak nagyon sok feladata van, köztük az egyik a szervezetbe jutó mérgek azonnali tárolása. De ha a máj már túl van terhelve, a szervezetbe jutó mérgek elterjedése ellen nem történik semmi. A petrezselyem segít a szervezet tisztításában, különösen higanyszennyezés esetén ajánlatos a kúraszerű fogyasztása.

Cukorbetegség:

Azoknak, akiknek megemelkedett a cukorszintjük, ajánlatos egy időre kúraszerűen fogyasztani a petrezselymet. Olyan anyagokat tartalmaz, amelyek segítik megszüntetni az inzulin érzékenységet, illetve késlelteti a cukorbaj kialakulását. Ezt egyébként a kalcium felvétellel is elérjük, mert segíti a sejtek mozgásának szabályozását. A kalcium megtalálható a többi sötétzöld színű zöldségekben is. Természetesen a cukorbaj megelőzéséhez a táplálékozásunkkal is be kell segíteni azzal, hogy kerüljük a fehér cukor használatát, hogy segítsünk a szervezetben visszaállítani a rendet. Emberi szervezetben a vanádium egyes kutatások szerint csökkenti a májban termelődő koleszterin mennyiségét. Inzulin-szerű hatást képes kifejteni, így csökken a szükséges inzulinmennyiség. Növeli a az úgynevezett glutation szintet, amely a szervezet egyes méregtelenítő mechanizmusában nélkülözhetetlen.

Petrezselyem és a vanádium

A vanádium egyike a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemnek. Az 1980-as években került a figyelem középpontjába, amikor az első állatkísérletek során fény derült inzulinutánzó (és koleszterincsökkentő) hatására. Vanádium egyébként előfordul különféle olajos magvakban, gabonafélékben, borokban, gyümölcslevekben, gombákban, petrezselyemben, rákokban, és más tengeri élőlények húsában is.

Nyersanyagok vanádium tartalma 100 g-ra vonatkoztatva:
Petrezselyem 80 mikrogramm
Szójabab 70 mikrogramm
Napraforgóolaj 41 mikrogramm
Zab 35 mikrogramm
Olívaolaj 30 mikrogramm
Sárgarépa 10 mikrogram

Immunrendszer:

Azoknál, aki kénytelenek huzamosabb időn keresztül gyógyszert szedni, számos mellékhatás alakulhat ki, ami az immunrendszer munkáját gátolja. Ha az immunrendszer meggyengül, a körülöttünk levő baktériumok munkája testünkben megkezdődik. Számos jele van az immunrendszer hanyatlásának, amit főleg táplálékunkkal segíthetünk visszaállítani. A petrezselyem az egyik legnagyobb tára a vitaminoknak és ásványoknak. Kúraszerű fogyasztással fokozzuk a test ellenálló lépességét, bármely betegséggel szemben.

Étvágygerjesztő:

A petrezselyem nemcsak kitűnő étvágygerjesztő a gyerekek számára, de nagyon tápláló is.
Vérszaporító:

A petrezselyemben sok a vas, 10 dkg petrezselyem 8 mg vasat tartalmaz. A szervezetünknek nagy szüksége van vasra a vérképződéshez, valamint az oxigén felszívódáshoz. A petrezselyem továbbá olyan agyagot tartalmaz, amely elősegíti a vérkötődést.

A petrezselyem, mint gyógynövény szinergistái (más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása):

kapor (Anethum graveolens L.)
zeller (Apium graveolens)
torma (Armoracia rusticana)
medvehagyma (Allium ursinum)
csalán (Urtica dioica)
Érdekességek:– A friss növényt szúnyogcsípés ellen használják úgy, hogy a szabadon maradt testrészeket egyszerűen bedörzsölik vele.
– Az ókori háziasszonyok nem a konyhában tartották a petrezselymet, inkább gyógyító erejéért tisztelték, és fájdalomcsillapításra használták.
– Fogfájás enyhítésére az apróra vágott friss petrezselyemlevelet keverje össze ugyanennyi 60°-os orvosi alkohollal, tegye az italt légmentesen zárható üvegbe és hagyja állni. A folyadékból tegyen egy keveset a mutatóujjára és dörzsölje be a fájós fog körüli részt. Az állkapocs vonalát követve kenje végig az arcát is. A műveletet ismételje naponta kétszer!
Házilagos kozmetika:Nem kell feltétlenül szakemberhez fordulni, otthon is frissíthető, tisztítható és rózsássá varázsolható a bőr – viszonylag egyszerűen. A petrezselymes pakoláshoz 4 evőkanál tehéntúrót keverjünk el maroknyi, apróra vágott petrezselyemmel és vigyük fel az arcra, a dekoltázsra. Borítsunk rá nedves, meleg kendőt és 30 percig hagyjuk hatni. A pakolásnak még erőteljesebb a hatása, ha fürdés közben, gőzben alkalmazzuk.

A hideg káros hatásaként vörös hajszálerek keletkeznek az arcon és az orron.

Megoldás: három evőkanál aprított petrezselymet forrázzunk le 1 dl forró vízzel, majd szűrjük le, és adjunk hozzá ugyanannyi tejet! Az elkészült keverékkel itassunk át vattalapokat, és helyezzük azokat az érintett bőrterületre! Tíz perc múlva langyos vízzel mossuk le!

Hölgyek részére a szépségük megőrzése érdekében érdemes petrezselymet használni, egy kanál összezúzott petrezselyem levélhez egy kanál tejszínt, kevés mézet adunk és kenjük fel arcbőrünkre. Hagyjuk fent 10 percig, majd langyos vízzel mossuk le. Nyáron a túlzott napozás fájdalmainak enyhítésére friss petrezselyem pépet alkalmazhatunk az érzékeny bőrfelületen.

A petrezselyem gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata!

Fő hatóanyaga a benne lévő illóolaj, amely a gyökerében 0,1 , a levelében 1 és a termésében 2-7%-ban van. Az illóolaj összetevője az apiol, amely a gyökérben olyan kis mennyiségben van, hogy nem árthat. A miriszticinről viszont elmondhatjuk, hogy a gyökérben kevés fordul elő. A petrezselyem erős vizelethajtó, antiszeptikum (fertőzés elleni szer), antiprotozoicum (egysejtűek által okozott fertőzéseket gyógyító szer), görcsoldó, szélgörcsoldó, étvágyjavító, frissítő, immunrendszert serkentő, nőgyógyászati panaszokat enyhítő, allergia elleni és rákellenes szer, továbbá afrodiaziakum.

Erős vizelethajtó tulajdonsága van, a magas vérnyomást csökkentő teakeverékek alkotóeleme. Vizelethajtó hatása miatt a lábduzzanatokat csillapító teakeveréknek és a reuma elleni teáknak fontos összetevője.

Annak a teakeveréknek is alkotórésze, amelyből 1 litert kell meginni 15-20 perc alatt, ha a vesekövet akarjuk kihajtani vele. Ez az úgynevezett lökéskúra, amely során nagy mennyiségű erős vizelethajtó teát fogyaszt el rövid idő alatt a beteg. Előtte feltétlenül szükséges egy hétig olyan teát is inni, amely tágítja a húgyutakat. Ez a tea köményből, édesköményből és néha vérehulló fecskefűből áll.

Mint ismeretes a toxo-plazmózis, vagyis egysejtűekkel való fertőzés a háziállatokról terjed az emberre. A terhes nők elvetélhetnek, vagy a baba testi fogyatékosan születhet. Ha a kisgyermek megbetegszik, ő még nem kaphat szintetikus gyógyszert a toxoplazmózisra. Itt segíthet a petrezselyem, amelynek hatóanyagai megsemmisítik a toxoplazmózis kórokozóit. Ha fokozni akarjuk a gyógyhatást, kakukkfűteával kombinálhatjuk. A petrezselyem gyökere, ha csak a levesben van, javítja az étvágyat, mert elősegíti az emésztőnedvek képződését. Gátolja a hisztamin túlzott kiválasztását és ezért csökkenti az allergiás tünetek intenzitását. A petrezselyem enyhén tonizálja a szívizmot. A nyers gyökér stimulálja a mellékvesék működését és a pajzsmirigy munkáját. Ez abban nyilvánul meg, hogy a mellékvese több hormont termel, és ezzel javul a szervezet alkalmazkodó képessége. A homeopátia is alkalmazza a petrezselymet: húgyúti betegségek, gyomorbántalmak, meghűlés és prosztatabántalmak ellen. A petrezselyem a nőkre úgy hat, mint a férfiakra a zellergyökér, de fel lehet használni a rendszertelen menstruációs ciklus szabályozására is. Összezúzott nyers levele enyhíti a fülfájást.

Ha valakinek karikás a szeme, éhgyomorra néhány karika petrezselyemgyökeret kell elfogyasztani. Még érdekesebb a szeplők elleni hatása: néhány nyers petrezselyemlevél szárát 2 dl vízzel leforrázunk, 15 percig hagyjuk ázni, majd leszűrjük. Gézt mártunk a lébe, s ezzel mosogatjuk naponta 15-20 percig a szeplős bőrt.

Figyelmeztetés!

A petrezselyem nem javasolt a vese nem bakteriális gyulladása esetén, továbbá az áldott állapotban lévő nőknek és a szoptatós anyáknak. Nagyobb adagban rongálhatja a májat és a vesét, ezért nem ajánlatos a petrezselyem magjait alkalmazni, mert ezekben tízszer több a hatóanyag, mint a gyökérben és a levelekben. A nagyobb adag mag vagy az ebből nyert illóolaj hallucinációt és olyan görcsöket okozhat, amely hasonlít az epilepsziás görcsökhöz. Szakszerű alkalmazása a biztosíték arra, hogy nem okoz veszélyt!

Elkészítése és adagolása 
Ha egyedül alkalmazzuk, akkor a következőképpen járunk el:

levél: a felaprított, szárított vagy zöld levélből 1 evőkanálnyi mennyiséget 2-2,5 dl vízzel leforrázunk, 15 percig hagyjuk lúgozódni. Leszűrjük és naponta kétszer 2,5 dl-t vagy négyszer 1 dl-t fogyasztunk.

gyökér: 1 evőkanálnyi felaprított gyökeret, legyen az szárított vagy nyers, 5-10 percig főzzük 3 dl vízben, majd a szűrletből 3-4 naponta 12 evőkanálnyi mennyiséget iszunk.

Szerző: Gauaranga Dásza

Forrás: www.hotashtanga.com