írta: Hári Beáta
A jógatáplálkozás lakto-vegetáriánus étkezést jelent, amely a hiedelmekkel ellentétben nemcsak egészséges, de rendkívül változatos is. Emellett az, aki száműzi étrendjéből a húskészítményeket és a tojást, maga is nagyon sokat tehet egy fenntartható (vagyis hosszútávon működő) és környezettudatos világ létrejöttért. Hogy csak két példát említsek: tudományos kutatások bizonyítják, hogy klímaváltozással, túlnépesedéssel és élelmiszerproblémákkal sújtott világunkban a vegetáriánus étrendre való áttéréssel többet tehetünk a globális éghajlatváltozás ellen, mintha benzinfaló autóinkat üzemanyag-takarékos hibrid változatra cserélnénk. Másrészt az eredmények azt is igazolják, hogy 1,5 hektár szántóföld terményein, amely mindössze egy húsfogyasztó ember tápanyagszükségletét tudja kielégíteni, 6 lakto-vegetáriánus tud megélni.
Ennek szellemében ragadjunk most fakanalat, és főzzünk valami finomat!
Ehhez nyújt segítséget az Öko-völgy Alapítvány* nemrégiben készült „Házipraktikák Krisna-völgyből” c. sorozatának két kisfilmje, amely a házisajt otthoni elkészítésének rejtelmeibe avat be, illetve bundázott változatának, az indiai panír pakorának (a panír magyarul házisajtot jelent) az elkészítéséhez ad tanácsokat.
Íme tehát a recept:
Forraljunk fel 2 liter zsíros tejet (házi tejet vagy 3,5%-os bolti változatát) egy lábosban. Amikor forr, adjuk hozzá egy 1/2 citrom levét, illetve alternatívaként 1-2 teáskanál citromsavat, hogy elősegítsük a fehérjetartalom kicsapódását. Miután szétváltak egymástól a savó és a fehérje összetevők, átszűrjük (például egy konyharuha segítségével), kicsavarjuk belőle a folyadékot és lepréseljük. A kész sajtot fogyaszthatjuk azonnal, de felhasználásának egyik kiváló módja, ha bundában sütjük ki, pakorát készítünk belőle.
Azok, akik nem fogyasztanak húst illetve tojást tudják, hogy a hüvelyesek, ezen belül is a sárgaborsó kitűnő fehérje-, és nem mellesleg gazdag vitaminforrás. Bundában sült házisajtunk lelke is – tojás helyett – a sárgaborsóliszt, melyet a következő hozzávalók segítségével készíthetünk el:
A bunda tésztájához keverjünk össze sárgaborsólisztet, vizet, sót és fűszereket (ki-ki ízlésének megfelelően használhat hinget/aszafoetidát, chillit, kurkumát, koriandetr, stb.) A kapott palacsintatésztaszerű masszába forgassuk bele, majd néhány perc alatt forró olajban süssük ki az előzetesen hasábokra szelt házisajtot.
További részletekért tekintsd meg, hogyan készítik Krisna-völgyben maguk a bhakti-jóga gyakorlói (a bhakták) a fent leírt ételeket. A videókat itt megnézheted!
Reméljük kedvet kaptatok a vegetáriánus konyha ízvilágához, illetve ha már vegetáriánusok vagytok, akkor is kipróbáljátok és a fentiekkel is gazdagítjátok majd receptgyűjteményeteket.
Kellemes főzőcskézést és jó étvágyat kívánunk!
*Az Öko-völgy Alapítvány környezettudatos életmóddal, alkalmazott fenntarthatósággal, önellátással illetve ezek oktatásával, tudományos kutatásával foglalkozó civil szervezet. Az Alapítvány működésének mintaterülete a somogyvámosi ökofalu, hivatalos nevén Krisna-völgy Indiai Kulturális Központ és Biofarm.
Írta: Hári Beáta
Forrás: Öko-völgy Alapítvány