A szív és a lélek fűszere – a KARDAMOM

2014. 04. 04. | Ájurvéda, Vegetáriánus

 

A szent por, a kurkuma támadása után újabb izgalmas fűszer kerül terítékre, hogy meghódítsa az egzotikus ízeket kedvelő és az egészséges életmód iránt is fogékony Jógapont olvasók szívét, és ez utóbbi szó szerint értendő. Lássuk a részleteket!

A kardamom a gyömbérfélék családjába tartozó gyógyhatású fűszernövény. Aki még nem használta, mindenképpen érdemes kipróbálnia, már csak azért is, mert több területen is bevethető, sokoldalú növényről van szó. A fűszer az egzotikus és a karácsonyi ízvilág szerelmesei körében garantált sikert fog aratani, de fizikai-lelki jólétünket is támogathatjuk a számos gyógyhatással rendelkező kardamommal.

Mindazok, akik vásárlásra adnák a fejüket, nem érdemes hétköznapi élelmiszerüzletekben keresgélniük, de még a nagy hipermarketek sem számítanak jó lelőhelyeknek. Javasolt inkább bioboltokban illetve keleti fűszerüzletekben próbálkozni. Nekem a fővárosban a nagykörúton a 4-es, 6-os villamos Wesselényi úti megállójánál sikerült egy fantasztikus fűszerboltba betévednem, ahol a sok egzotikus élelmiszer mellett zöld kardamomot is árusítottak.

Apropó zöld kardamom. A fűszernek több változata is ismert. A terméshüvely színe alapján beszélhetünk zöld, fehér és fekete kardamomról is. Míg a fehér a zöld kardamom napon és eltérő módon (kéngőzzel) szárított változata, a fekete valójában teljesen más növényfajt takar. Noha többe kerül, én a termés hüvelyes kiszerelését részesítem előnyben a magvas illetve őrölt változattal szemben, mert hosszabb ideig eláll, és a fűszerben lévő íz- és illatanyag is jobban megőrződik. A kardamom egyébként nem tartozik a legolcsóbb ízesítőszerek közé, a sáfrány és a vanília után a világ harmadik legdrágább fűszeréről van szó. A jó hír viszont, hogy intenzív íze miatt kis mennyiséget is elegendő használni belőle. Összetételét tekintve a mag többféle illóolajat (pl. eukaliptol, kámfor, limonén stb.), cukrot, keményítőt és egyéb olajokat tartalmaz.

Az indiai fűszerek története az emberi civilizáció kezdetére vezethető vissza. A fűszerek háborúk, tengeri utazások, expedíciók elindítói voltak, így alakítva a világ eseményeit, az emberiség történelmét.

A kardamom a világ egyik legrégibb és legmegbecsültebb fűszere. Nem véletlenül nevezik a fűszerek királynőjének. Már ősidők óta használják nemcsak gasztronómiai, de gyógyítási céllal is. A növény hosszú és izgalmas története a védikus időkig nyúlik vissza. Már a Csaraka Szamhitá és a Súsruta Szamhitá – az ájurvédikus orvosképzés ősi, klasszikus művei – is említik a növényt. A védikus mellett több más ókori civilizáció esetében is találunk utalást az alkalmazására. Az egyiptomiak, az asszírok és a babilóniaiak mellett az Ezeregyéjszaka meséi világából is jól ismert fűszert az ókori görögök és a rómaiak is használták például parfümkészítéshez.

A kardamom, mint fűszernövény szerepe a gasztronómiában

Míg a balzsamos, enyhén csípős, citromra, eukaliptuszra és kámforra emlékeztető aromájú zöld kardamom inkább a lágyabb ízű ételek, a fekete kardamom a fűszeresebb fogások ízesítője. Utóbbi változat karakteresebb, erős füstös ízű, de nem keserű, inkább a mentához hasonló hűsítő zamattal rendelkezik. A fehér levesfűszeres aromájú és kiváló ízesítője a különféle desszerteknek.

A gasztronómia iránt érdeklődők hazánkban minden bizonnyal a karácsonyi ízvilág egyik meghatározó szereplőjeként – pl. a mézeskalács fűszerkeverék egyik összetevőjeként – ismerhetik a kardamomot, de a világon mindenütt használják például a curryporok alkotóelemeként is.

Az arab világban az édes ételek fűszereként alkalmazzák, de a zöld kardamom a tradicionális tea, illetve az arab vendégszeretet egyik szimbólumának számító kávé, a gahwa meghatározó összetevője is. A skandináv országok közül a svédek almapudingjukat, a norvégok karácsonyi kenyerüket (julekake), a finnek édes kenyerüket (pulla) ízesítik az egzotikus fűszerrel.  A klasszikus felhasználók sorát gyarapítja Oroszország és Japán is. Őshazájában Dél-Ázsiában a zöld kardamom gyakori hozzávalója a hagyományos indiai édességeknek és a masala chai-nak (fűszeres feketetea) is, de a basmati rizs megbolondítására és más ételekben is használják. A fekete kardamomot a garam masala fűszerkeverékben is megtaláljuk a currypor összetevőjeként.
A gyümölcsök közül az almához, a körtéhez és a birsalmához illik a legjobban, almássüteményeket például nagyon jól fel lehet dobni vele.

Azok számára, akik otthonosan mozognak a konyhában, íme néhány könnyen elkészíthető, izgalmas recept, amellyel meglephetjük családtagjainkat, barátainkat:

  • Mangó-kardamom lasszi: A lasszi egy joghurt alapú ital, amely különösen Indiában örvend nagy népszerűségnek, de a meleg idő közeledtével mi magyarok is előnyét élvezhetjük az ízletes frissítőnek. (Na jó, én bármely évszakban kapható vagyok egy pohár lasszira, hideg időben jég nélkül szervírozva.)

Hozzávalók: 1 csészényi jég, 1,5 csészényi darabolt mangó, ¼ csésze tej, 1 csésze natúr joghurt, 4 teáskanál cukor az ízesítéshez, egy csipet őrölt kardamom. A hozzávalókat össze kell turmixolni és már fel is lehet szolgáni a finom italt.

  • Nyugtató meleg tej kardamommal:

Hozzávalók: 1/4 teáskanál kardamom mag (őrölt vagy csak a magok is megteszik), 1/8 teáskanál őrölt fahéj, 1-2 csésze tej.
Melegítsd fel a hozzávalókat egy lábosban. Miután felmelegedett, hagyd állni pár percig, majd töltsd csészékbe, és már fogyasztható is az ital. Alvás előtt, különösen kisgyermekeknek ajánlott inni. Téli időszakban a hideg közeledtével adhatsz hozzá 1/8-1/4 teáskanál kurkumát is.

 

A kardamom, mint gyógyhatású növény herbalisztikai jelentősége

A gasztronómia mellett a kardamomot érdemes természetes házipatikánk állandó szereplőjévé tenni. Sokoldalú gyógyhatása miatt a fűszer – a belőle készült gyógytea, tinktúra és illóolaj is – valóságos kincs, így a hagyományos orvoslás – az ájurvéda és a kínai tradicionális medicina – mellett a nyugati gyógyászat (herbalisztika) is számos területen alkalmazza. Hatásait tekintve a kardamom görcsoldó, antiszeptikus, gyulladáscsökkentő, fájdalom- illetve vérzéscsillapító és vértisztító.

A szív gyógyszere, erre utal a fűszer nevének (cardamomum) eredete is, amely a görög kardia (=szív) és az amomum (=fűszer) szavakból tevődik össze. Testünk motorjának, lelkünk lakóhelyének védelmezője emésztő- és légzőszervi problémákat, női bajokat, illetve húzódásokat és izomgörcsöket is orvosol. Illóolaját masszírozásra is használhatjuk.

Készíts te is görcsoldó masszázsolajat a következő összetevők felhasználásával: 28-30 ml jojobaolajba keverj 8 csepp muskotályzsálya illóolajat, 17 csepp kardamom illóolajat és 6 csepp majoránna illóolajat.

A kardamom a szájüreget is fertőtleníti, üde leheletet biztosít és segít felvenni a harcot a fog-és fogínyfertőzés ellen. Rágcsáld a magvakat önmagukban az étkezések után, vagy készíts fogkrémet kardamom felhasználásával.

Nyugtatja az idegrendszert, sőt érzelmi jólétünk támogatója is a fűszer. Erősíti az ember szívében lakó isteni öntudatot. Elősegíti a pozitív tulajdonságok-érzelmek kibontakozását: melegszívűvé, emberszeretővé tesz, örömteli rálátást nyújt a mindennapi teendőkre, tisztítja a gondolatvilágot, nyugtatja a lelket és bátorítást ad a félelmek leküzdéséhez. Halványítja a negatív tulajdonságokat-érzelmeket, mint a kapzsiság, az irigység, a gyűlölködés, az önimádat, a sértettség, a szomorúság és a bizonytalanság. Fellendíti a bennünk szunnyadó életerőt, így alkalmazható depresszió és kimerültség esetén is. Serkentő hatása miatt afrodiziákumként is számon tartják.

Az ájurvéda szerint a kardamom szattvában és pránában (életenergiában) egyaránt gazdag. Ez utóbbi áramlását szabályozza, különösen a szamána-váju és az apána-váju esetében. Előbbi az ún. egyensúlyozó prána, amely a test perifériás részei felől annak belseje felé áramlik, és az emésztés valamennyi szintjéért felelős. Elménkben homogenizálja és megemészti a tapasztalatokat, legyenek azok érzékszervi, érzelmi vagy mentális jellegűek. Az apána-váju a lefelé és kifelé áramló életenergia, amely a kiválasztó és reproduktív folyamatok minden formáját irányítja (pl. kilégzés, vizelet, sperma, gyermek születése, stb.) és mélyebb szinten a negatív érzékszervi, érzelmi és mentális tapasztalatok megszüntetését, feldolgozását kontrolálja.

Összefoglalva tehát a kardamom szerepet játszik abban, ahogyan a világról alkotott benyomásainkat feldolgozzuk, így segítve érzelmi-mentális jólétünket.

Ellenjavallat: Tűztúlsúly, heveny gyulladásokkal járó illetve infarktus közeli állapotok, vérzések, fekélyek, epekövesség esetén ellenjavallott vagy csak körültekintően alkalmazható. Pitta testalkatúak, főleg ha túlzott súlyfelesleggel rendelkeznek, csak kúraszerűen fogyasszák.

Írta: Hári Beáta

Források:
Wikipédia – Kardamom
Wikipedia – Cardamom
yummly.com – Mango-Cardamom Lassi
yummly.com – Ground ardamom Recipes
Lukrécia kencéi – Olcsó (lenyelhető ) zöldfogkrém
Organic Facts – Health Benefits of Cardamom Essential Oil
www.teautja.hu– Fehér kardamom
Hotashtanga.com – A prána
Magyar megmaradásért – Az agy
Kelet-Nyugat Egészségközpont – Pihenés és megújulás a jóga és az ajurvéda alapján
TMINFO.HU – Több energia, jó alvás az ájurvéda segítségével = több siker!
EWSHAS – Cardamom: Queen of Spices