Enni vagy nem enni: az itt a kérdés

2016. 08. 30. | Jógainterjúk

Szerző: Tóth Roland
 

Beszéljünk a táplálkozásról! Ezúttal is szakértőinket kérdeztük…

Életünk egyik meghatározó tényezője a táplálkozás. Mit együnk? Mit ne együnk? Mennyit fogyasszunk? Ki nem dilemmázott már ehhez hasonló kérdéseken? A jóga életmód szintén lényeges szeletét képezik étkezési szokásaink, így minden gyakorlónak érdemes tisztában lennie a táplálkozási alapelvekkel, vagyis például azzal, hogy jógagyakorlás előtt mit, mennyit és mikor érdemes enni vagy éppen nem enni. (Folyadékfogyasztással kapcsolatosan már több írás is megjelent magazinunkban. Pl.: 1. Inni, vagy nem inni: ez itt a kérdés! 2. Az ivás művészete)


Medvegy Gergely – Vaisnava teológus és jógamester, a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola (ww.bhf.hu) és az AUM Blaha (www.aumjoga.hu) jógaoktatója:

Általánosságban véve jógázás előtt 3-4 órával nem szabadna enni. Ha könnyű ételt ettünk, akkor 2-3 órát kellene várni az étkezés után, ha nehéz ételt fogyasztottunk, akkor 3-4 órát. A jóga életmód a vegetáriánus táplálkozást követi, így a gyakorló jógásoknak is ezt szoktuk ajánlani. A bevitt étel mennyisége és gyakorisága változhat. A kapha típusú (nagyobb alkatú) embereknek elég, ha naponta kétszer esznek, reggel és délben. A pitta (átlagos alkatú) személyeknek ideális, ha háromszor étkeznek normál mennyiséget. A váta (vékony) emberek pedig ehetnek naponta ötször kevesebbet. Az utóbbi alkatúaknak – mivel kevesebbet fogyasztanak – elég 2 órát várni az evés után.
 

Kornhoffer Tünde – Anaya női jógaoktató és jógaterapeuta (aranycsillag-joga.hu):

Mindennek megvan az ideje a természetben, így a táplálék feldolgozásának is. Mivel a jóga gyakorlása alatt lelassul az emésztés, jó, ha üres a gyomrunk, mire jógázni kezdünk. (Ezt a jógaszentírások különösen kihangsúlyozzák.)
Reggeli jógaóra előtt a legideálisabb táplálék egy jó pohár forró, citromos víz ébredés után, ami a természetes tisztító folyamatokat segíti, majd vátáknak és kapháknak kása fahéjjal, gyömbérrel, pittáknak pedig idénygyümölcs ajánlott. A reggeli jógára kb. fél-egy órával ezután kerüljön sor, így a gyakorlás hatása frissítő és tápláló lesz. A mennyiség is lényeges: a gyomortartalom 2 maroknyi, így az étel 1 maroknyi legyen, hogy legyen hely emészteni.
Esti jógafoglalkozás – ami általában 18 óra körül szokott lenni – előtt egy-két órával lehet egy finom zöldséglevest fogyasztani megfelelő (dósát egyensúlyozó) fűszerezéssel. 18 óra után a szervezet már nem tudja maradéktalanul megemészteni az ételt. Az esti óra után egy finom datolyás(gabona) tej kardamommal, vagy egy gyógytea is kiváló lehet.
Magam a saját tapasztalás híve vagyok, így kipróbáltam a tele gyomorral való gyakorlást is. Hát… azóta mélyen egyetértek a jógaszentírásokkal.;)
 

Kapisinszky Judit – Vaisnava jógamester, a Páva Jógastúdió vezetője:

Mikor jógázol? Reggel, napközben, este? Csoportos jógaórára mész vagy egyénileg gyakorolsz?
A jóga tradíció javaslata az, hogy üres hólyaggal, üres belekkel és gyomorral gyakoroljunk, mivel az előre, oldalra, hátra végzett hajlások, a csavarások hatnak a hasüregben és a mellüregben lévő szervekre. A teli has/gyomor a pránájáma gyakorlásra és a meditációra is rendkívül kedvezőtlen.
Ha reggel gyakorolsz, a reggeli fürdőszobai rituálé – a hólyag és a belek ürítése, zuhanyozás, nyelvtisztítás, fogmosás, orrmosás – után, ha iszol és/vagy eszel pár falatot még nem ártalmas. Persze mértékkel! Ihatsz egy jó csésze meleg vizet, vagy mézes meleg vizet, mézes citromos meleg vizet, frissen forrázott gyömbérből teát, akár mézzel és vagy citrommal ízesítve, vagy gyógyteát, gyümölcsteát. Esetleg pár kanál joghurtot, amit jó vízzel hígítva inni, mint az indiai lasszit. Egyél 3 szem korpovit kekszet, lassan és alaposan megrágva, vagy egy almát, egy körtét vagy egy kis banánt, ha mindenképpen enned kell!
Délutáni és esti jógaóra előtt is 1,5-2 órával, ha teheted, ne egyél. Ha az óra előtt fél órával iszol, mint reggel, az is rendben van.
Kihívást jelenthet, ha az esti jógaóra után farkaséhesnek érzed magad. 3 szem korpovit keksz, egy falat sajt, még nem terheli éjszaka az emésztő rendszert, és mindenképpen kellemesebb, mint korgó gyomorral próbálkozni az elalvással.
Ha olyan jógarendszert gyakorolsz, ami nagyfokú izzadással jár, akkor már napközben gondoskodj arról, hogy kellően hidratáld a szervezeted.
 

Miszlik Melinda – Hatha jógaoktató:

A táplálkozás egy meghatározó kérdéskör minden jógagyakorló életében. Először is kulcsfontosságú, hogy mit eszünk, mennyit és természetesen az is, hogy mikor. A nem megfelelő ütemezés gátolhatja a rendszeres gyakorlásra tett erőfeszítéseinket. Fontos, hogy az ászanákat üres gyomorral végezzük, de sajnos nem mindig könnyű ellenállni az éhség késztetésének. Ez egy kritikus pont mindenki életében, de csak addig, amíg fel nem ismerjük, hogy az önmegvalósításra való törekvésünk nem merül ki az ászanák egyre pontosabb kivitelezésében. Egyes jama és nijama elvek gyakorlatba ültetésével a jóga egy mélyebb aspektusa tárulhat fel számunkra. Az erőszakmentesség (ahimszá) szem előtt tartásával először figyeljünk arra, hogy pontosan mit is eszünk: hús, hal, tojás fogyasztása nem javasolt. A lemondás (tapah) elve által pedig tudatosítsuk, hogy nem történik semmi baj, ha pár órával később eszünk. Ezen szabályok alkalmazásával már szellemileg felkészülve érkezhetünk az órára, ami egy egészen új szintre emelheti a gyakorlásunkat. Felismerhetjük, hogy valójában nem ez a test vagyunk és minden egyes nap picit legyőzve magunkat megnövekedett belső erőre tehetünk szert.


Gubán Dorka 
– Astanga jógaoktató, Bandha Works Astanga és Vinyásza Krama Jógaiskola (http://bandhaworks.hu/): 
 
A jóga gyakorlásához hozzátartozik, hogy minden pillanatunkban egyhegyű figyelemre törekszünk, azaz mindig csakis az aktuális tevékenységünkben merülünk el osztatlan figyelemmel, legyen szó munkáról, pihenésről, evésről vagy ászanagyakorlásról. Ezért semmiképp sem ajánlott ászanagyakorlás közben enni vagy inni, hiszen ez zavarná a koncentrációt. Ugyanígy elvonhatja a figyelmünket, ha gyakorlás közben emésztünk, sőt az előző nap elfogyasztott étel minősége is hatással lehet ránk. Ezért a legjobb, ha az emésztőrendszerünk nyugalmi állapotban van gyakorlás közben, és kitapasztaljuk, hogy számunkra melyek azok az ételek, amelyek nem stimulálnak túlságosan és tompává sem tesznek, illetve mennyi idő szükséges ahhoz, hogy teljesen megemésszük őket.


Vidák Vénusz – Baba-mama jóga, kismama jóga, gyermekjóga oktató, a Bhaktivedana Hittudmányi Főiskola vaisnava jógamester szakos hallgatója:

Mivel nem ajánlatos teli gyomorral jógázni, legalább három órának el kellene telnie az étkezés és a gyakorlás között. Ha nagyon megéheznél jógázás előtt, fogyaszthatsz gyorsan emészthető, könnyű nassolnivalókat, mint pl. egy marék mandulát, vagy mazsolát, esetleg gyümölcsöket (pl. alma, körte, eper, ananász). Ezek a gyümölcsök magas rosttartalmuk miatt nem csak laktatóak, hanem ellátnak energiával, ezenfelül pedig még hidratálnak is, így különösen hot jóga előtt nagyon hasznos, ha eszünk belőlük. Arra viszont figyeljünk oda, hogy ezeket is a gyakorlás előtt legalább egy órával érdemes elfogyasztani. Zöldségek közül az uborka vagy a vegyes zöldsaláta szintén segíthet elűzni az éhséget, ráadásul ezek is hidratáló hatásúak.
 
Az egyik kedvenc nasim jóga előtt/után a mogyoróvajas golyó:
Hozzávalók: 1 bögre kisszemű zabpehely, 2 evőkanál napraforgómag, 1/2 bögre aszalt piros áfonya, 1 evőkanál chia mag, 1/2 bögre mogyoróvaj, 1/3 bögre méz.
Elkészítése: A hozzávalókat helyezd bele egy tálba és dolgozd össze, majd formázz kis golyókat a masszából. Tedd a hűtőbe legalább fél órára és már készen is van a fehérjében gazdag, istenien finom csemege. A fehérjebevitel nagyon fontos, mivel az biztosítja az aminosavakat, melyek az izomépítéshez nélkülözhetetlenek. 
 
Másik nagy kedvencem egy zöld turmix, amit akár reggelire is fogyaszthatunk. Nagyon laktató és ízletes.
Hozzávalók: 1 érett banán, 1 nagy marék friss spenót, 100 ml kókusz- vagy mandulatej.
Elkészítése: Turmixold össze a hozzávalókat és már kész is a finom italod.
 
 
Jó étvágyat, jó jógázást!:)

Kép: stylecraze.com