Bár még nem igazán érezzük a bőrünkön, de itt a tavasz. Hamarosan jönnek a meleg napok, amikor jól esik valami könnyűt enni, és az sem árt, ha elkészíteni sem tart túl sokáig, nem kell órákat a konyhában töltenünk. Jobban esik inkább a szabad levegőn lenni, többet fogunk mozogni, így fontos, hogy az ételeink tápértéke megfelelő legyen, de mindezek mellet arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy ízletes, színes, jól fűszerezett, lédús ételek kerüljenek az asztalra, ami elégedettséggel ajándékoz meg bennünket. Csábrági Mariann vegán szakács tavaszváró receptjei.
Hamis vagdalt
Hozzávalók:
- 80 gr búzasikér (webshopokban, bioboltokban, delikáteszekben kapható, de néhány nagyobb szupermarketben is beszerezhető)
- 50 gr teljes kiőrlésű búzaliszt (lehet rozsliszt is)
- 50gr szójagranulátum (webshopokban, bioboltokban, delikáteszekben kapható, de néhány nagyobb szupermarketben is beszerezhető)
- 2 tk asafoetida (hagyma ízének helyettesítésére használt indiai fűszer) vagy egy közepes fej hagyma lereszelve
- só, bors, paprika ízlés szerint
- 500 ml vízre
- 2 ek szójaszósz
- 1 ek folyékony füst (webshopokban, bioboltokban, delikáteszekben kapható)
- 2 ek étolaj
Először elkészítem a hamis vagdaltat, mert annak kicsit állnia kell, mielőtt megsütöm. A száraz összetevőket egy tálban összekeverem, majd egy másik tálban a folyékonyakat (víz, szójaszósz, folyékony füst és étolaj). Beleöntöm a folyadékot a szárazanyagba, jól összekeverem, hozzáteszek zöld petrezselymet összevágva, vagy bármilyen zöld fűszernövényt beleapríthatunk, koriandert, bazsalikomot, medvehagymát, nem tudjuk elrontani vele. A lényeg, hogy ha száraznak találjuk akkor még nyugodtan tehetünk hozzá apránként vizet, hogy jól összeálljon, és a szója megduzzadjon. Félreteszem, és hagyom állni 20-25 percig.
Utána kiolajozott kis tepsibe teszem, lehetőleg vékonyabb, hosszabb formájúba, és fólia alatt, vagy jénaiban lefedve 30 perc alatt készre sütöm.
Tavaszi zöldséges rizs
Hozzávalók:
- 1-2 sárgarépa, vagy színes saláta répa
- 1 kis darab zeller
- 1 petrezselyem gyökér
- zöldborsó
- asafoetida vagy kis fej hagyma
- 20 dkg basmati rizs (lehet jázmin rizs is, de fontos, hogy jó minőség, gyorsan fövő rizs legyen)
- 15 dkg szójakocka (webshopokban, bioboltokban, delikáteszekben kapható, de néhány nagyobb szupermarketben is beszerezhető)
- só, bors, kurkuma, borsikafű
Házi séf tipp: Igazából bármilyen zöldséget beletehetünk, brokkolit, kápia paprikát, karalábét, kukoricát, amit találunk otthon!
Előkészítésként a szójakockákat leöntöm dupla mennyiségű forró vízzel, és beleteszek egy fél kávéskanál sót.
Ezután feldarabolom a zöldségeket apró kockákra. Egy nagy edénybe, wokba teszek egy pici olajat, kicsit megpirítom az asafoetidát, vagy az apróra vágott hagymát. Majd fűszerezem sóval, borssal, kis pirospaprikával, kurkumával, borsika fűvel, és rádobom a zöldségeket.
Kevergetve kicsit átpirítom magasabb lángon, majd fedő alatt párolom tovább alacsonyabb hőfokon. 10 perc múlva beleteszem a szója kockát is, és tovább főzöm. Nem kell rá plusz folyadék, ne erősen főzzük, lefedve pont elegendő leve lesz így. 10 perc múlva hozzáteszem a megmosott rizst, és dupla mennyiségű forró vízzel felöntöm. Összekeverem, lefedem, és kicsi lángon hagyom főni. 10-15 perc múlva készen is lesz.
Ha ügyesen szerveztük a munkát, addigra a vagdalt is elkészül, és semmi más dolgunk nem marad, mint a salátát megmosni, összevágni csíkokra tetszés szerint. Én nagyon szeretem leönteni egy egyszerű édes-savanyú szósszal: összekeverek egy kis sót, cukrot vagy édesítőt, citromlevet vagy balzsamecetet és mindezt beleteszem tejfölbe, ami lehet vegán is, és jól összekeverem. Az arányokat direkt nem írom, mert ez ízlés szerint más és más. Van, aki édesebben, van, aki savanyúbban szereti. Én például édesen szeretem, sok-sok tejföllel.
Házi séf tipp: Egyébként ez a zöldséges rizs önmagában, vagdalt nélkül is megállja a helyét. Ha a rizst csak zöldséggel készítjük, akkor érdemes a vagdaltat is elkészíteni, így teljes értékű lesz az étkezés. A szójakockát van, hogy szejtánnal helyettesítem. Nyugodtan utat engedhetünk a kreativitásunknak, mert nem tudjuk elrontani. Ne ijedjünk meg a szója kockától akkor sem, ha elsőre nem sikerül, és íztelennek tűnik. Ha nem adjuk fel, ki tudjuk kísérletezni a nekünk megfelelő ízt. Használjuk bátran a fűszereket: ne sokat tegyünk, hanem többfélét, és minél változatosabban.