Miért relaxáljunk kismamaként (is)?

2014. 01. 03. | Jóga gyakorlás

 

Nézzük, akkor a kismamák számára, ezen tudásunk fényében kialakítandó relaxáció folyamatát, mellyel a kismama jógán találkozhatunk!

Hagyományosan a relaxációt hanyatt fekve, Savászanában végezzük, de kismamák esetében inkább ajánlott a stabil oldalt fekvő pozíciót (leginkább a bal oldalon), főleg a betöltött harmincadik hét után (illetve ikerterhesség esetén már korábban). Lényeg, hogy kényelmesen és melegen legyünk.

Az édesapa számára is javasolt az otthoni relaxálás. Bizonyított tény, hogy a babák megérzik apjuk érintését, és felismerik azt az anya hasfalán keresztül. Ha az apa az anya mellé fekszik és egyik kezét a mama hasára téve végzi a relaxálást, ő is képes kapcsolatot kialakítani gyermekével.

Ha elhelyezkedtünk, először a légzés megfigyelése következik. Elménk lecsendesítésének fontos állomása ez! Ha nem ezzel kezdjük a relaxációt, akkor sokszor akár percek is eltelhetnek, hogy a relaxáló képes legyen valóban odafigyelni a hallottakra, és aktívan részt vegyen a folyamatban. E nélkül a zakatoló elme eltereli gondolatainkat, és sokszor azon kaphatjuk magunkat, hogy a bevásárló listán, vagy a csekkek befizetésén gondolkodunk.
Ennek biológiai oka az agy formatio reticularis rendszerében keresendő. Az agy e területe teszi képessé a szervezetet, hogy a légzésünkkel hatni tudjunk testünk állapotára. A mindennapi életben is megnyilvánul a FR hatása. Például amikor megijedünk. Az adrenalin felszabadulásával ezen a rendszeren keresztül emelkedik meg a légzésszámunk. Érdemes tehát kihasználnunk ezt a lehetőséget testünk és elménk elcsendesítésére.

Légzésünk megfigyelését követően igyekezzünk fokozatosan elmélyíteni a légzésünket! Az egyre hosszabb belégzéseket, egyre mélyebb kilégzések kövessék. Majd fokozatosan változtassuk légzésünket hasi légzéssé! Ennek élettanilag is fontos szerepe van: Belső masszázst ad a hasi szerveknek, jobban tud tágulni a tüdőnk, így oxigénben dús vért juttathatunk szerveinkbe, és kisbabánknak is. Ezzel, mintegy serkentve magunkat is, hogy ne “aludjunk bele” a relaxációba. A hasi légzés kismamákra vonatkozó aspektusában pedig kicsit megmozgatjuk, ébresztgetjük, aktivizáljuk kisbabánkat. Mintegy felhívjuk a figyelmét, hogy szeretnénk vele kommunikálni.

A légzésünk által elcsendesített elménk és érzelmeink felé fordulunk. Most tudatosan engedjük a felszínre emelkedni utolsó gondolat foszlányainkat, majd lassan engedjük továbbúszni.

Itt lép be a kismama relaxációra jellemző sajátos epizód, az úgynevezett SANKALPÁS rész. A sankalpa szanszkrit szó, mely szándékot, elhatározást, célt jelent. A kismamajógában egy olyan jelen idejű, pozitív tartalmú, önmegerősítő mondat, melyet a kismama kiválaszt várandóssága elején és minden relaxációjába beilleszti. Pl.: “Könnyen szülöm meg, egészséges gyermekemet.”

Következik a fizikai test ellazítása. Kismamák esetében nem alkalmazzuk az izomcsoportok aktív megfeszítésével, megemelésével és laza visszaengedésével járó testellazítást! Ennek oka, hogy alsó végtagjaink hanyatt fekve történő megemelése az egyenes, illetve az alhasi izmok megfeszítését igényli, mely összehúzódásokat indíthat be. Oldalt fekve pedig nem is kivitelezhető.

Tehát a relaxáció vezetőjének utasításai szerint igyekezzünk mentális utasításra teljesen ellazult, elernyedt állapotba hozni testrészeinket. A gondos kismamajóga-oktató a test ellazítása során kitér a gát, a hasfal és a méhfal ellazítására is.

Innen már könnyen átvezethetjük a relaxációt a babával való kapcsolatfelvételre, vizualizációra.

Kétféle megközelítés lehetséges:
–  Vagy a babára fókuszálunk, és egy szépen kibontott vizualizáció után hagyunk időt a babával “beszélgetni”.
–  Vagy az önbizalmunkat erősítjük, és a könnyed, aggodalmaktól mentes szülés képére fókuszálunk.

Végül a relaxációt vezető lassan kihozza a pácienst ebből az állapotból. Az anya, vagy apa elköszön gyermekétől, tudatosítva, hogy bármikor beszélhet vele, amikor csak akar!

Egy ilyen relaxáció nagyjából 20 percet vesz igénybe, ám hatása felbecsülhetetlen. Fizikai szinten: lassul a légzés, és a szívritmus, kiegyenlítődik az energiaáramlás, oldódnak az érzelmi blokkok. Aktív mama-baba kapcsolat jön létre, mely segíti a kötődés kialakulását, eredményesebbé válhat a szoptatás, kiegyensúlyozott lesz a baba fejlődése.