Hogyan tudjuk mindezt a szülés során alkalmazni?
Rendkívül fontos, hogy a kismama megtapasztalhassa a relaxáció alatt, hogy a tudatos légzésirányítással mennyire képes hatni az elméjére és a testére. A vajúdás alatt ennek komoly hasznát veheti.
Ha a mama megtanulja elcsendesíteni elméjét, megtanul fókuszálni, azzal képes lesz uralkodni a szülés intenzív testi megnyilvánulásai miatt esetlegesen kialakuló pánikon és félelmen. Ha megtanul testileg lazítani, akkor gyorsabbá válik a tágulás folyamata.
A relaxációk során otthon rendszeresen hallgatott zene, képes a szülés ideje alatt is előhívni a vajúdó nőben ezt a nyugodt, ellazult állapotot. Sőt, az amerikai ScienceDaily tudományos cikkeket közlő internetes portálon 2013. október 30-án legutóbb megjelent kutatás szerint egy baba hónapokkal a születése után is képes felismerni a méhben rendszeresen (mindennap) hallott melódiát.
Amennyiben a relaxálásban az apa is részt vesz, ő is hatásosan tud majd mentális támaszt adni párjának a vajúdás alatt, s ő maga is könnyebben hangolódik rá gyermeke érkezésére, s változó párjára.
Összefoglalva tehát, a relaxáció mind az anya, mind gyermeke, de még az apa számára is könnyedebbé, boldogabbá, kiegyensúlyozottabbá teszi a várandósság, a szülés és a születés folyamatát. Az anyák sokkal magabiztosabbak, s jobban hallgatnak a belső hangjukra a szülés során.
Írta: Vétessy Flóra