A grillezés nem csak a húsevők privilégiuma, Csábrági Marianna, a Jógapont vegán szakácsának receptjeivel vegák és vegánok egyaránt kiélvezhetik a kültéri sütögetést!
A férfiak mindig szívesen vállalják a grillsütő szerepét a partikon, hiszen ez olyan férfias dolog. Tüzet rakni, közben beszélgetni, iszogatni, nagyon jó szórakozás. A férjem is így volt ezzel, vidáman sütögette a saját ételeit, aztán a végén, a nagy vidámságban az én kis zöldségeim kisütéséről mindig elfelejtkezett. Persze, mondanom sem kell, hogy ekkor még ő nem volt vegetáriánus. Nem sok érdeklődést tanúsított a cukkini és padlizsán iránt. A végén feldobta a rácsra őket, amikor már szinte parázs sem volt. Úgy gondolta, ezeknek a kis geze-müzéknek ennyi is elég lesz…
Ezért sosem volt nagy élmény nekem a grill parti, hiszen a zöldségek előkészítése és megsütése ugyanolyan gondosságot igényel, ha komolyabb ízélményekre vágyunk.
Most arra vállalkozok, hogy kedvet csináljak nektek ahhoz, hogy hívjátok meg akár nem vega barátaitokat is egy grill lakomára! Akkor is hozzáfoghattok, ha csak teraszotok van és villanygrilletek. Egy kis folyékony füsttel megbolondíthatjátok az ízeket, és teljes lesz az élmény!
Amennyire lehetséges és időnk engedi, előző este mindent készítsünk elő, hogy legyen ideje összeállni az ízeknek, és jól át tudjon pácolódni a zöldség és a szejtán is.
Először is összeszedtem a zöldségeket. Nagyjából bármit lehet grillezni, amit otthon találtok, de én most burgonyát, padlizsánt, cukkinit, zellert, kukoricát és kápia paprikát gondoltam ki, valamint készítettem szejtánt és joghurtsajtot is. Az utóbbi kettőt boltban is beszerezheted, de te is elkészítheted magadnak otthon.
Szejtán
- 150 gr búzasikér
- 50 gr rozsliszt vagy teljes kiőrlésű liszt
- 1 tk só
- bors, asafoetida, piros paprika ízlés szerint
- 1ek szójaszósz
- 250 ml víz
Mindent összekeverek egy kis edényben, összegyúrom gömböccé, kicsit pihentetem, majd lobogó vízbe teszem és körülbelül 40 percig főzöm. Ezután kiteszem egy deszkára kihűlni. Amikor kihűlt, akkor tudom szeletelni a grillezéshez, és kockázni a saslikhoz. Ezek után bekenem a páccal, majd beteszem a hűtőbe egy zárt edényben.
Vegán joghurtsajt:
- 200 ml szója- vagy más növényi joghurt, de nem vegánok normál joghurtot is használhatnak
- 160 gr csicseriborsó liszt
- 250 ml víz
- 1 tk só
- Lehet bele tenni apróra vágott paprikát, zöldségeket, leveleket, borsot.
A zöldségeket előkészítem, felvágom olyan formára, amire szükségem lesz a sütésnél. Szeleteket vágok a grillezéshez, és kocka formákat a saslikhoz. Szépen megkenem őket a pácolajjal, nem sózom meg! Ez fontos! Ezután zárt edényben beteszem a hűtő alsó polcára.
Mindent összekeverek egy kis edényben, majd így egyben felteszem főni. Folyamatosan kavargatva, kis lángon főzöm mindaddig, amíg olyan sűrű, hogy szinte megáll benne a kanál. Ekkor beleöntöm egy megfelelő formájú edénybe, és hagyom kihűlni, amíg ki nem tudom borítani belőle. Nem szabad otthagyni, mert pikk-pakk leég, és az edényt rögtön áztasd be utána! Ezt is jó előző nap elkészíteni, de ha nem sikerül, akkor frissen is szuper. Ezután már tudom szeletelni a grillezéshez, illetve felkockázom, amit a saslikhoz használok.
Pácolaj
Előveszek két kisebb edényt és elkészítem a kétféle fűszerezésű öntetet. Az alapja lehet olívaolaj, amibe beletehetsz pár csepp balzsamecetet és pici cukrot, pici borsot, borsikafüvet, füstölt paprikát, tárkonyt. Igazából bármilyen fűszert használhatsz, amiket kedvelsz. Lehet használni fűszerkeveréket is, de csak olyat, amiben nincsen só! Sót nem teszek ebbe az alapba, hogy ne engedjen levet a zöldség. Sózni csak a sütés előtt fogom közvetlenül.
A burgonyát és a kukoricát héjában megfőzöm. Ezt azért csinálom így, mert a zöldség mellet nem biztos hogy lenne ideje parázsban, fóliában megsülnie. Inkább előfőztem őket, így időben egyszerre tudnak megsülni.
A lepénykenyér receptje egyszerű
- 40 dkg fehérliszt, rozsliszt keverék 1:1 arányban
- 2 ek. olaj
- 1 tk. só
- 200 ml víz
Jól összegyúrod az összetevőket, és picit hagyod pihenni a tésztát. Ezután egyforma kis gömböcöket csinálsz belőle, és kerek formára kinyújtod. A tetejét beolajozod vékonyan, majd nyolc rétre hajtod, és még egyszer kinyújtod. Így ilyen háromszög alakú lepényeket kapunk. Sütés előtt kicsit átkenheted olajjal, és gyönyörűen fog megsülni.
Ezek voltak az elkészítő munkálatok. Lássuk, mit csinálunk amikor élesben fordulunk!
A saslikhoz fém, vagy fa pálcikára felfűzöm a pácolt zöldségeket, a szejtánnal, és a sajttal együtt. Becsomagolom őket alufóliába. Tettem még a csomagba csípős paprikát és mellé még zellerszárat is. Így még teljesebb íze lesz. Ekkor meg is sózom kicsit.
Ketté vágom a héjában megfőtt burgonyákat, felszeletelheted a kukoricát is. Én most a kukoricát ugyan megfőztem, de elfelejtettem a grillezésnél, pedig sokat dobott volna rajta még! Te ne felejtsd el, ráadásul most jön a szezonja is!
Meggyújtom a tüzet, várok amíg megfelelő lesz, vagy előveszem a villanygrillt. Először ráteszem a saslik csomagokat, mert ezeknek több idő kell. Ha nincs grilled, ezek sütőben is csodálatosan megsüthetőek.
Amikor már félsülésben van, akkor elkezdheted a padlizsán, zeller és cukkini szeleteket kisütni. Mielőtt a rácsra teszed, kicsit sózd meg őket!
Végül a kukorica szeleteket, a félbevágott burgonyákat, majd a szejtán és joghurtsajt szeleteket süsd meg! Leírni hosszabb, mint ameddig sülnek, ne hagyd ott őket!
Készítettem még két öntetet a kész fogáshoz. Az egyik egy ketchup-méz-chili kombó, a másik vegán tejfölbe tettem pici fekete sót, mustárt, pici cukrot és egy csepp citromot. Lehet még bele tenni zöldfűszereket is. Nagyon finom lesz!
Többféleképpen is tálalhatod. Nekem kedvencem ez az egymásra púpozott verzió, a szintek közé tehetsz önteteket is!
Desszertként egy isteni limonádét készítettem. Belevágtam barackot, tettem bele kimagozott meggyet, cseresznyét, citromot, nádcukrot és mentát! Jól lehűtve isteni nedű, és desszertként megehetik a vendégek a gyümölcsöket!
Tehát, grillre fel! Hívd meg a barátaidat, szerintem imádni fogják ezt a lakomát!