Három ok, hogy elkezdj gyógynövényekkel foglalkozni

2021. 07. 14. | Életmód

Szerző: Csikós Judit
 

Most már rengeteg ember használ rendszeresen gyógynövényeket rendszeresen, van, aki egészségmegőrzésre, van, aki a háztartásban, vagy akár testápolásra. A műanyagmentes július jegyében gyógynövényszakértőnk, Molnár Imola összegyűjtött 3 okot, amiért érdemes minél több gyógynövényt beiktatni a hétköznapjainkba. Az élet minden területén ki tudunk velük váltani valamilyen más, nem természetes – és általában alaposan becsomagolt – szert. Legyetek kreatívak, és használjátok bátran a gyógynövényeket a lakásban, a ház körül és a saját testeteken is!

1. Környezettudatos és egészséges

Sokkal környezettudatosabb gyógynövényekből készült italokat fogyasztani, mint bármilyen műanyag palackba csomagolt italt. Arról nem is beszélve, hogy mennyivel egészségesebb is. A gyógynövények ízvilága nagyon széles skálán mozog, így mindenki megtalálhatja azt, amit szívesen fogyaszt minden nap. A gyógyfüvekből készült italokat gyerekek is nyugodtan fogyaszthatják. Édesítőnek egy kis mézet, steviát vagy akár édesgyökeret is használhatunk.

Fotó: Jill Wellington, Pexels

Kellemes mindennapi fogyasztásra, üdítőnek is elkészíthető gyógynövény az apróbojtorján (Agrimonia eupatoria L.), a bodza virág (Sambuci flus), a borsosmenta (Menthae piperitae folium), a csipkebogyó (Cynosbati fructus), vagy a feketeáfonya levél (Myrtilli herba). Válaszunk ki egy füvet, tegyünk egy kancsóba 2 evőkanálnyit és öntsünk rá forrásban lévő egy liter vizet. 10 perc múlva szűrjük le, ízesítsük – ha szeretnénk – és akár a hűtőbe is be lehet tenni. Így kapunk igazi jeges teát. Azonban a langyos tea fogyasztása is nagyon hűsítő hatású, próbáld ki egyszer!

2. Természetes alternatíva a háztartásban

Az élet minden területén így a háztartásban és a közvetlen környezetünkben is tudjuk a gyógynövényeket alkalmazni. Akár a mosásban vagy a takarításban is nagy segítségünkre lehetnek, így sokkal kevesebb műanyag flakont kell majd kidobnunk. Felmosóvízhez pár csepp illóolaj vagy egy bögrényi magas illóolaj tartalmú gyógynövény főzetét hozzáöntjünk és máris kész a fertőtlenítő hatású és mégis illatos víz. Ilyen gyógynövény vagy illóolaj lehet a kakukkfű (Thymus vugaris), a kamilla (Matricaria chamomilla), az orvosi zsálya (Salvia offocinalis) és a citromfű (Melissa officinalis).

Fotó: Jill Wellington, Pexels

Ki ne szeretné, hogy a frissen mosott ruháinak kellemes, üde illata legyen? Amikor jó idő van, én mindennél jobban szeretem a szabad levegőn száradt ruha illatát, ehhez pedig nem kell semmilyen adalékanyagot hozzá tenni a mosáshoz. Sőt! A napon szárított babaruhákból, még a kicsik összepiszkolt rugdalózóiból is kijön a folt! Azért ha mégis szeretnénk valamilyen illatot adni a ruháknak, akkor nem kell mást tennünk, mint pár csepp illóolajat tenni az öblítő tartályába. Öblítő helyett a legjobb a teafa vagy a már említett citromfű. De bátran válaszd az ízlésednek megfelelőt.

3. Adalékmentes testápolás

A fürdőszobában jó pár kozmetikumot ki tudunk váltani gyógynövényekkel. Lehet az egy szájvíz, fogkrém vagy akár arckrém is. A krémekről most nem szólnék, de rengeteg jó receptet lehet találni az interneten. Biztos rálelsz majd a bőrödnek megfelelő legjobb krémre.

A szájvizet nagyon egyszerűen el tudod készíteni otthon is. Este lefekvés előtt forrázz le egy kiskanál zsályát és egy kiskanál menta levelet 2,5 deciliter vízzel, majd lefedve pihentesd reggelig. Reggel, fogmosás után ezzel a forrázattal öblítsd át a teljes szájüreget és gargalizálhatsz is vele. Azonban ha nem szeretnél ezzel minden nap pepecselni, akkor készíts egy tinktúrát zsályából, rozmaringból és mentából (a tinktúra készítés lépéseit megtalálod az imolagyogyfuvei.hu oldalon) és ebből a tinktúrából tegyél 2-3 cseppet egy bögre vízbe és fogmosás után alkalmazd ugyanúgy, mint ahogy előbb olvastad a forrázatnál. Nagyon jótékonyan hat minden szájüregi gyulladásra, és még a fogínyvérzést is csökkenteni fogja.

Fotó: Daria Shevtsova, Pexels

A fogkrém helyettesítése is nagyon egyszerű. Őrölj össze teljesen por alakra mezei zsurlót (Equiseti herba) és cickafark füvet (Millefolii herba) 1-1 evőkanállal és utána ezt a port tedd bele egy kis zárható edénykébe és máris kész a házi fogporod. Ha fehéríteni is szeretnéd a fogaidat, maximum hetente egyszer használj szódabikarbónát. A fog felületét, a zománcot felsértheti a túl gyakori szódabikarbónás súrolás, így tényleg csak alkalmanként használd!

Alkalmazd bátran a gyógynövényeket és adj hálát, amiért ilyen csodálatos ajándékot kaptunk a természettől, Istentől. Amikor velük dolgozom, mindig elmondok egy imát, és megköszönöm, hogy a gyógyító erejükkel támogatnak engem.

Amennyiben valamilyen komolyabb egészségügyi problémád áll fenn, mindenképpen keress fel egy megfelelő szakembert mielőtt elkezded a gyógynövényes kúrákat.

(Borítókép: Gary Barnes, Pexels)