Méregteleníts csalánnal!

2021. 05. 16. | Ájurvéda, Életmód, Vegetáriánus

Szerző: Csikós Judit
 

Miért olyan fontos méregteleníteni? Hogy segítenek ebben a gyógynövények? Molnár Imola, a BHF teológia szakos hallgatója és az Imola Gyógyfüvei Manufaktúra alapítója nemcsak ezeket a kérdéseket válaszolja meg, hanem csalán tea és smoothie recepttel is segíti szerveztünk megújulását.

Nemsokára itt a nyár, de a szervezetünk méregtelenítése most is aktuális, nem csak tavasszal. Miért van szüksége a szervezetünknek méregtelenítésre? Az városi életmódnak köszönhetően túl sok méreganyag gyűlik össze a szervezetünkbe és ezektől jó, ha valamilyen módon megszabadulunk.

A méreganyagok megjelenhetnek a testünkben a nem megfelelő táplálkozás, a túl kevés mozgás, vagy akár a káros gondolatok miatt is.

Mikor méregtelenítsünk?

Tavasszal az egész természet megújul, ekkor az emberi szervezetnek is szüksége van a frissítésre, a téli raktározás után jó, ha könnyítünk az étkezésünkön és beiktatunk egy méregtelenítő kúrát. De nem csak tavasszal lehet tisztítani a szervezetünket. Kiválaszthatunk egy napot a héten (erre a legideálisabb a pénteki nap), amikor könnyű ételeket fogyasztunk, böjtölünk, ezzel is elősegítve a szervezetünk méregtelenítését. Lehet havonta pár napos tisztító kúrát alkalmazni, ilyen esetben a telihold utáni napokra tervezzük be a méreganyagok kivezetését, mert a fogyó hold energiái jótékonyan hatnak a mérgek elengedésére is. Természetesen választhatjuk a fél évenkénti vagy az éves méregtelenítő kúrát is. Ilyen esetben akár több napos vagy több hetes kúrát is elvégezhetünk.

Méregtelenítés gyógynövényekkel

Sok olyan gyógynövény kapható, amik kedvezően hatnak a szervezet tisztítására.

A gyógynövényekben található hatóanyagok képesek arra, hogy a szervezetünket elmozdítsák a megrekedt állapotokból és el tudjon indulni a tisztulás útján.

Van olyan gyógynövény, ami a székletürítést, a vizelet kiválasztást, más és az epe vagy a vér és a tüdő méregtelenítésében lehet segítségünkre.

A méregtelenítést általában a vastagbél tisztításával szoktuk kezdeni, majd következnek a húgyutak, aztán a máj és az epe tisztításával folytathatjuk a kúrát. Ha valakinek speciális méregtelenítésre van szüksége, esetleg már kialakult, fennálló betegség miatt, akkor a fent említett sorrend után beiktathatja a szükséges szerv tisztítását is.

Függetlenül, attól, hogy milyen kúrát választunk, szinte mindegyik mellé beiktatható a gyógynövény tea fogyasztása. Annál is inkább, mert a tisztítás során nagyobb mennyiségű folyadék bevitelre van szükség ahhoz, hogy a feloldott mérgek el tudjanak távozni a szervezetünkből.

A folyadék bevitelt testsúly/kilogrammra kell nézni, általában 20 kilónként 1 liter ajánlanak, tehát egy 60 kilós embernek 3 liter folyadékra van szüksége. A nagy melegekben, pedig még ennél is több fogyasztása ajánlott. Természetesen ez a mennyiség élethelyzet, munkavégzés, betegség miatt módosulhat. Gyógynövényekkel a folyadékfogyasztás is könnyebben megoldható.

Csalán a méregtelenítésben

A nagy csalán (Urtica dioica L.) drogja lehet a szárított levele, hajtása, gyökere is. A levelében és herbájában (a teljes föld feletti rész) igen sok hatóanyag található: klorofill, karotinoidok, vitaminok (B, C, K, U), flavonoidok, aminok (hisztamin, szerotonin), ásványi anyagok. Magyarországon szinte mindenhol megtalálható a növény, könnyű felismerni. A teljes föld feletti növényi test teli van kis serte- és csalánszőrökkel, amik, ha hozzáérünk égető, csípős érzést okoznak a bőr felszínén. A latin ’urere’ kifejezés azt jelenti égetni, ez is arra utal, hogy égő érzést okoz, ha hozzányúlunk.

Energetikában a tűz elemhez köthető a csalán. Így minden olyan tevékenységet jótékonyan tud befolyásolni, amihez többlet energiára van szükség, amit el kell indítani. Így aktiválja a mérgek távozását a szervezetből is.

A gyógyászatban a csalánból készült készítményeket igen széles körben alkalmazzák. A méregtelenítő kúrák egyik fő összetevője. Vértisztító, vizelethajtó, általános erősítő, a vérnyomást és vércukorszintet is szabályozhatja. Külsőleg lemosónak, ülőfürdőnek, belsőleg teának vagy akár tinktúraként is lehet alkalmazni.

Charlotte May fotója a Pexels oldaláról

Csalán tea

1 evőkanál szárított csalán levelet öntsünk le 2,5 deci forrásban lévő vízzel és lefedve hagyjuk pihenni 10 percig. Az idő letelte után szűrjük le és még langyosan kortyolgassuk el. A teából legalább naponta 3-szor fogyasszunk két héten keresztül. Két hét után egy hét szünetet kell tartani a csalán kúrából, mert a csalánon lévő apró szőröcskék felgyűlhetnek a bélbolyhainkon és székelési problémát okozhatnak, de miután szünetet tartottunk, újra lehet fogyasztani. Ehhez a teához ne tegyünk semmilyen ízesítőt, még természetes édesítőt se, így el tud indulni a szervezet méregtelenítése.

A frissen szedett csalán kiváló élelmiszer alapanyag is. Lehet belőle, főzeléket, levest, pesztót és akár smoothie-t is készíteni. Ezek a fogások mind könnyűek, de táplálók is egyben, és elősegítik a szervezetünk tisztulását.

Csalán smoothie

1 banán, 1 marék friss csalán levél vagy hajtásvég, 1 deci növényi tej (bármilyen). Az hozzávalókat egy turmixgéppel jó alaposan össze turmixoljuk, kiöntjük egy pohárba és máris fogyaszthatjuk. A vízhajtó és az energetizáló hatása miatt célszerű reggel fogyasztani ez az italt.

Amennyiben valamilyen komolyabb egészségügyi problémád van, mindenképpen keress fel egy megfelelő szakembert mielőtt elkezded a gyógynövényes kúrákat.

Ha szeretnél többet tudni a gyógynövények világáról, nézd meg induló ájurvédikus fitoterápia tanfolyamainkat!

(Borítókép: Micheile @visualstories.nl fotója a Pexels oldaláról)