Hogyan segít a jóga a magas vérnyomáson? (2.rész)

2025. 04. 14. | Az én jógám, Életmód

 

Az előző cikkben átismételtük a középiskolai tanulmányainkat, és felfedeztük a keringési rendszer működését, valamint a magas vérnyomás kialakulásának lehetőségeit, amelyek közül az elsőnél már meg is néztük a tudomány szemével, hogy hogyan lép be a yoga annak a kezelésébe.

Ismétlésképpen tehát, 3 fő okot emeltünk ki a magas vérnyomás kialakulására:

◦ a stresszt – ami a mai kornak sajnos mindennapi eleme,
◦ az öregedés természetes folyamatát – amiről majd ez alkalommal nézzük meg, hogy miként lehet azt finomítani,
◦ illetve a vérerek szűkülését a koleszterin plakkok hatására.

 Az öregedő vérerek olyanok, mint a használaton kívüli befőttes gumi

Akkor tekintsük is meg a következő lehetséges eredetét ennek az állapotnak. Az öregedés hatására az ember testében az izmok fokozatosan elveszítik a rugalmasságukat, és ezzel együtt a vérerek merevek és kemények lesznek, ami még több nyomást gyakorol az artériák falára. Képzeljük el ezt úgy, mintha össze kellene hasonlítani a víz folyását egy műanyag poli(vinil-klorid) és egy régi rozsdás vascsövön. A víz folyása sokkal zökkenőmentesebb az előbbiben, mivel kevesebb a súrlódás a cső belső falán a vascsőhöz képest.

Ehhez hasonlóan az ember szervezetében, ha vérerek falai megmerevednek, a vér nem fog tudni olyannyira szabadon áramlani. Fontos látni, hogy a testben lévő izomtónusok, izomfeszültségek közvetlen hatással vannak az erek egészségére. Amikor egy izom nincs annyira használatba véve, a tónusa, az ereje és a rugalmassága is megsínyli ezt hosszútávon. Mint a befőttes gumi, ha sokáig csak áll a fiókban, akkor a következő használatnál nem nyúlni fog, hanem eltörni, elszakadni.


fotó: FabrikaPhoto

Van értelme gumiállatkának vagy perecnek összehajtogatnod magad?

Amikor a sokféle āsanákat gyakoroljuk jógázásaink során, olyan izmokat is igénybe veszünk, amelyeket a mindennapi tevékenységein során általában nem használunk. Persze mondhatnád erre, hogy de hát a mindennapok során annyi mindent csinálunk, házimunka, mindennapos gyaloglás, fizikailag egészen aktív életet élünk. Ez mind nagyon jó is, a házimunka mozgásban tart, a sétálás pedig frissíti a vérkeringést. A kérdés azonban az, hogy képes vagy-e lefoglalni és átmozgatni a tested legtöbb izom csoportját? Amint az ember elkezd gyakorolni egy-két bonyolultnak tűnő āsanát, rögtön érezni fogja hogy a kérdés mennyire releváns.

Ránézésre nagyon sokan nem értik, mi az értelme annak, hogy az összehajtogatjuk magunkat az egyes āsanákban, mint egy gumiállatkát vagy egy perecet. A helyzet azonban az, hogy ezek a nem szokványos testhelyzetek olyan izmokat is fognak dolgoztatni, edzeni, amelyeket a hétköznapi tevékenységek nem. Sőt, van hogy nem is vagyunk képesek felvenni a teljes āsanát, ami abszolút rendben is van, mivel a mi helyzetünkben – a vérerek rugalmasságát illetően – maga a folyamat, amit megteszünk a póz felvételéig lesz az igazán fontos.

Ugyanis ezen folyamatok már önmagukban, a gyakorlásuk során képesek erősíteni az izomtónust – egészségesen tartja a vérereket és megelőzi azok merevvé, keménnyé válását. Ebből következik a vér szabadabb áramlása, a kisebb feszültség és nyomás a vér és az érfal között, következésképpen pedig csökken a vérnyomás is. (Ezekről természetesen hosszútávon beszélünk, ahogy az előző cikkben is említettük, ezek a gyakorlatok nem helyettesítik az orvosi ellátást.)

A magas vérnyomás harmadik oka: koleszterin

A magas vérnyomás harmadik okaként a vérerek szűkülését okozó koleszterint említettük meg. Szintén népszerű egészségügyi téma, úgyhogy röviden fogom bemutatni.

A tudományos magyarázat a jelenség mögött abban rejlik, hogy az erek keresztmetszete lecsökken, miközben ugyanakkora mennyiségű vért kell rajtuk keresztül pumpálni, ezáltal a nyomás megnő. Hasonló ez ahhoz, mint amikor a lakásunkban az esetleg nem jó minőségű víz az idő előrehaladtával meszesedést okoz a vízcsövekben. A vérerekben is képes ilyen lerakat felhalmozódni ezzel pedig lecsökkenteni az utat a vér számára. Következésképpen a szívnek – mivel a test azért nem maradhat vér nélkül – többet kell pumpálnia, a nyomás tehát megnő.

Hogyan segít a yoga ezen a problémán?

Tanulmányok kimutatták, hogy a yogának előnyös hatása van ezekkel a lerakódásokkal szemben. Hogyan éri el mindez a yoga? Például a napüdvözlet gyakorlása során fokozatosan növeljük a teherbírásunkat, és már több kört is képesek vagyunk elvégezni, a szervezeten belüli keringés jelentősen javul.


fotó: YuriArcursPeopleimages

Ahogyan az előző oknál is kiemeltük, az különféle izmok használata a kulcs. Ez segít megelőzni a koleszterin és egyéb molekulák lerakódását az erekben. (A gyorsabb folyónak nincs lehetősége annyi üledéket felhalmozni…) Továbbá amikor az egyes āsanák kitartását gyakoroljuk, bárhol 1 és 3 perc közötti hosszúságban, a hatás kiterjed vérerekre is, ezzel is hozzájárulva azok rugalmasságához és erejéhez, biztosítva, hogy az erek belső fal sima marad.

Összefoglalásként azt mondhatjuk, hogy a rendszeres āsana gyakorlatok nemcsak javítják a keringést álltalában, de segítenek a véredények rugalmasságának fenntartásában, és a plakkok lerakódásának megelőzésében.

A következő cikkünkben pedig fejest ugrunk a konkrét gyakorlatsorokba, amelyeket érdemes lesz elővenni.

 

 

Forrás: Geetha M Kanthasamy – the Yogic lens
Borítókép: Sandsun

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok