Szilvára fel! 3 isteni recept, amit neked is ki kell próbálnod!

2023. 08. 30. | Vegetáriánus

 

Mostanában újra egyre divatosabb, mondhatni trenddé váló étkezési szokás, hogy igyekszünk a szezonálisan, és a lakóhelyünk közelében megtermő növényeket és gyümölcsöket fogyasztani. Nyilván, a mi égtájunkon ez komoly előrelátást igényel, hiszen a téli hónapokban nem igazán szüretelhetünk, ezért már ilyenkor fontos befőznünk, raktároznunk. De ne szaladjunk előre, hiszen még nyár van, és nagy szerencsénkre még az ősz is tartogat nekünk finom gyümölcsöket, zöldségeket!

A szilva csodás tulajdonságai

Sosem néztem még komolyabban utána a szilvának, de ma valahogy úgy éreztem, hogy ma szilva nap lesz! Nagyon szépeket találtam a közeli zöldségesnél. Gyönyörű sötétlila színűek, hamvasak, és majdnem akkorák voltak, mint egy kisebb őszibarack. Ahogy szétvágtam, bordó lé folyt belőle. Már így önmagában is csodás látvány volt. Így már nem is csodálkozom azon, hogy a rózsák családjába tartozik. Aztán utánanéztem, hogy milyen beltartalma van, és megdöbbentem, micsoda vitamin és ásványianyag bomba.

Rendkívül jó tulajdonsága, különösen, ha valamilyen diétát folytatunk, hogy

 kalóriaszegény,
 magas rosttartalma miatt az emésztést is javítja,
C-vitamin tartalma is jelentős, ezért kiváló antioxidáns,
bizonyos fajtáinak az A vitamin és béta karotin tartalma is magas,
luteint is tartalmaz, ami jótékonyan hat a látásra,
de magnéziumot, káliumot és bizony még vasat is tartalmaz.

Ha csak ennyit tudnánk róla, már ez is elegendő ahhoz, hogy a szezon alatt mindennap fogyasszunk egy-két szem szép szilvát, de nem is merítettem ki teljesen a benne rejlő csodákat.

A gyümölcslevesről mindig az jut eszembe, amikor egy kedves angol barátom nem értette, hogy miért a desszerttel kezdjük az étkezést?

Kókuszos szilva leves

Hozzávalók:

8 szem nagy szilva
1 ek. kókuszolaj
3 ek. nádcukor (ízlés szerint lehet több, így savanykásabb, de függ a szilvától is)
2 marék kókusz pehely
2 marék kesudió
2 dl kesutej/tejszín (más növényi tej is szuper)
2 darab fahéjrúd/ 1 kk. őrölt fahéj
0.5 kk. őrölt kardamom
1 csipet só

Elkészítés:

Kicsi olajon kissé megpirítom a fahéjrudakat, majd hozzáadom a cukrot. Hagyom felolvadni, beleteszem a csipet sót és a kardamomot. Ha porfahéjat használsz, akkor most dobd bele! Majd beleszórom a darabos kókusz pelyhet.  Vigyázni kell, ne égjen meg a kókusz, és csak kicsit karamellizálódjon a cukor! Ezután rádobom a feldarabolt szilvát, és annyi vizet adok hozzá, hogy félig ellepje. Pár percig főzöm, majd hozzákeverem a kesutejet. Én házi kesutejet használtam, majdnem olyan sűrű volt, mint a bolti tejszín. Ezután már csak egyetlen percig összefőzöm, és mehet is a hűtőbe!

A kesudiót feldaraboltam, serpenyőben kicsit megpirítottam, és tálalásnál a tetejére szórtam!

De tálalhatjuk tejszínhabbal, és vanília fagyival is, ne fogjuk vissza magunkat! Isteni lesz!

Szilvás-diós-fahéjas halava

Hozzávalók:

20 dkg gríz
50 gr cukor (lehet csökkenteni, de a karamellizálás miatt kicsi cukor kell bele, majd édesíthetjük alternatív módon)
4-5 db szilva
2 rúd fahéj
6-7 dl víz
csipet só
késhegynyi kardamom
2-3 ek. kókusz olaj
2 marék dió

Elkészítés:

Itt is az olajon megpirítom a fahéjrudakat, hozzáteszem a cukrot, kardamomot, csipet sót. Majd rádobom a darabolt szilvát, hagyom megfőni, levet ereszteni. Ezután ráteszem a grízt, folyamatosan kavargatva hagyom kicsit pirulni, majd felöntöm vízzel, és pár percig jó alaposan kavargatva főzöm kicsi lángon. Ezután le is kapcsolhatjuk alatta a tűzhelyet, s letakarva hagyjuk még puhulni. Közben a diót felaprítom, enyhén megpirítom, és a végén belekeverem a kész halavába, és már készen is vagyunk! Jó étvágyat!

Rumos-kakaós zabsüti gyümölcsökkel

Ez a sütemény gyorsan elkészíthető, és nagyon finom csemege. Meleg nyári, és őszi napokon egy finom hideg gyümölcsitallal teljes értékű étkezést biztosít, ami nagyon fontos, akár cukor, laktóz és glutén mentesen.

Hozzávalók:

4 db szilva
1 db barack
5 dl növényi tej
30 dkg zabpehely
4 ek. kakaópor
1 dl kókuszolaj
1 kk. fahéj
2 ek. méz
1 ek vaníliás cukor
1 tk. rum aroma
csipet só

Elkészítés:

A gyümölcsökön kívül minden hozzávalót egy tálban összekeverek. Hagyom állni egy 15 percet, hogy megduzzadjon a pehely. Ha ezután túl hígnak tűnik, tegyünk óvatosan még egy kis pelyhet bele. Ezután sütőpapírral bélelt tepsibe öntöm, és rászeletelem a gyümölcsöket. A gyümölcsök tetejét megszórom kis összekevert nádcukros-vaníliás cukros-fahéjjal.  Majd 180 fokos sütőben 35-40 percig sütöm. Ezután hagyom kihűlni, és már lehet is szeletelni!

Nem diétásan étkezők ehetik fagyival tálalva! De vannak már cukormentes fagyik, szóval csak bátran! Jó étvágyat!

Szilva télre, szilva nyárra

Azt hiszem nem kell bizonygatnom, hogy a szilva miért ennyire népszerű, és még nem is beszéltem az isteni szilvalekvárokról, amiket vidéken üstben főznek hozzáadott cukor nélkül! Ezeket télen tudjuk használni süteményekben töltelékként.

Kedvenc ételem szilvából a csatni (“indiai édes-csípős-fűszeres mártogatós”),  de azt most nem készítettem. Pár hete viszont főztem be füge-szilva lekvárt, ami nem is igazán lekvár lett. Durvára hagytam a gyümölcsöket benne, és csak egy kis nádcukrot tettem hozzá a sűrítésnél. Így télen majd nagyon finom csatnikat tudok készíteni belőle, és akkor már csak a fűszeralapot kell megcsinálnom hozzá.

Hidegen turmixokba is nyugodtan belekeverhetjük. Nekem az idei kedvencem a piros gyümölcsökből, szilvából és őszibarackból egy-egy arányban készült smoothie (gyümölcsturmix), amelyeket hozzáadott cukor nélkül, vagy egy kis mézzel készíthetünk. Indulás előtt le is fagyaszthatjuk, és így kellemesen hűvös lesz, amikor napközben fogyasztani szeretnénk!

Tehát, szilvára fel! Egyetek ti is sok szilvát, legyetek egészségesek és boldogok!

 

 

(Borítókép: Image by alexeyzhilkin on Freepik)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok