5 egyszerű tipp a nyári pitta kibillenésre

2024. 08. 09. | Életmód

Szerző: Pinke Roland
 

A nyári időszak sokunknak nehezen elviselhető. Főképpen az olyan időszaka a nyárnak, amikor huzamosabb ideig – heteken keresztül – tombol a kánikula. Ilyenkor már az éjszakák sem igazán hoznak felfrissülést. Szerencsére az ember találékony teremtés, és tömérdek megoldást felfedezett a hőérzetének csökkentésére.

Az ájurvéda, ősi indiai gyógyászat, teljes arzenállal rendelkezik a forró évszak túlélésére.

Az ájurvédikus orvoslás ugyanis azon az elképzelésen alapul, hogy a világ öt elemből, nevezetesen akasha (akasha – éter), jala/apas (dzsala/apasz – víz), prithvi (prithvi – föld), agni (agni – tűz) és vayu (váju – levegő) áll. Az egyes elemek kombinációja dósát alkot, amelyeket váta, pitta és kapha néven ismerünk. Ezek a dósák felelősek az ember fizikai, mentális és érzelmi egészségéért.

A pitta dósa kibillenése és annak egyensúlyba hozása

A váta főleg a levegő és az éter két eleméből áll, és általában hidegnek, könnyűnek, száraznak, érdesnek, áramlónak és tágasnak írják le. Az ősz hűvös, csípős napjait kötik a vátához.
A pitta dósa alapjául a tűz és a víz szolgál. Általában forrónak, könnyűnek, élesnek, olajosnak, folyékonynak és mozgékonynak írják le. A nyarat a napsütéses, forró napjai miatt pitta évszaknak nevezik.
A kapha alapja a föld és a víz. Úgy jellemezhető, mint állandó, stabil, nehéz, lassú, hideg és lágy. A tavasz a leginkább a kapha időszaka.

A fentiekből már jól látható, hogy az ájurvéda szerint a nyár tulajdonságai a forró, éles és átható, mind a pittát erősítik, aminek hatására a pitta dósa a hőmérséklet emelkedésével fellángol, és túlműködik. Ez pedig egy kibillenést eredményez a szervezetben.

A pittával kapcsolatos egyensúlytalanságok közé tartozik például a leégés, a hőhullámok, a kimerültség, a pattanások és a hasmenés is. Érzelmileg a túl sok pitta harag, féltékenység és türelmetlenség formájában jelentkezhet.

És akkor most nézzük, miként csökkenthetjük a pittánkat az ájurvéda szerint.

Ne légy dehidratált

Ez a legfontosabb tanács, és nem csak az ájurvéda javasolja. Nagy melegben általában kb. 3 liter víz fogyasztása ajánlott, nyilván a tevékenység, illetve az egyén testsúlyának függvényében. Az ájurvéda javasol egy kis lime-ot is a vízbe, ami szintén hűsít. Esetenként pedig akár egy pici sót is lehet beletenni, hogy pótolhassuk a kiizzadt ásványi anyagok egy részét.

Kerüljük a forró vizet vagy a túl forró italokat, ugyanakkor a túl hideg víz sem javasolt. A szobahőmérsékletű víz a legjobb választás. Ezenfelül, ha kávézunk, ilyenkor csökkentsük annak fogyasztását, ugyanis a kávé dehidratál.


Fotó: ASphotostudio

Egyél hűsítő ételeket

A legjobb pitta-csillapító ételek közé tartoznak a leveles zöldségek, a kókuszdió, az uborka, a cukkini, az alma, az avokádó, a füge, a sárgadinnye és a görögdinnye. A legjobb tejtermékek a joghurt, a tej és a ghí (tisztított vaj).

Fogyasszuk az ételeket nyersen vagy enyhén megfőzve. A nyers ételek az ájurvédikus gyógyászatban különösen hidratáló hatásúak, és könnyebben emészthetőek a szervezet számára. Az emésztés ugyanis növeli a pittát, ezért érdemes olyan ételeket fogyasztani, amelyek kevésbé terhelik le az emésztőrendszert, így csökkentve a pittát.

Ezért is ajánlott kerülni a fűszeres, savanyú, sós, forró vagy száraz ételek fogyasztását. Ezeken felül pedig próbálj meg rendszeresen enni, és inkább többször kevesebbet.

Próbáld ki az aromaterápiát

A szantálfa finom illata képes csökkenteni, és egyensúlyba hozni a pittát. Helyezz egy cseppet az illóolajból a halántékodra, a szemöldökök közé, a csuklókra, a köldökre és élvezd a hűsítő hatást.

A szantálfán kívül használhatsz olyan édes és nyugtató aromákat, mint a jázmin, a rózsa, a levendula, a kamilla vagy az ilang-ilang. A rózsavíz pedig különösen hűsítő hatású.

Kerüld a megerőltető testmozgást

Ha futáshoz, vagy nagy intenzitású testmozgáshoz vagy szokva, akkor ezt a kora reggeli vagy a késő esti órákban végezd, amikor a nap ereje még/már gyengébb. Kerüld a testmozgást 11 és 15 óra között, amikor a hőség a legintenzívebb. Ha lehet, ilyenkor válassz inkább kevésbé kimerítő mozgásformákat, mint például az úszás, a jóga, a tai chi, vagy egy könnyed séta.


Fotó: Wavebreakmedia

Hűtsd le az elmédet meditációval

A pitta felhalmozódása nem csupán a testet, de az elmét is túlfűtötté teszi, és harag, féltékenység vagy éppen türelmetlenség formájában kicsapódhat a környezetedre. Ezért a meditáció bármely formája kiváló döntés lehet, hogy némileg lehűtsd az elmédet is, ne csak a tested.

A meditáció nem egy bonyolult folyamat, viszont hozzá kell szokni, szóval igényli a folyamatosságot és a kitartást. Gyújts meg egy gyertyát, helyezd el szemmagasságba és figyeld a láng táncát. Ez nagyon könnyen leköti a figyelmed és máris a meditáció egy kezdeti állapotába jutottál. Vagy tanulj meg egy mantrát, például a Haré Krisna mantrát (Haré Krisna, Haré Krisna, Krisna Krisna, Haré Haré, Haré Ráma, Haré Ráma, Ráma Ráma, Haré Haré) és minden nap meditálj ezzel a mantrával. Válaszd ki a számodra megfelelő formát és gyakorold minden nap.

A pitta kordában tartásának kulcsa

A pitta kordában tartásának legfontosabb módszere, hogy tudjunk mértéket tartani, és így szervezetünk nem lesz túlterhelt. A fegyelmezettséggel és a fenti tippek betartásával kissé könnyebben átvészelhető a nyári, melegebb időszak.

 

 

Borítókép: olakrivokoneva

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok