A csakrákról szóló sorozatunk következő állomásához érve, alulról felfelé haladva, elérkeztünk a második energiaközponthoz, a nemi vagy szakrális csakrához.
Szvádhisthána – nemi vagy szakrális csakra
A szvádhisthána (svādhiṣṭhāna) csakra neve a szanszkrit sva „önmaga”, és a sthána „lakóhelyet” szavak kapcsolódásából jött létre. A nemi szerveknél helyezkedik el, azonban pontos helymeghatározásról az irodalmak eltérnek, mivel a nők és férfiak szemszögéből vizsgálva más-más helyet definiálnak. Általánosságban kétujjnyira a gyökércsakra fölött, a gerincoszlop területén helyezkedik el, körülbelül a köldök alatt néhány centivel. Eleme a víz, színe a narancssárga, szimbóluma a hatszirmú lótuszvirág, melynek közepében van a kör és a VAM mantramag. A kör formája szimbolizálja a vizet, mely szabad és nyitott akár a víz, mégis szilárd és jól körbe határolt.
Mire van hatással?
Szinte minden energiaközponthoz tartozik egy belső elválasztású mirigy, melynek működését befolyásolja. Ezen csakrához a nemek különbözősége miatt két mirigy sorolható, nevezetesen a herék és a petefészek. Fizikai működés szintjén a nemi szervekért – férfiaknál a prosztatáért, nőknél a méhért – és a vékonybélért felelős. A vízelem jellege miatt feladata a vér, nyirok, emésztőnedvek és egyéb testnedvek termelése is.
A második csakránál a fókusz az érzelmekre és a vágyakra helyeződik, melyek a szexuális és társas kapcsolatokat is magukba foglalják.
Nem csupán a szexualitáshoz kapcsolódik, de művészi és a képzelet iránti törekvésekhez is, valamint a változási képességhez az élet minden területén.
Ezen csakra kulcsfontosságú szerepet játszik a kreativitásban, a kreatív energiák kapcsolódnak hozzá.
A csakrára mély hatással van az, hogy mennyire tudunk örülni, hogyan éljük át saját nemiségünket. A szvádhisthána csakra aktivitása tisztaságot hoz és kibontakoztatja személyiségünket.
Photo by Edu Lauton on Unsplash
Nem megfelelő működése
Működése tévesen igazodhat vagy valamilyen módon elzáródhat, ha a szexualitás bizonyos szempontjai miatt stresszt szenvedünk el, vagy ha elégedetlenek vagyunk a kapcsolatokban.
A blokkolt szvádhisthána csakra esetén felléphet az unalom érzete, alacsony nemi vágy és a változásoktól való félelem.
Fizikai tünetei lehetnek a fokozott allergia, étkezési problémák és vonzódás az addiktív tevékenységekhez, itt bármilyen függőség előfordulhat, nem csupán drog- és alkoholfogyasztás, de akármilyen pótcselekvés végzése.
Helytelen működés esetén, fizikai szinten főként a nemi szervek problémái jelentkezhetnek, impotencia vagy méhproblémák, továbbá a vékonybél nem megfelelő működése, amely emésztési zavarokat és bélgörcsöket okozhat. Az elfojtott vágyak következtében kialakulhat gátlásosság, bátortalanság, a kapcsolatokban a nyitottság hiánya.
Téves elgondolás, hogy fokozza a szexualitást, a harmóniában lévő nemi csakra csupán lehetőséget ad, hogy irányítsuk a nemi energiáinkat.
Harmonizálási lehetőségek:
Az illóolajok közül a tömjén megsemmisíti a fejlődés útjában álló energiákat, a jázmin az alkotóenergiákat támogatja, az édes majoránna pedig a bűntudat állapotán segít át, valamint elősegíti az önmegtartóztatást.
A kristályok és féldrágakövek közül a korall az érzelmek harmonizálása által támogatja a nemi csakrát. A holdkő erősíti a megérzéseket és megnyugtatja az érzelmeket, a karneol segít túllendülni az apátián és az alkotó válság leküzdésében is.
A szakrális csakra harmonizálását elősegítik azon jógapózok, melyek során a csípőnyitás vagy csípőemelés megtörténik. Ilyen például a szétu-bandhászana (hídállás), upavista-kónászana (ülő szögpóz), málászana, más néven upavésászana (telitalpas guggolás) valamint a szarvangászana (gyertyaállás) terpesztett lábakkal.
Ezen ászanák beépítése a napi gyakorlásba, vagy akár külön gyakorolva kifejezetten a szakrális csakrára koncentrálva fejtik ki harmonizáló hatásukat.
(Fontos kiemelni, hogy krónikus betegségek, elváltozások esetén javasolt szakember felkeresése és ezen módszerek alkalmazása, csupán mint kiegészítő tevékenység javasolt.)