A Himalájából, egy vaisnava jóga ásrama közeléből jelentkezett be Dr. Tóth-Soma László (Gaura Krisna Dásza) egy igazán különleges hangulatú kisvideóval. Ha a jóga világa téged is elvarázsolt, de nem feltétlen találkoztál még minden aspektusával, segítségül a videó alatt megosztok veled néhány információt a riportalanyról, az általa használt legfontosabb fogalmakról, és az általa gyakorolt jógarendszerről.
A riportalanyról
Dr. Tóth-Soma László [Gaura Krisna Dásza] vallásfilozófus, jóga-meditáció oktató és vaisnava vallásbölcselő, a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola Elméleti és Alkalmazott Jóga-tudományi Tanszékének vezetője. Számos könyv, cikk, illetve ismeretterjesztő film alkotója, munkatársa. Személyiségfejlesztő, regressziós hipnózis és csakra-terápiás tanfolyamai, valamint indiai spirituális kalandozásai népszerűek Magyarországon. Ő mesél most neked egy kicsit, a jóga világáról, arról, hogy miért különleges a Gómukh-gleccser, beszél a helyi tradíciókról, valamint arról, hogy az ősi jógik tudásából mik és hogyan valósíthatók meg nyugaton a mindennapi jógázások során.
Fontosabb fogalmak
Néhány fogalmat kiemelnék, amelyről előfordulhat, hogy nem hallottál, azonban a videóban elhangzik, és a későbbiekben is hasznos lehet számodra.
Ászana – testtartások, testhelyzetek, amelyek a testi-tudati egyensúly megteremtésével készítenek elő a meditációra.
Ásrama – egy olyan lakhely templomban vagy egy szent helyen, ami a leginkább alkalmas Istenről és az önvalóról történő meditációra. Ez a közeg a legideálisabb a gyors lelki fejlődéshez.
Szádhana – tudatosan és rendszeresen végzett spirituális gyakorlatok.
Dzsapázás – lelki mantrával történő meditáció egy imaláncon, ami az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy minden érzékszerveddel a meditációra fókuszálj.
Lemondás – arról, hogy mit jelent a jógik életében a lemondás, itt és itt olvashatsz egy kicsit bővebben.
A jógarendszer
Ha érdekel a jóga világa, a jógikus életmód, de nincs lehetőséged arra, hogy a Himalájába költözz, és ott tanulj, semmi baj, mert erre nincs is igazán szükség! Dr. Tóth-Soma László és a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola jógaoktatói hosszú évek munkájának eredményeként sikeresen hozták összhangba a Vrindávana-Gangótri Jógarendszerben ezt a sokezer éves tradíciót a mai modern világgal anélkül, hogy a jóga eredeti célját elvesztette volna. Ezt a tudást és megvalósításaikat örömmel osztják meg veled is! A jóga ősi bölcsességét te is elsajátíthatod a fent említett főiskola két szakán, amely közül az egyik az államilag elismert diplomát adó, Európában egyedülálló vaisnava jógamester képzés. A másik pedig a vaisnava teológia szak, amit akkor érdemes választanod, ha a bhakti jóga és a keleti életfilozófia iránt érdeklősz.
Mindemellett pedig, ami igazán színesíti és megédesíti majd a tanulásod folyamatát, azok az emberi kapcsolatok, amik ebben a közösségben szövődnek. Óriási élmény hasonló értékrendű és célú lelkekkel találkozni és együtt haladni a jóga útján.
(Borítókép: Photo by Rares Peicu on Unsplash )