Kárttika: töltsd meg a hónapot lelki tevékenységekkel

2024. 10. 14. | Életmód

 
Kárttika, az év legkedvezőbb hónapja

Minden évben eljön egy különleges időszak, ami az év őszi, október-november havára esik, és ezt a nagyon kedvező hónapot úgy hívják, Kárttika. Ez egy teljes holdhónap, vagyis teliholdtól teliholdig tart. Az idei évben most fog elkezdődni, október 17-én, és november 15-ig tart. Tehát van 2 napod arra, hogy tudatosan átgondold, hangolódj, terveket szőjj erre a különleges időszakra.

Persze ez kiváltképp akkor lehet érdekes számodra, ha a jógában nem csupán a tested fejlesztésére tetted a fókuszt, hanem a jóga finomabb szintjeit is próbálod gyakorolni.

Az ősz természetes módon hozza magával azt, hogy jól esik ilyenkor egy kicsit visszavenni a pörgésből, elvonulni, esetleg méregtelenítő kúrába kezdeni, tehát mind testi, mind mentális vagy lelki szinten talán tudatosabbnak lenni, tisztulni kívül és belül. Szoktál ilyesmit?

Nos, ez teljesen összhangban áll a Kárttika hónappal. Ilyenkor ugyanis különösen jót tesz, ha sikerül visszahúzódni a materialista tevékenységektől. Emellett pedig hihetetlen kedvezőséggel jár, ha tudsz valamicskével több időt szánni a jógafilozófiával kapcsolatos könyvek vagy védikus irodalmak olvasására, ha sikerül kicsit több mantra meditációt végezni és, ha esetleg van otthon oltárad, vagy szép lelki képed, akkor az esténkénti mécsesajánlás is igazán hangulatos és áldásos is egyben.

fotó: Image by gpointstudio on Freepik

Ezeket a dolgokat persze bármikor lehet gyakorolni, lehet akár minden nap, nem kell ehhez a Kárttika. Ha viszont így is túlzsúfolt az életed, és egyelőre még nem megy ez mindig, akkor próbáld meg most, ebben a hónapban.

Amitől extra ez az időszak, az az, hogy minden egyes nap cselekedetei annak az ezerszeresét érik. Persze a motiváció nem ez, mégis ez egyszerűen vele jár. Akkor pedig érdemes élni ezzel a kedvező lehetőséggel és erre az időszakra fókuszálni a lelki elmélyülést és/vagy lemondásokat.

Mikor és mi építhető be a mindennapokba?

Napkelte előtt

Ennek az időszaknak része lehet a korán kelés (a brahma–muhúrta időszakában, azaz másfél órával napkelte előtt, vagy természetesen ami számodra élhető, de mindenképp egy kicsit korábban kelj, mint egyébként), és a napi rutin beindulása előtt végezz valamilyen lelki gyakorlatot. Lehet ez imádkozás, lelki dalok éneklése (pl. Dámodarástakam), vagy Istenen való meditálás, olvasás (pl. Bhagavad-gítá), dzsapázás. Így – bár nem könnyű korán felkelni – biztos, hogy a napod egészen más tudatban, más minőségben telik majd.

Napnyugta után

Napközben mind csináljuk a dolgunkat, de aztán egyszercsak lejár a suli-, munkaidő. Különleges élmény lehet Kárttikakor templomokba ellátogatni esténként, vagy ha megteheted, akkor szent helyekre is, ahol igazán felemelő együtt lenni hasonló „lelkületű” emberekkel és közösen eltölteni egy kis időt, lelki témákról beszélgetni, együtt dzsapázni vagy mantrát énekelni, és mécsest ajánlani.
Persze mindezt az otthonodban is megteheted, akár egyedül meditálva, akár szeretteid körében.


fotó: RossHelen

Kárttika alatti cselekedetek hatásai

Mivel ilyenkor minden tevékenységed rendkívüli hatással bír, ezért érdemes megválogatni hogyan töltöd az idődet. Ha a fent említett dolgok túl nagy erőfeszítések számodra – nem tudod napi szinten beépíteni őket az életedbe –, akkor is vannak szuper lehetőségek.

Például a böjtölés (ha eszel húst, úgy próbálj lemondást végezni, hogy csak heti egyszer egyél húst, vagy akár hagyd el erre a hónapra; ha alapból vega vagy vegán vagy, akkor mondjuk hagyd el erre a hónapra az édességet, vagy persze bármi más lemondást is kitalálhatsz); valamilyen szolgálat végzése (keress egy templomot vagy alapítványt, ahol segíthetsz egy kicsit, akár ételt osztani szegényeknek vagy bármi mást, amit jószívvel csinálsz és azzal mások hasznára lehetsz); vagy mondjuk az adományozás. Ezek mind ugyanúgy ezerszeres erővel bírnak és segítik a fejlődésed.

A lényege az – ahogyan a jógánál is –, hogy ezek a fentebb említett tevékenységek és a velük járó tudatos figyelmesség segít összekapcsolódni, illetve erősíteni a kapcsolatunkat a Legfelsőbbel.

Ezek a felajánlások egy szempontból bár egyszerűnek tűnhetnek, hiszen csak egy kis korán kelés, egy kis láng, egy kis éneklés vagy egy kis böjt… Ugyanakkor, ha mindezeket a dolgokat szeretettel ajánljuk Istennek, azzal örömet okozunk Számára, – hiszen végre egy pici időt Őrá szánunk, a felajánlásainkkal, tetteinkkel kifejezzük, hogy fontos számunkra. És Isten ennek örül. Ő nem akar semmi mást, csak a szeretetünket. Ő ettől boldog lesz, és akkor pedig mi is azzá válunk. Itt a motiváció szintén nem az, hogy én legyek boldog, mégis, ha a fentieket csináljuk, annak egyszerűen csak ez lesz a következménye.

fotó: India, Vrindávana, Krisna Balaráma templom

Ha esetleg kedvet kaptál egy tudatos, lelki tettekkel teli hónaphoz, előre megtervezheted a saját Kárttikás napjaidat. Ne vállalj túl sokat, az fontosabb, hogy szilárdan és figyelmesen tudd csinálni, bármi legyen is az. Biztosra veszem, hogy amit eltervezel és „bevállalsz”, az rövidtávon csodálatosan feltölt majd, hosszútávon pedig nagyban segíteni fogja a lelki életedet.
Sok sikert, hajrá mindannyiunknak!

Egy kis extra infó

Kárttika hónapban a Krisna hívők minden este mécsest ajánlanak Krisna gyermekkori formájának és zenéléssel egybekötött közös Dámodara-astaka éneklés is van (ez Krisna egyik gyermekkori kedvtelését felelevenítő dalocska). A programhoz vallási hovatartozástól függetlenül bárki csatlakozhat.

Budapesten (1039, Lehel utca 15-17.) hétfőtől péntekig 19:30-tól, szombaton és vasárnap 17:30-tól lehet csatlakozni. Krisna-völgyben (Somogyvámoson) 18:30-kor tartják a mécsesajánlást.

Ez egy elég rövid program, mindössze 30 perc, így, ha van kedved, gyere, nézd meg, legyél a részese. Nem veszi el sok idődet, mégis hihetetlenül szép hangulat, lelki élmény és töltődés lehet bármelyik estédre. Várunk szeretettel!

 

 

Borítókép: vadymvdrobot

 

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok