A tavaszi fáradtság okai
Vannak még napok mikor érezzük a tél enyhe jelenlétét, de vitathatatlanul megérkezett a tavasz és megállíthatatlanul hatalmasodik el a mindennapokon, napról napra egyre megerősítve jelenlétét. A természet ébredezik, a levegő melegszik, a nappalok hosszabbodnak, a madarak dalolnak, az éledő világnak harsány és életerőtől teli a jelenléte, ennek ellenére rajtunk embereken kiül a fáradtság és melankólia hangulata. Bágyadtak leszünk, testünk aluszékony, elménk ingerlékeny, fajfájás és szédülés nehezíti meg, hogy mi magunk is a természettel együtt ébredjünk. Elhatalmasodik rajtunk a tavaszi fáradtság.
Girl portrait photo created by cookie_studio – www.freepik.com
Számtalan okot találunk, mellyel magyarázható. Szervezetünk mindennemű változást képes stresszfaktorként megélni, teljesen érthető, hogy a tavasz beköszönte is egy ilyen egyensúlykibillentő hatással együtt jelentkezik. Ahogy a nappalok egyre hosszabbá válnak, és az idő melyet tevékenyen töltünk ezzel arányosan nő, a testünk is könnyebben elfárad. A nappalok és éjszakák hosszának változása az alvási szokásaink rutinját is megbolygatja, mely tovább tetézi a fáradtságérzetet.
Változik a hőmérséklet, melyek sok esetben szélsőséges hőingadozásként is jelentkezik, mely szintén egy nehezítő körülmény. A hormonháztartásban is változások lépnek fel. A téli időszakban a szerotonin és dopamin, a két úgynevezett boldogsághormon szintje lecsökken, melyeket a napsütéssel és rendszeres mozgással tudunk újra kedvező szintre tornázni. Mindezeken túl az óraátállítás egymaga képes akár néhány hétre felforgatni a bioritmusunkat és fáradékonysággal kevert tompaságérzettel megtölteni a mindennapjainkat.
Nézzük, milyen praktikákat vethetünk be az üdébb tavaszolásért!
Rengeteg lehetőségünk van, melyeket közösen alkalmazva lerövidíthetjük a tavaszi fáradtságunk időtartamát, és ezzel együtt enyhíthetünk a tüneteken is.
◦ Az elsődleges javaslat általában a vitaminpótlás, melynek hiányában voltunk a téli időszak alatt. Pótoljuk ezt akár kapszulákból, akár a szezonális gyümölcsök és növények gyakoribb fogyasztása révén, mindkét megoldás hatásos lehetőség lehet, akár kombinálva is a kettőt.
◦ Töltsünk több időt a szabadban, főként a tavaszi napsütésben sütkérezve. Javít a közérzetünkön és a D-vitamin alacsony szintjét is javítja.
◦ Zuhanyzási szokások megváltoztatása. A reggeli hideg vizes tisztálkodás, vagy a váltózuhany, amikor tusolás közben a kellemes vízhőmérséklet és a hidegvíz között váltogatunk, segíti az ébredésünk és élénkség érzetet biztosít a nap folyamán, növeli a koncentrációt.
◦ A böjt valamilyen formájának alkalmazása. A jelenleg is tartó nagyböjti időszak jellegzetessége, mely során valamilyen ételt egy időszakra megvonunk magunktól, jelen esetben a húst. Ha táplálkozásunk alapvetően vegetáriánus vagy vegán, fordulhatunk a léböjt felé, amikor csupán folyékony halmazállapotban viszünk be szervezetünkbe tápanyagot.
Esetleg kipróbálhatjuk a szárazböjtöt is, bár ez utóbbit óvatosan alkalmazzuk és akár orvosunkkal is konzultáljunk nehogy megterheljük szervezetünk ilyen módon!
Az ilyen szintű lemondások tisztítják a testünket a salakanyagoktól és segítik az anyagcserét.
◦ Légzőgyakorlatok bevezetése a reggeli rutinba. A Bhasztriká-pránájáma vagy fújtató légzés, mely energetizáló fűtő típusú légzés. Végzéséhez csupán kényelmesen ülőpózban kell helyezkedni és már gyakorolhatjuk is. Mind a ki-, mind a belégzés során erős mélyhasi légzést hozunk létre. Belégzésnél domborítva majd kilégzésnél összehúzva a hasat mélyhasi légzéssel, 5-6 alkalommal megismételve. Átmasszírozzuk ezáltal a hasi szerveket, és élénkítjük a testet.
◦ Legfontosabb és leghasznosabb azonban a mindennapi testmozgás, például a jógázás. Átmozgatjuk az izmokat, mely energizáló hatású, jobb lesz az anyagcserénk tőle, közben több vizet fogyasztunk, mely segít kitisztítani a szervezetünk. Mindezt megtehetjük kinn a szabadban a napsütésben, lehetőség szerint a reggeli órákban, hogy az ászanázásból származó lendület egész nap velünk maradjon.
Yoga nature photo created by tirachardz – www.freepik.com
Néhány jógapóz a frissebb közérzetért
◦ Garudászana vagy Saspóz – frissíti az idegrendszert, erősíti a koncentrációt
◦ Utkatászana vagy Széktartás – erőt és energiát ad, hasi szerveket stimulálja, javítja a vérkeringést, vitalitást ad.
◦ Pascsimóttánászana vagy Ülésből előredöntés – masszírozza a belső szerveket, stimulálja a gerinc idegeit, felfrissít.
◦ Sírsászana vagy Fejenállás – fokozza a vérkeringést, kifejezetten az agyi keringésre van jó hatással, jó hatással van a szívre, felpezsdít, oldja a szorongást, jótékonyan hat az idegrendszerre.
◦ Adhó-mukha-svanászana vagy Lefelé néző kutyapóz – minden gyakorlatsor kihagyhatatlan eleme, mely élénkít és vitalitást ad. Felfrissíti az idegrendszert.
Bár a tavaszi fáradtság egy elkerülhetetlen dolog, főleg azoknál, akik hatványozottan érzékenyek az ilyennemű változásokra, mégis ezen felsorolt módszerek segítségével javíthatunk a közérzetünkön és lerövidíthetjük a nyúzottság, illetve tompaság kora tavaszi napjait.
Artem Beliaikin fotója a Pexels oldaláról
(Borítókép: Photo by Ave Calvar on Unsplash )