Bandhák – kivitelezésük és jótékony hatásaik (2.rész)

2024. 11. 26. | Mudrá / Bandha

 

A cikk első részében röviden áttekintettük a három leggyakrabban használt zárat vagy bandhát, most pedig nézzük meg az okait, ami miatt ezeket a zárakat alkalmazzuk, mik azok a fizikai és élettani hatások, ami miatt érdemes őket gyakorolni!

Az emberek nagyrészének szembe kell néznie az öregedéssel, és annak részeként – illetve bizonyos betegségek miatt – azzal is, hogy a kismedence szervei megsüllyednek, előreesnek. Például a végbél egészen belesüllyedhet a végbélnyílásba, a méh a hüvelybe, a húgyhólyag a húgycsőbe. Szóval ezek a süllyedések annak köszönhetőek, hogy a medencefenék, ami ezeket a belső szerveket tartja, általánosan meggyengülhet.

         
fotó: https://hormonmentes.hu/2020/02/17/kegel-gyakorlatok/   

A képen látható, hogyan tartják az erős és egészséges medencefenék izmai a kismedence szerveit: a kiválasztó és a szaporító szervrendszert. Képzeljük el úgy, mint egy függőágyat, aminek ha az anyaga meggyöngül, az összes benne elhelyezkedő elem besüpped, belecsúszik a megereszkedésbe. Ahogy a korral az ember arca (arcizmai) megereszkedik, vagy az izmok a karján, ez ugyanúgy megtörténik a medencefenék izmaival is az idő előrehaladtával. Ennek számos oka lehet az öregedésen kívül, például egy elhúzódó székrekedés, természetes úton történő szülés esetén és még más okokat is sorolhatnánk, de nekünk nem a probléma forrása most a lényeg. Amit tudnunk kell, hogy ha ezeket az izmokat sikerül megerősíteni, képesek leszünk ezeket az említett belső szerveket a helyükön tartani, azok megsüllyedése nélkül.

A bandhák gyakorlásának ez egy nagyon lényeges hatása, főleg az uḍḍiyāna-bandha és a mūla-bandha erősíti ezeket a fontos izmokat.

Most térjünk át a bandhák hatására a prāṇa szintjén, annak élettani vonatkozásában.

Bandhák hatása a prāṇa szintjén

Ha az emberi törzset a különböző funkciók szerint felosztjuk, 3 szeletet kapunk. A légzés, az emésztés és a kiválasztás folyamataira lehet ezeket nagyjából felbontani. Mindegyik rendszerre külön prāṇa hat. /Ezek megértéséhez érdemes utánaolvasni az 5 életlevegőnek, ami a testet működteti./

A légző rendszer domináns prāṇája a prāṇa vāyu, az emésztés uralkodó prāṇája a samāna vāyu, a kiválasztásé pedig az apāna vāyu.


fotó: https://www.brettlarkin.com/what-is-apana-vayu/

Amikor a bandhákat gyakoroljuk, és az első bandhát, a jālandhara-bandhát vagy torok torokzárat alkalmazzuk, a prāṇát visszatartjuk, és ezáltal az agni felé, az emésztés tüze felé irányítjuk, tereljük azt.

Az uḍḍiyāna-bandha gyakorlásakor, amikor is a köldök befelé húzásával és felfelé emelésével samāna vāyut generálunk, segítjük ezáltal az ételből felvett tápanyagok megemésztését. Ezzel egybekötve pedig visszatartjuk, benntartjuk a prāṇát, megakadályozva annak pazarló szétáradását.

A mūla-bandha alkalmazásakor mi történik? A prāṇa megint csak az agni felé terelődik, és segít elégetni a tisztátalanságokat. Tehát ezzel a bandhával, az a prāṇa, ami az apāna vāyu miatt a kifelé áramlással távozna a szervezetből, valójában így vissza van tartva egy kicsit a szervezetben.

A méreganyagok e két utolsó bandha tartásával, azzal, hogy az emésztés tüzéhez közel tartják a prāṇát, elégnek, kitisztulnak a szervezetből.

Hogyan kell a bandhákat kivitelezni?

Most pedig tekintsük át, hogyan kell ezeket a bandhákat kivitelezni. Végig megyünk rajtuk lépésről lépésre, hogy esetleg otthon, illetve a jóga gyakorlati órákon már tudjuk őket alkalmazni.

Kezdjük a jālandhara-bandhával! Teljes és részleges megoldásai vannak.

Jālandhara-bandha – teljes zár

Teljes zár a következő képpen történik: Először is vegyünk fel egy kényelmes ülőhelyzetet, amelyben egyenes háttal tudunk ülni. Egyenletesen helyezzük el a testsúlyunkat a két ülőgumón és fejtetőből nyújtózzunk fölfelé!

Belégzés utáni légzésvisszatartásban fogjuk most végre hajtani a zárat.

Elégséges mélységű és hosszúságú belégzés után nyújtsuk meg a nyakat, majd a megnyújtott nyakat „ejtsük le” a mellkas felé. Fontos, hogy ez nem nyak zár, hanem torok zár, nyakból nem hajolunk rá a mellkasra, csak az áll „leejtéséről” van szó.

Addig tartjuk ezt a bandhát, ameddig kényelmesen tudjuk benntartani a lélegzetet, fontos, hogy ne erőltessük túl a belégzést és a benntartást.

Amikor pedig készen vagyunk bontani a zárat, először felemeljük az állunkat (1.), csak utána lélegzünk ki!(2.). Ez tehát a teljes jālandhara-bandha.

Jālandhara-bandha – részleges zár

Részleges fajtája tudatosan és spontán is történhet. Tudatos torok zárat alkalmazunk például az ujjājī prāṇāyāmánál, amikor is a légrést tudatosan szűkítjük a levegő lassú ki- és beáramoltatása céljából. Spontán torokzár pedig olyan āsanák gyakorlása közben jön létre, amelyben a kivitelezésnek egy erőteljesen előre tartott fejtartás a része. Ilyen āsanák például a sarvāṅgāsana (gyertyaállás) és változatai, a halāsana, (ekeállás) és változatai stb.


fotó: guillemd

A jālandhara-bandha jótékony hatásai

Durva fizikai, élettani szinten: először is, amikor ezt a zárat alkalmazzuk, a gerinc pontosan egy egyenes vonalban helyezkedik el a természetes görbületei szempontjából. A belső szervek szépen egymás felett helyezkednek el. Észre fogjuk venni, hogy nem tudunk közben begörnyedni, folyamatosan egyenesen kell tartanunk a hátunkat, ha az állunk ilyen formán be van húzva.

Továbbá segíti a belső élettani működéseit a légző és emésztőrendszerünknek, tekintve hogy a szervek egy vonalban helyezkednek el, egyik a másikon, elegendő helyet biztosítva nekik.

Fontos ezen kívül, hogy a bandha alkalmazása serkentőleg hat a pajzsmirigy működésére. Az a mérsékelt nyomás, amit a pajzsmirigyre gyakorlunk a bandha tartása közben szabályozza annak hormonális működését.

Ezen kívül még enyhe nyomást gyakorol a nyaki verőér öblösödéseiben található nyomásérzékelőkre (baroreceptorokra), ami az agyi vérellátás szempontjából jelentős; illetve ez által a nyomás által a vérnyomást tudjuk csökkenteni. Lelassul, csökken a légzésritmus, a szívritmus, és növekszik a légzésszünetek hossza.

Finom fizikai szinten: egyrészt a prāṇa az agni felé, az emésztés tüze felé terelődik, ahogy az előbb megnéztük. Elme szintjén az úgynevezett egyhegyűséget segíti elérni, amely előkészít a meditációra, és nem utolsó sorban segít felébreszteni az alázat érzését a szívben.

A jālandhara-bandha ellenjavallatai

Tekintsük meg ezek után az ellenjavallatokat is, hiszen korábban említettük, hogy a bandhák nem kifejezetten kezdő gyakorlatok.

Ha esetleg szívproblémákkal küzdünk, vagy diagnosztizáltan magas a vérnyomásunk, kerüljük a torok zárnak az alkalmazását. Bár azt mondtuk, hogy ez a technika segít csökkenteni a vérnyomást, ám mégis képes terhelést helyezni a szívre a lélegzetnek ez a fajta visszatartása.  Emellett a másik eset, amikor is nem javasolt a bandha végzése, hogyha a nyaki gerinccel van problémánk, mert ilyenkor a zár kitartása nehézkes lehet.

 

Folytatás következik!

 

 

Forrás: Geetha M Kanthasamy: the Yogic lens (https://www.youtube.com/watch?v=7vdHNWtXrhU)
Dr. Tóth Soma László, Képes Andrea, Medvegy Gergely, Kapisinszky Judit : Jóga tiszta forrásból
Borítókép: zamrznutitonovi

 

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok