Pukizni ér, de nem muszáj – babbal a tél ellen

2022. 11. 25. | Vegetáriánus

 
Téli hónapok hősei – a babfélék

Mai témám aktualitását az adja, hogy a szép hosszú, színes ősz után lassacskán megérkezik a tél. Ki örül neki, ki nem, egy dolog biztos, a világ ezen részén sokkal jobban megérezzük a tél hatásait, mint a mediterrán, meleg égövi országokban. Nem csak azért, mert fázunk, és fűtenünk kell, jobban fel kell öltöznünk, hanem azért is, mert sokkal kevesebb alapanyagból válogathatunk a főzéshez. Ebből a kevesebb alapanyagból viszont nagyon okosan kell kitalálnunk olyan étrendet, ami felkészíti testünket arra a fokozott energiaigényre, amit testünk hőháztartása igényel. Ha mindehhez még hozzávesszük azt, hogy vegánként, vagy vegetáriánusként mennyivel kevesebb friss zöldség gyümölcs van az év hideg időszakában, akkor joggal szomorodhatunk el. Mediterrán országokban szinte az év teljes egészében találhatunk magunknak szezonális gyümölcsöt, zöldséget, ami mindamellett, hogy táplálóbb is, de a pénztárcánkra is kevésbé terhelő hatású.

Ha visszagondolunk, hogy nagyanyáink mit ettek a hideg, sötét hónapokban, akkor mindenképpen szemet szúrhat, hogy az egyik fő táplálékuk a szárított babfélék és hüvelyesek voltak. Több okot is említhetünk, de a legfontosabb a magas fehérjetartalmuk. Szénhidrátban is gazdagok és magas a kalcium-, kálium-, vas-, foszfor-, mangán-, cink- és jódtartalmuk is. Vitaminok közül többféle B-vitamint és A-vitamint tartalmaznak, ami mutatja, hogy az idegrendszerre, az agyi folyamatokra és a vérképzésre is nagyon jótékony hatással vannak.


Photo by Viktor Smith

Könnyen vesztett népszerűség

Napjainkban mindezek ellenére ezek az alapanyagok kevésbé népszerűek, pedig nem véletlen, hogy a nagy testi erejéről elhíresült Piedone is előszeretettel fogyasztott babos ételeket, amit mi sem bizonyít jobban, mint az interneten fellelhető receptek Piedone nevével fémjelezve.

A babcsalád népszerűtlenségének oka az, hogy sokaknál puffadást okoz, és ezek a mellékhatások mostoha sorba helyezték. Pedig érdemes átgondolnunk ezt, és másképpen tekinteni erre a csodálatos alapanyagra, hogy ne öntsük ki a gyereket is a fürdővízzel együtt.

Az, hogy miért okoz puffadást sokaknál, annak több oka van. Természetesen a héj emésztése gondot okozhat még egészséges emésztéssel megáldott embertársainknál is. De az is igaz, hogy jelenlegi társadalmunkban ezt kevesen mondhatják el magukról, hiszen a sok feldolgozott, finomított élelmiszer fogyasztása nincsen jó hatással az emésztőrendszerre.

Amit azonban mi megtehetünk, az az, hogy szépen, fokozatosan vezessük vissza az étkezésünkbe őket olyan formában, ami számunkra elfogadható.

Nem kell, hogy puffasszon! Néhány tipp, hogy a babfélék is a barátaid lehessenek:

Ha eddig kerülted a fogyasztását, akkor szépen lassan vezesd be az étrendedbe, először heti egyszer keveset, majd lassan emelheted azt.

Amennyiben nem szereted a hagyományos babfőzeléket, készíthetsz isteni bab, lencsefasírtot, pástétomot, ízlés szerint fűszerezve. A babot le is turmixolhatod, de még akár át is passzírozhatod, ha szeretnél megszabadulni a héj okozta emésztési nehézségektől.

Válassz vékonyabb héjú hüvelyest, mint például a vöröslencse, amelynek viszont rendkívül magas a fehérjetartalma, javítja az anyagcserét és az emésztést is.

Használhatsz felezett, szárított hüvelyeseket, mint a sárgaborsó, de nagyon merem ajánlani a felezett mungóbabot, ami nagyon gyorsan meg is fő, és rendkívül tápláló.

Amennyiben mégis egészben szeretnéd megfőzni a babot, borsót, levesnek, főzeléknek, akkor előtte 24 órával áztasd be forró vízbe, amibe tegyél egy kávéskanálnyi étkezési szódabikarbónát. Ez segíti, hogy a héj kicsit megpuhuljon és ezzel könnyíti az emésztést. Főzés előtt öntsd le róla ezt a levet, és utána szép lassan főzheted, úgy ahogyan a recepted írja.

Ne fogyassz húsfélét amúgy sem, de hüvelyes mellé különösen! A két különböző típusú fehérje más enzimeket kíván, és a szervezeted nem tudja megoldani egyidőben mindkettőnek az emésztését.

Mindenképpen olyan fűszereket használj hozzá, amik segítik az emésztést, mint például a babérlevél, és a köményfélék, borsfélék, kurkuma…stb.

Használjunk zöldségeket a bab vagy lencse mellé. Nagyanyáink zöldséges bablevese, vagy a birsalmás bableves jó példák erre, hiszen ezek mind segítik az emésztés folyamatát.

Burgonyát ne együnk mellé, mert az nem segíti, hanem lassítja, de a teljes őrlésű lepénykenyerek kifejezetten előre mozdítják a feldolgozását a gyomorban. A pástétomok egy finom házi sütésű rozskenyérrel, friss zöldségekkel isteni lakoma.

Az indiai konyha is rendkívül sok hüvelyest használ, pontosan azért, mert nagyon hasznos, és rendkívül tápláló, kiadós élelmiszer. A nyirkos, párás évszakokban segíti a szervezetben a belső nedvességek, ödémák felszívódását, hiszen alapvetően szárító hatásúak. Ezért érdemes olyan fűszerekkel kiegészíteni, amik ellensúlyozzák ezt a hatást, ha nekünk nincsen szükségünk erre a szárító hatásra. Ilyen például a gyömbér, a lédús zöld, enyhén csípős paprika, de a hozzáadott olajok is segítenek csökkenteni ezt.

kitchri

Indiában a lakosság jelentős része él növényi étrenden, valamint a szegénység is hozzájárul ezen ételek népszerűségéhez. Különösen kedvelik a dhált (sűrű, fűszeres bab- vagy lencseleves, de többnyire mungóbabbal készül) és a kitchrit (rizs, fűszeres mungóbableves és zöldségek végtelenül egészséges, egyszerű és finom egyvelege), amiket az ájurvéda is ajánl mindenféle tisztítókúra esetén. Tehát mindkettőnek elengedhetetlen alapanyaga valamilyen lencse- vagy babféle. A magas fehérjetartalmuk segít a zöldséges étrenden élőknek bejuttatni a szervezetbe a megfelelő minőségű fehérjemennyiséget, ahhoz, hogy a szervezet, de különösen az izmok megfelelőképpen tudjanak működni, fejlődni.

Ma már sok példát láthatunk arra, hogy komoly versenysportolók is a vegán, vegetáriánus étkezés mellett köteleződnek el, és ez nem veti vissza őket a teljesítményük javításában. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a magas tápanyagtartalom mellett a zsírtartalma alacsony, tehát zsírszegény diétát követők is elmerülhetnek a hüvelyes paszulycsalád élvezeteiben.

Még két nagyon fontos hüvelyest kell megemlíteni:

A csicseriborsó és a szója

A csicseriborsó fehérjetartalma is vetekszik az állati eredetű élelmiszerek fehérjetartalmával, és a felhasználási lehetősége kimeríthetetlen. Borsó formájában használhatjuk megfőzve salátákba, köretként, dhálokba, levesekbe akár sűrítőanyagként, de kiváló fasírtokat és pástétomokat, humuszt is készíthetünk belőle. A csicseriborsóból készült  liszt elengedhetetlen a vegán fasírtoknál, de a sütemény készítésnél is. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a csicseriborsó főző levéből csodálatos habos süteményeket tudnak készíteni az ügyes vegán cukrászok.

A szójáról majd egy másik írásban bővebben is kitérek, mert nagyon megoszlanak a vélemények róla, viszont az pozitív élettani hatása elvitathatatlan. A szója beszerzésénél figyelnünk kell a megfelelő minőségre, de ha jó beszerzési forrásunk van, akkor hetente egyszer érdemes beiktatnunk az étrendünkbe. Különösen gondolok itt a tofura, ami egy fermentált változata a szójának, és ez az eljárás különösen jótékonnyá teszi a szervezet számára, arról nem is beszélve, hogy minden pozitív hatása megmarad, de könnyebben emészthető. Méltán nagyon népszerű, és ma már a nagyobb szupermarketekben is megtalálható, nem csak az exkluzív keleti vagy bio boltokban.

Eme kis rövid áttekintés remélem kedvet ad hozzá, hogy újra kiemelt helyre kerüljön a paszuly minden fajtája és formája, hiszen láthatjuk, hogy puffadás ide vagy oda, de egy csodálatos alapanyag, s a felhasználási lehetősége pedig határtalan! A tél folyamán egészen biztos, hogy pár babos recept bekerül itt is a repertoárba!

 

 

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok