Még mindig a könnyen elkészíthető szezonális ételek bűvkörében vagyok, hiszen valljuk be, kinek van kedve órák hosszat állni a tűzhely mellett, ugyanakkor a gyönyörű friss paradicsomok, paprikák, uborkák, és mindenféle zöldségek mosolyognak ránk a zöldségesnél.
Persze, ha azt akarjuk, hogy laktató is legyen, illetve fehérje is legyen benne, akkor bele kell csempésznünk valami hüvelyes zöldséget, vagy éppen valami szója, vagy borsófehérje granulátumot. Én most a granulátumot választottam, már csak azért is, mert a friss zöldségek sokszor sok levet eresztenek, viszont nem akartam semmilyen prézlifélét szórni alájuk.
Zöldfűszeres rakott zöldségek, spenótos besamellel
Amire szükségem van:
◦ 6 db közepes burgonya
◦ 4 db paradicsom
◦ 2 db kápia paprika
◦ 20 dkg zsenge zöldbab
◦ bazsalikom
◦ majoranna
◦ 500 gr spenót
◦ 5 db friss uborka
◦ 20 dkg borsófehérje granulátum (szója is tökéletes)
◦ 5-10 dkg vegán sajt
◦ kókusz olaj
◦ só
◦ bors
◦ borsikafű
◦ füstölt paprika
◦ asafoetida
◦ 2,5 dl kókusztejszín (bármilyen egyéb növényi tejszín is tökéletes)
Ahogyan elkészítem:
Először is megtisztítom a zöldségeket. A burgonyákat vékony szeletekre reszelem a reszelőn, és ugyanígy az uborkákat is. Az uborkákat enyhén besózóm és félreteszem. A paradicsomokat és a paprikát is felszeletelem, és félreteszem őket. A spenótót megmosom és felaprítom, de egyben is lehet hagyni őket.
Egy kis serpenyőben odateszek melegedni kókuszolajat. Lehet bőven, hiszen a borsófehérje száraz, jót tesz neki, ha megszívja magát egy kis zsiradékkal. A forró olajba beleteszem a borsot, sót, asafoetidát, borsikafüvet és sót, majd a füstölt paprikát. Végül beleszórom a granulátumot. Jól átforgatom a zsírban, és csak egy decinyi vizet adok hozzá, és le is zárom alatta a tűzhelyet.
Egy kis edényben odateszek szintén kókuszolajat, és amikor felhevült beleteszek kis borsot, szerecsendiót, és egy kis zablisztet beleszórok, hogy kicsit megpiruljon. Ezután rádobtam a spenótót, és pici citromot hozzáadtam, hogy szép zöld maradjon. Kicsit elfőzöm a levet, amit ereszt, és ezután felöntöm a tejszínnel. Annyit tettem hozzá, hogy krémes állagú legyen. Nem is kell nagyon főzni ezután, hiszen még sülni fog a sütőben.
Ezek után előveszek egy tepsit, lehet jénai is, és szépen belerétegezem a zöldségeket. Alulra egy sor burgonya, majd rá a többi zöldség és a borsógranulátum.
Osszuk be, attól függően, hogy mekkora az edényünk, hogy hány réteg fér bele. Tettem még a rétegek közé egy kis chedar ízű vegán sajtot is, ez még kicsit megbolondítja az ízét. A zöldségek közé szórok még kis sót, borsot, zöldfűszereket, hiszen a zöldségek nincsenek megfűszerezve előre, de így lesz idejük ízesre összesülni.
A legvégén pedig leöntöm az egészet a besameles spenóttal, lefedem fóliával, vagy tetővel, és 200 fokos sütőbe teszem.
Kell neki legalább egy óra, hiszen a zöldségek nyersek benne. Fél óráig lefedve sütöm, majd utána fedő nélkül, hogy a leve el tudjon párologni.
Majd kiveszem a sütőből, hagyom kicsit kihűlni, és utána lehet szépen szeletelni.
Friss uborka és paradicsomsalátával tálaltam, sok petrezselyemmel és balzsamecettel. Kellemes hűsítő ízélmény ebben a meleg időben.
Könnyű, de mégis tápláló étel ez így együtt, és persze bármilyen más szezonális zöldséget is használhatunk hozzá. Szerintem leírni hosszabb volt, mint elkészíteni, s amíg megsül a sütőben, mi hűsölhetünk közben egy másik helyiségben.
Piskóta gazdagon
Desszertként pedig egy egyszerű gluténmentes piskótát tálaltam, aminek a tetejét teleraktam friss, félbevágott szilvával, és fekete csokoládé darabokkal.
Hozzávalók:
◦ 30 dkg gluténmentes liszt
◦ 20 dkg cukor
◦ 3,5-4 dl növényi tej
◦ 2 teáskanál sütőpor
◦ 2 teáskanál szódabikarbóna
◦ 2 kis zacskó vaníliás cukor (20 gramm)
◦ 2 evőkanál méz
◦ 2 dl olaj
◦ 10 dkg karobpor
Elkészítés:
Mindent összekevertem egy tálban, és sütőpapírral bélelt tepsibe öntöttem. Rátettem a szilvákat a tetejére, majd a csokidarabokat is, és 40 perc alatt 180 fokon készre sütöttem.
Extra:
Mivel a hűtőben volt egy szép érett mangó, nem hagyhattam ki, hogy ne főzzek hozzá egy kis mangószószt, amihez semmi különös nem kellett, csak feldaraboltam a gyümölcsöt, és egy kis edényben hagytam elfőni a nedvességet belőle, mintha lekvárt készítenék. Nem is adtam hozzá plusz cukrot.
A növényi tejszínt felvertem, ehhez adtam egy kicsit a mangó szószból, és egy csepp citromot is adtam hozzá, és lehűtöttem tálalásig, és így együtt kínáltam.