Aggodalomra semmi ok, ez nem egy társkereső blog szenzációhajhász reklámja, ellenben az írásom azt a célt hivatott szolgálni, hogy kezdő/haladó jógásként vagy jógaoktatóként ötleteket meríthess, hogyan érdemes nekiveselkedned a számodra legmegfelelőbb jógaoktató képzés/továbbképzés kiválasztásának, amennyiben úgy gondolod, jógagyakorlásodat érdemes lenne egy magasabb szinten folytatni és ezzel egyben a közösség javára is szeretnél válni.
Alapvető szempontok
Fontosnak tartok megemlíteni néhány alapvető szempontot, amivel egy kezelhető mederbe lehet terelni a kiválasztás folyamatát, hiszen nem titok, hogy ma már a jógaoktató képzések valóságos garmadája áll rendelkezésünkre, vagyis a bőség zavarában nem csoda, ha nehezedre esik eligazodni az egyes stílusok, irányzatok, hiteles vagy esetleg kevésbé hiteles tudást hirdető jógaoktatók körében.
Amennyiben mostanában indulnál el a jógaoktatás útján, kérlek légy kifejezetten körültekintő és óvatos, hiszen manapság nem tekinthető jelentős kihívásnak bizonyítványt szerezni arról, hogy képes vagy jógát oktatni és jogosítványt kapni arra vonatkozóan, hogy tarthatsz jógaoktató képzéseket, ellenben a jóga valódi tudományára szert tenni – az már más téma.
Nem hátrány, ha mostanra már rendelkezel annyi önismerettel, hogy egyrészt tudd, megközelítőleg hol tartasz jelenleg az önmegvalósítási folyamatodban, másrészről, hogy tisztában legyél azzal, számodra pontosan milyen célt szolgál egy képzés/tanfolyam elvégzése, mennyi időt tudsz rászánni, milyen tanulási módszerek (egyéni/csoportos/online/személyes) segítenek téged leginkább a tovább haladásban, és milyen mértékű elhivatottsággal tudsz végigmenni egy ilyen folyamaton.
Az útkeresés elején
Előfordulhat, hogy spirituális útkeresésed legelején jársz, amely során a jóga által apránként újabb és újabb betekintést nyersz a test-szellem-lélek összefonódó világába, és te ennek hatására erős késztetést érzel, hogy még inkább elmélyülj a gyakorlásodban, megismerkedj a jóga filozófiájával, az indiai kultúrával, alternatív gyógymódokkal. Ebben a fázisban a tiszta tudat és az intuíció lesznek leginkább segítségedre abban, hogy megérezd, mi is valójában a te irányod a jógán belül. Meditációval – az elmét megzavaró csapongó gondolatfolyamatok elcsendesítésével – megfigyelheted belső hangod, felszínre juttathatod valódi tiszta vágyadat azt illetően, hogy milyen célt szeretnél elérni a jóga gyakorlása és oktatása által. Könnyen lehet az is, hogy jelenlegi jógaoktatód inspirál téged, lehetséges, hogy azt érzed a jógaóráin az ászanázás közben, hogy egy felszabadító, lélekemelő folyamatban veszel részt, és ennek hatására szeretnéd feltárni ennek a magával ragadó, mindenséget betöltő, végtelen energiának a forrását, hogy ezt az életérzést majd később a saját tanítványaid számára tudd közvetíteni.
Ha ilyet tapasztalsz, akkor majdhogynem biztosra veheted, hogy a megfelelő helyen vagy és egy megbízható, hiteles személy által sajátíthatod el a valódi tudást. Mitől válik egy jógaoktató hitelessé? Tudása tapasztaláson alapul és nem csak a szavak, hanem a tettek, sőt a gondolatok szintjén is azt a tudást alkalmazza, melyet átadni hivatott, valamint spirituális útja elején ő maga is gondos figyelmet szentelt annak, hogy megtalálja a hiteles tudást képviselő oktatót, aki szintén egy hamisítatlan, ősi, tiszta forrásból szerzett tudást közvetítő gurutól (tanítótól) tanult, és így tovább. Vagyis az évezredek hosszú folyamán, a tanítványi láncolaton keresztül, változtatások nélkül tovább örökített, valódi, tradicionális tudás a biztosíték arra, hogy nem válsz majd hiteltelenné jógaoktatóként.
Photo by David Kuba on Unsplash
Az önmegvalósítás útján
Az is lehet, hogy már egy ideje az önmegvalósítás útját járod, tapasztalatod és véleményed szerint egy megfelelő szakmai színvonalú jógaoktató képzésben részesültél, de úgy érezheted, hogy tudásod mégsem teljes. Lehet, hogy bármikor könnyedén tudsz támaszték nélkül fejen állni, lótuszülésben órákig mozdulatlanul meditálsz, hátra hajlításban erőlködés nélkül megérinted lábujjaiddal a fejtetődet, mégis olyan spirituális létkérdések foglalkoztathatnak, melyekre a mai napig nem kaptál megfelelő választ: ki vagyok én, létezik-e Isten, mi az én viszonyom Őhozzá képest, mi az emberi létezés célja, mi az élet értelme, mi történik a lelkemmel a halálom után, és még sorolhatnám. Ha kitartóan haladsz az önmegvalósítás útján, idővel jogos igényeddé válik, hogy egy még teljesebb, még tartalmasabb életet alakíthass ki, hogy az anyagi érzékkielégítésen túl magasabb rendű célok megvalósítását tűzzed ki magad elé a földi létezésed során. Ehhez nem elegendő a pusztán fizikai szintű gyakorlás, így nem meglepő, ha a jóga útján tovább kutakodsz és a legtisztább ősi, indiai tradicionális tudásban, filozófiában kívánsz elmélyedni. Ha még mindig nem tudod merre indulj, kikérheted tanítómestered véleményét. Ha valamilyen oknál fogva nem tartod őt hitelesnek, részt vehetsz különböző jógaoktatók különböző lelkületű jógaóráin, amíg inspirációhoz jutsz, vagy akár ellátogathatsz az egyes jóga iskolák tematikus rendezvényeire, eseményeire, ahol nyitott szemlélettel érdeklődhetsz a mélyebb filozófiát illetően. Idővel biztosan kikristályosodik a kép, hogy melyik az az irányzat, stílus, oktató, amelyikkel rezonálsz és segít téged abban, hogy tovább haladj az önmegvalósítás útján, de az is nyilvánvalóvá fog válni, hogy mi nem a te utad, hiszen az önismeret ösvényén járva elkerülhetetlen, hogy szert tegyél ilyen és ehhez hasonló felismerésekre.
Személyes megvalósítások
Amikor én annak idején tudomást szereztem a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskoláról – ahol Európában egyedülálló módon, államilag elismert vaisnava jógamester diplomát lehet szerezni 6 félév alatt –, és részt vettem a nyílt napon, rögtön tudtam, hogy ez az a hely, ahova gyógyulni, fejlődni és tanulni járhatok egyszerre. Az anyagi világban való megélhetés okán dolgozó nőként csak a szombati napokon, levelező tagozaton tudtam iskolába járni, így is jelentős kihívásként éltem meg, hogy a hétköznapokban a munka mellett lelkiismeretesen készüljek a tanórákra, a beadandókkal, a csoportmunkákkal és a gyakorlásommal, de közel sem volt lehetetlen. Ha visszamehetnék egy kicsit az időben, szinte biztos, hogy nem közgazdasági tanulmányok végzésébe fektettem volna értékes energiáimat, hanem az érettségi után nappali tagozaton, főállású diákként kezdtem volna jógát tanulni az akkori fiatalos lelkesedésemmel és lendülettel. Nem bánom ugyan, hogy így alakult, de tény, hogy a jógatanulmányaim során sokszor éreztem a hiányát annak, hogy a hétköznapokban is megfelelő elmélyültséggel tudjak foglalkozni a jóga tudományával és filozófiájával. A főiskolai hangulat, a csoporttársak segítőkészsége, az oktatók szakmai felkészültsége és hozzáértése természetesen mindenben kárpótolt a sok-sok szombati és olykor hétköznap esti lemondásaimért cserébe.
Nem mindenkinek adatik meg persze a lehetőség, hogy akár levelező tagozaton végezzen el egy képzést, ezért jó tudni, hogy hiteles jógaoktatók – akik a főiskola padjai közül kerültek ki a jóga világába – ma már online is képeznek jógaoktatókat, akik ugyan a személyes jelenlét varázsa nélkül, de teljeskörű, átfogó lelki és filozófiai tudást biztosítanak a tanítványaik számára. Amennyire számomra ismeretes, a tananyag is elképesztően részletesen, kreatívan és érdekfeszítően kidolgozott, de az igazán mély jógikus életmód elsajátításához személy szerint elengedhetetlennek tartom az online képzések kiegészítését olyan ajánlott olvasmányok megismerésével, mint például a Bhagavad-gítá – a védikus irodalom gyöngyszeme, amely közérthető módon vezeti be az olvasót a hétköznapok jógájába. A Jóga tiszta forrásból című művet is szívből ajánlom, amelyben Dr. Tóth-Soma László (Gaura Krisna Dásza) és szerkesztőtársai egy egyenes utat vázolnak fel a test és a szellem felemelkedéséhez, valamint az önvaló megtapasztalásához, ugyanakkor rendkívül gyakorlatias módon, végtelen részletezettséggel mutatja be az egyes ászanákat, segédeszközzel történő kivetelezésüket és megfelelő alternatív gyakorlatokat kínál a kezdőbb gyakorlók számára is.
Bármelyik típusú képzésre, oktatóra is essen a választásod, mindenképpen legyen szívedhez közel álló, hiszen így fogsz tudni igazán elszántan, megingathatatlanul és a megannyi kihívás ellenére könnyedén haladni a választott úton, a jóga és az önmegvalósítás útján.
Photo by Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola
(Borítókép: Photo by Erik Brolin on Unsplash )