Nyuszijóga

2023. 04. 09. | Az én jógám

Szerző: Jógapont
 

Itt a húsvét, ezzel együtt pedig végre egy kicsit több idő is juthat egymásra. Ez a cikk most kimondottan a gyermekes családok hasznára íródott, bár, ha a felnőttek is eljátszanák a lentebb ajánlott nyuszijógás játékot, tuti óriási sikere lenne az idei ünnepnek! Tegyetek hát kedvetek szerint.

Szóval, itt nyugaton ez egy nagyon izgalmas, és várva várt időszak a gyermekek életében. Sokféleképpen lehet a húsvétot megtartani, azonban, ha még kicsik a gyerekek, egy játékos kis jógagyakorlattal is színesíthetitek a napot, egészen biztos jó móka lesz!

Az alábbi mese „eljógázása” segíthet ráhangolódni az ünnepekre, közben pedig fejleszti a gyermekek idegrendszerének működését, valamint a nagymotoros képességeket, és egyben kielégíti az óvodások mozgásigényét is.

A mesélendő szöveg vastag betűvel szedve található, a történet kapcsán éppen végzendő feladatok pedig rózsaszín betűkkel jelzett. A történethez kapcsolódó mondókák kékeszöld színnel szedettek (az ászanák pedig narancssárgák és “rákattinthatók”).
A játékhoz szükséges eszközök: ülőpárnák vagy díszpárnák, pingponglabdák vagy üveggolyók.

Mielőtt elkezdenétek, érdemes bemelegíteni, átmozgatni a boka, térd, csípő, gerinc, váll, könyök, csukló ízületeit, valamint a nyakizmokat.


Image by Freepik

A nyuszi ajándéka

Hol volt hol nem volt, élt egyszer egy festőnyúl (itt felvehetjük a sasánkászanát), aki nagyon szorgalmasan festette a tojásokat, hiszen közeledett a Húsvét.

Az erdei tisztás, ahol dolgozott, nagyon népszerű lett az állatok körében, mivel mindannyian szerették volna megcsodálni a nyuszi gyönyörű alkotásait.

A fűszálak hegyéről (térden állunk, kezek magastartásban a fül mellett, tenyerek összesimulnak) a hernyók (leülünk a fölre, térdek felhúzva, talp a talajon, lábujjakat behúzva majd kinyújtva utánozzuk a hernyók mozgását) nézegették a tojásokat.

A magasból alászálltak a madarak (tádászanából döntsük a felsőtestet, hogy az párhuzamos legyen a talajjal, a karokkal pedig utánozzuk a madarak szárnycsapásait), hogy jobban lássák a mezőn száradó hímestojásokat.

A brekegő békák nagyokat ugrálva érkeztek meg a tisztásra. (Ehhez elöször felvesszük a málászanát, megtartjuk néhány lélegzetvételig, majd guggolásból ugorjunk felfelé, és így ugrálva haladjunk előre. Tegyünk egy kört a szobában, és érkezzünk vissza a jógamatracunkra.)

Előbújtak az erdőből a medvék (mackójárás: lábujjakat hajlítsuk be, és a testsúlyt helyezzük a talp külső szélére. Járjuk körbe így a szobát, s közben brummogjunk a gyermekekkel), a tópartról a gólyák (gólyajárás magas térdemeléssel, közben mondókázhatunk) :

“Gólya bácsi, gólya, hol jártál azóta? A tengeri tóban. Mivel jöttél haza? Síppal, dobbal, nádi hegedűvel.”

Még a teknősbékák is eljöttek megnézni, hogy mit alkotott a nyuszi. (Helyezkedjünk el négykézlábállásban, és tegyünk egy kerek ülőpárnát vagy díszpárnát a gyermek hátára, és így mozogjanak a szobában. A párnára ügyeljünk, hogy le ne essen. Míg a kicsik mászkálnak énekeljük Gryllus Vilmos Teknősbéka című dalát) :

“Vastag teknő fedi a hátam, kilóg alóla fejem és lábam, ám, de ha jő egy ellenség, behúzom őket egyenként. Páncélomban nehezen járok, először inkább kicsikét várok, először inkább kicsikét várok, lábamon egyet mozdítok, utána hosszan szundítok.”

A faluból jöttek a kutyák,  (adhó-mukha-svanászanában sétálgassunk, közben lehet néha megállni és farkincát csóválni, azaz a medence területét ritmikusan jobbra-balra mozgatni) örömükben csóválták a farkukat és nagyokat ugattak (megkérhetjük őket, hogy egyszer úgy ugassanak, mint a nagykutyák, majd utánozhatják a kiskutyák hangját is).

A cicák is követték a kutyusokat, de ők nem hangoskodtak, szép csendben puhán lépdeltek. (Négykézlábon járás nagyon halkan, kecsesen, most nem szabad beszélni sem – ez nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk, nagy önfegyelem szükséges a részükről!)

Egyszercsak nagy robajra lettek figyelmesek az állatok. Egy hatalmas nagy nyuszisereg közeledett a tisztáshoz. (nyusziugrásban közlekedjünk legalább egy kör a szobában. ekkor mondókázhatunk, például):

“Nyuszi fülét hegyezi, nagy bajuszát pödöri, répát eszik, ropp-ropp-ropp, nagyot ugrik, hopp-hopp-hopp!”

Jöttek a nyulacskák messzi tájakról, hogy segítsenek a festőnyuszinak elvinni a hímestojásokat a gyerekeknek.
Nagyon megörült a festőnyúl, hiszen minden kisgyermeknek készített ajándékot, és egymaga nem tudta volna időben elvinni mindenkinek.

A tojások a fűben hevertek, ezért össze kellett azokat gyűjteniük egy kosárkába.
(Szórjunk le a talajra pingpong labdákat, vagy színes üveggolyókat. Helyezkedjünk négykézlábállásba, majd ereszkedjünk le alkartámaszba, és az orrunk segítségével toljuk a golyókat, labdákat; kézzel tilos segíteni. Helyezzünk el egy kosarat a szoba másik felébe, és odáig kell eljutniuk. Miután megérkeztek a kosárhoz, álljanak fel, és azokat lábujjakkal vegyék fel, s úgy helyezzék a kosárba.)

Miután elkészültek útnak is indultak az állatkák, hogy minnél előbb odaérjenek a gyerekekhez (nyusziugrásban térjenek vissza a matracukhoz).

Ha találsz hímestojást húsvétkor eldugva a kertben, vagy a szobádban, akkor hozzád is eljutott a nyuszik ajándéka!


Image by pvproductions on Freepik

Kellemes ünnepeket és jógázást kívánunk mindenkinek!

 

 

A cikk forrása: Tóth Roland
(Borító: Image by prostooleh on Freepik)

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok