Vegá(no)k és a kollagén

2023. 04. 19. | Életmód, Vegetáriánus

 

Az utóbbi időben sokszor felmerült a kérdés a jógásaim és a táplálkozási kérdésekkel hozzám fordulók körében, hogy nekünk vegánoknak milyen lehetőségeink vannak a kollagénháztartásunk javítására. A drogériákban kapható táplálékkiegészítők többségükben állati eredetűek, arról nem is beszélve, hogy a szükséges vitaminok bevitelét is megnehezíti a kapszulák zselatintartalma, ami vegetáriánusoknak szintén nem lehet opció.

Tanítsd újra a szervezeted

Természetesen ebben a témában sem szeretnék egy nagyon tudományos székfoglalót tartani, hiszen nem vagyok erre képesített, de a kíváncsiságom miatt némi kutatásba fogtam.
Józan paraszti ésszel nézve, elgondolkodtatott az a tény, hogy a leghatékonyabb kollagén adalékot a szarvasmarhák különböző részeiből nyerik, abból a szarvasmarhából, aki csak zöld füvet eszik. Persze mondhatjuk, hogy a tehenek valami olyan különleges isteni gépezetek, akik képesek ezt a feladatot ellátni, és nem is járnánk messze az igazságtól, de ha alaposabban utána járunk a témának, akkor rá kell ébrednünk, hogy mi emberek is képesek lennénk erre, csak nagy valószínűséggel a szervezetünket újra kell tanítanunk.

Különösen igaz ez akkor, ha vegyes étrendről térünk át a növényire, hiszen a természet törvénye az, hogy mindig a kisebb ellenállás felé mozdulunk. Ha korábban adtunk a testünknek olyan táplálékot, amiből csak fel kellett használnia a kész kollagént, akkor nehezebben fog ráállni annak megtermelésére, hiszen a szervezet várja a kész adalék bevitelét. Arról már nem is beszélve, hogy a nem megfelelő étkezési szokások, mint például a feldolgozott élelmiszerek, a gyorséttermi étkezések mind rontják testünk ilyenfajta képességeit.

Oké, de miből nyerhetünk több kollagént? Női körökben is állandóan visszatérő kérdés ez, hiszen bőrünk, hajunk, körmünk állapota nagyban függ a kollagén háztartásunk feltöltöttségétől.

Mik a kollagén jótékony hatásai?

Mindenekelőtt azonban le kell szögeznünk azt a tényt, hogy nem létezik növényi kollagén. De nem kell a kardunkba dőlni, hiszen étkezésünkkel meg tudjuk tanítani a testünket, hogy előállítsa azt.
A kollagéntermelésünk fokozása pedig visszahozza nemcsak a fiatalos megjelenést, de mozgásunk is könnyedebbé, rugalmasabbá válik általa. Csak párat sorolok fel a jótékony hatásokból, hogy megalapozzam a motivációt:

◦ javul bőrünk, hajunk, körmünk minősége,
◦ szemünket is egészségesen tartja,
◦ ízületi panaszaink csökkenhetnek, meg is szűnhetnek,
◦ erősíti a csontokat, ami különösen lényeges az évek múlásával,
◦ javítja az erek rugalmasságát,
◦ javítja a szövetek regenerálódását, ami fontos bármilyen sérülés, műtét esetén,
◦ javítja a belek, a szív és az agy működését.


Fotó: Mikhail Nilov

De mi is az a kollagén?

A kollagén nem más, mint egy oldhatatlan, rostos fehérje, ami a szervezetünkben a leggyakrabban fordul elő. Nevét a görög ’kolla’ szóból eredeztetik, aminek a jelentése ’ragasztó’. A ’géne’ pedig egy francia szó, jelentése ’valamit termelő’, szóval úgy fordíthatjuk, mint ’ragasztót termelő fehérje’.
Szerepe is ez, hiszen tulajdonképpen összetartja a bőrünk, csontjaink, inaink, ízületeink szerkezeti elemeit, szövetet, hálót képez körülöttük és a szerveink körül. Csodálatos folyamat, mindenben szerepet játszik, egészen a legkisebb lábujjunktól a szívünkön át az agyunkig. De ebből a működésből is látszik, hogy nem igazán érdemes külsődleges kezeléseken gondolkodnunk, hiszen ez mind a szervezetben belül történő folyamat. Húszas éveink után sajnos lassacskán egyre kevesebbet termel e szervezetünk belőle, viszont a jó hír az, hogy ezen változtathatunk!

Itt következik most a nagy kérdés, hogyan tegyünk jó szolgálatot a testünknek azzal, hogy megfelelő tápanyagokat vigyünk be, amivel megtámogatjuk ezt a ragasztófehérje termelést?

Milyen ételeket egyél, amivel fokozhatod szervezetedben a kollagéntermelést?

Egy biztos, mivel egy egész folyamatot kell visszaállítanunk, nem lesz elegendő egyetlen varázslatos élelmiszer bevitele. A kollagéntermelés a szervezetünkben a prokollagénnel kezdődik, ami nem más, mint egy fehérjéből és C vitaminból felépülő molekula. Tehát láthatjuk, ahhoz, hogy a folyamat működjön, a testünket egy olyan optimális állapotra kell emelnünk, amikor az alapvető vitaminok és ásványi anyagok megfelelő mennyiségben rendelkezésre állnak. Ezek közül legfontosabbak a C és az E vitamin, mangán, réz, és a cink. Vagyis a kollagén termelés forrásául szolgáló élelmiszereket, különösképpen odafigyelve a magas fehérjetartalmú élelmiszerekre, ezekkel a vitaminokkal, ásványi anyagokkal együtt kell fogyasztanunk.

A magas fehérjetartalmukról híres babfélék, a szójabab, a csicseriborsó, amikor megfőzzük, akkor tapasztalhatjuk, hogy a leve teljesen ragacsos állagú, mint a kocsonya. A szejtán alapanyagául is szolgáló búzasikér fehérjetartalma egyenértékű a húséval, és teljesértékű fehérjének számít. A teljesértékű hántolatlan gabonák magas E vitamin, fehérje- és rosttartalommal is bírnak.
Szóval javasolt a megfelelő tápértékű bab- és gabonafélék kiemelt fogyasztása, kiegészítve olyan ételekkel, mint a zöldleveles saláták, rukkola vagy spenót, illetve gyümölcsök közül a citrusfélék, erdei vörös bogyók, amik gazdagok C vitaminban. Ide tartoznak a szederfélék is, amiknek az E vitamin tartalma is jelentős. Zöldsalátáinkat kiegészíthetjük avokádóval, vagy akár a szendvicseinket nyakon önthetjük tökmagolajjal, olívaolajjal.
Ne feledjük ki étrendünkből a magvakat, amik szintén nagyon értékes nyomelemeket adnak hozzá a folyamathoz, mint például a napraforgómag, lenmag, szezámmag, vagy a mandula.

Legyünk tehát tudatosak ebben a törekvésünkben, emeljük meg a fehérjében gazdag alapanyagokat az étrendünkben. Figyeljünk oda arra is, hogy olyan növényekkel kombináljuk, amiknek megvan a szükséges vitamin és ásványi anyag tartalma. Természetesen ezeket pótolhatjuk táplálékkiegészítőkkel is, különösen a téli hónapokban lehet szükséges itt, a mi éghajlatunkon. Természetesen a magasabb fehérjetartalmú ételek mennyiségének növelése az étkezésünkben más pozitív hatásokat is eredményez. Gondolok itt a súlycsökkenésre, illetve segít abban, hogy az izmaink ne épüljenek le. Amennyiben rendszeresen sportolunk is, akkor pedig növelni tudjuk ezzel testtömegünk izomszázalékát.

Ezeket kipróbálhatod te is!

Két olyan étel jutott eszembe, ami mindamellett, hogy nagyon finom, minden olyan elvárásnak is megfelel, amiről a fentiekben írtam.

Céklaburger
Az egyik a céklaburger, ahol a fasírt alapját a rendkívül egészséges cékla adja, ami egyébként C vitaminban és fehérjében is gazdag, de magas a folsav, vas, kálium és mangán tartalma is. A fasírt összeállításához csicseriborsó lisztet, lenmagpelyhet használtam, ami még tovább növeli a fehérjetartalmát és a tápértékét. Elkészíthetjük sima fasírgolyókként is, és zöldsalátát, paprikát, paradicsomot ehetünk mellé.  A hozzávalókból láthatjuk, hogy minden összetevő benne van, amire szükségünk van a kollagéntermelésünk beindításához.

Kása árpából
Reggelire vagy desszertként nagy kedvencem a hántolatlan árpából készült kása, amit hagyományosan is megfőzhetünk, akkor érdemes előáztatni, majd botmixerrel pépesíteni, de a tejfőző gépek cereal fokozatán is nagyszerűen és gyorsan elkészíthető. Friss gyümölcsökkel tálalva ez is egy igazi vitaminbomba a szervezetünknek, ami szebbé teszi a bőrünket, erősíti a csontjainkat, és a magas B vitamin tartalma miatt az idegrendszerünket is kipárnázza! Az árpát egyébként sok egyéb ételhez is használhatjuk, akár növényi fasírtokhoz, vagy csak simán köretként is.

Összegzésképpen tehát, nem kell megijednünk amiatt, hogy nem létezik vegán, növényi kollagéntabletta a drogériákban, csak kicsit tudatosabban kell válogatnunk az alapanyagok között. Bátran mixeljük a hozzávalókat, legyünk kreatívak, és a kollagén háztartásunk meg fogja hálálni az igyekezetünket!

 

 

(Borítókép by shurkin_son on Freepik)

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok