Menjünk ki?! 4 tipp a szabadtéri jógához

2023. 07. 05. | Az én jógám

Szerző: Pinke Roland
 

Megérkezett az a jó idő, amikor már reggel a korai órákban, napfelkelte környékén is kellemes az idő. Ez az időszak tökéletes a szabadtéri jógagyakorlásra. Annak, aki szeret a természethez közel lenni, vagy esetleg egy kis lakás adja az életterét, megeshet, hogy a meleg időben a kint gyakorolt jóga egy fellélegzés. Nagyobb tér, jobb levegő, madárcsicsergés. Ezen kívül a stressz oldó és relaxációs hatást is nagy mértékben fokozza a kinti ászanázás, feltéve, ha megfelelő környezetet tudsz találni erre a célra. Természetesen, mint mindennek, ennek is vannak hátulütői, így nem célom összehasonlítani és megmondani melyik jobb, a kültéri vagy a beltéri gyakorlás. Mindenesetre egy próbát mindenképpen megérhet, ha még nem jógáztál kinn, és te magad eldöntheted melyik forma áll hozzád közelebb.

A kültéri jóga nagy előnye, a fenn már említett stressz csökkentő hatása. Ezen kívül a környezetváltozás, és a megszokottól való eltérés is nagyon jó hatással lehet a szervezetedre. Természetesen nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a friss levegőn és a természetes fény mellett történő gyakorlás felfrissíti a légzésed és a tüdődet is, ezzel együtt élénkíti a tested, javítja a közérzeted. A kapcsolódás a természettel szintén képes egy bizonyos szintű belső béke kialakulásában, amelyet a mindennapi rohanásban és a technológia világában töltve egyre ritkábban tapasztalunk meg.


Photo by Victoria Alexandrova on Unsplash

Ha jönnek a hangyák…

Abban az esetben, ha nem rendelkezel ilyen nyitott térrel, tehát nincs udvarod, sajnos keresned kell egy nyugodt és nem túl forgalmas helyet, ahol nem járnak autók, és nincs, ami elvonja a figyelmed. Ez egy zsúfoltabb városban nehézkes lehet, és ha nincs ilyen a közeledben, akkor akár a kedved is elveheti a kinti gyakorlástól. Ezen kívül kint több inger érhet, mint egy izolált szobában, ami erre van kialakítva, így nehezebb lehet a fókuszálás. Több hatás ér, több minden zavarhat meg. Valamint a természet ilyenkor nagyon élénk, bogarak, szúnyogok, hangyák zavarhatják a gyakorlásod, amelyet meg kell szoknunk a környezetünkben, ha kinti jógára adjuk a fejünk. Talán ez lehet az egyik olyan zavaró tényező, ami sokak kedvét szegi az első alkalom után.

Erre fel kell készülni egy kicsit, és emiatt javaslom, hogy ha elsőre ez zavaró volt, adj további esélyt a szabadtéri gyakorlásnak, mert ez megszokható. Valamint a koncentrálásban is segíthet azáltal, hogy megtanulod kizárni azokat a dolgokat, amik éppen zavarnak.

Nézzünk meg néhány ötletet, hogy is tudjuk magunkat felkészíteni a szabadtéri jógázásra, hogy minél kevesebb zavaró körülmény ingassa meg a gyakorlásunkat.

Figyeld az időjárást

Ez a pont, minden szabadtéri foglalkozásnál elengedhetetlen. Nézd meg már előző nap, hogy milyen idő várható, és ha kétséges, akkor úgy készülj fel, hogy lehet, benn kell majd jógáznod. Nehogy az idő a kedved szegje, és emiatt elhalaszd a gyakorlásod. Természetesen, ha csupán csak egy hidegebb reggel érkezik, akkor elég, ha gondoskodsz egy melegebb öltözetről, nem csak napsütéses reggeleken ajánlatos kint gyakorolni. Előző esti eső után a levegő szinte frissítő és tökéletes a gyakorláshoz. Fontos kiemelni, hogy nagy meleg is okozhat kellemetlenségeket, ezért naptej bekészítése és akár egy napszemüveg is elengedhetetlen lehet, ha a szemed érzékeny az erős fényre.

Legyél felkészült

Nagyon egyszerű, gondold, át mire van szükséged, esetleg mi az, amit előzőleg nem vittél magaddal, de hiányzott. A matrac nem hiányozhat, ha füves talajon gyakorolsz, érdemes egy nehezebb matracot beszerezni, amit stabilan és egyenesen le tudsz tenni kissé egyeletlenebb talajra is. Ha használsz segédeszközt, téglát, blokkot, hevedert, akkor ezeket szintén vidd magaddal, ne gyakorlás közben kelljen észrevenned, hogy egy-egy pózt ki kell hagynod, mert nincs nálad a megfelelő eszköz. A fenn említett naptej, a rovarűző spray, és egy nagy kulacs víz is pótolhatatlan kellék a kültéri gyakorláshoz.

Válassz megfelelő helyet

Fontos, hogy komfortosan érezd magad a kiválasztott területen. Legyen kevés zavaró tényező, járókelő, autóforgalom legyen messze. Ne csüggedj, ha elsőre némileg kényelmetlenül érzed magad, lehet csupán nem a legjobb helyet találtad meg. Próbálj ki más pontokat is. Attól, hogy elsőre egy placc jónak tűnik, a puding próbája az evés, és csak akkor lesz biztos, hogy jó helyet választottál, ha megtapasztaltad milyen ott a gyakorlás. Ha van esélyed válassz víz közeli helyet, patakot vagy tavat, a víz hangjaira koncentrálva hamar el tudsz vonatkoztatni minden mástól, és bekerülni a flow állapotába. Ugyanez igaz egy erdősebb fás területre, ahol a szél és a levelek hangjai által érhetsz el hasonló hatást.


Photo by LUNA ACTIVE FITNESS on Unsplash

Válassz megfelelő időpontot

A kinti gyakorlásra a legalkalmasabb a reggeli vagy az esti órák, napkelte illetve napnyugta. Ilyenkor már nincs nagy hőség és könnyebb a mozgás és a lélegzés is, a szervezet terhelhetőbb, mint a meleg nappali időszakban. Fontos, hogy át tudd magad adni a helyzetnek, hogy le tudj lassítani a természet tempójára és átvenni annak ritmusát. Így megtapasztalhatod azt a ringató meghittséget, amit csupán a természet lágy ölén élhetünk át.

 

 

(Borítókép: Fredrik Posse on Unsplash )

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok