Almás-fahéjas gyömbér tea
Amikor az ősz során beköszöntenek a hűvösebb napok, nem tudom megállni, hogy ne vegyek le a boltok polcairól egy-egy „téli varázs” vagy „hócsillám” és más hasonló fedőnevű teakeveréket. A napokban aztán eszembe jutott, hogy akár magam is elkészíthetném.
Hozzávalók:
◦ 1 nagyobb alma
◦ 3-4 centis friss gyömbér
◦ egy darab egész fahéj
◦ 1 narancs
◦ cukor vagy édesítőszer ízlés szerint
Az almát megpucoljuk, kis kockákra vágjuk. A gyömbér is meghámozzuk, gyufaszál alakúra szeleteljük. Mindkettő egy fazékba tesszük, a fahéjat is hozzáadjuk, és felöntjük 2 liter vízzel. Felforraljuk, majd forrás után 5 percig főzzük. Amikor levettük a tűzről, belefacsarjuk a narancslevet, ízlés szerint édesítjük.
Fotó: Joanna Kosinska on Unsplash
Kedélyjavító indiai tejberizs, zord téli napokra
Ez az édesség csak annyiban hasonlít a nálunk megszokott tejberizsre, hogy mindkettő tejből és rizsből készül. Teljesen más jellegű, hiszen ennél a receptnél a tejet besűrítjük, és nagyon kevés rizst főzünk ki benne. A végeredmény egy krémes, különleges ízesítésű édesség lesz, melynek senki nem tud ellenállni. Elkészítése nagyon egyszerű, ám kissé időigényes. Most sáfránnyal ízesítettem (fűtő hatása miatt), de nyári gyümölcsökkel is remek. Kiváló ízt kölcsönöznek neki a babérlevél, a kardamom illetve az őrölt magok.
Hozzávalók:
◦ 2 l tej
◦ 10 dkg cukor
◦ 2 csipet sáfrány
◦ 4 dkg rizs
Elkészítés:
A tejet egy vastagfalú edényben feltesszük forralni. Amikor felforrt, lehúzzuk a lángot, s a tejhez hozzáadjuk a cukrot, a sáfrányt és a megmosott rizst. Innentől igazából nincs más dolgunk, mint várni és vigyázni, hogy ne fusson ki. Addig főzzük, amíg a tej be nem sűrűsödik. Nem kell puding állagúnak lennie, de ne legyen teljesen folyós sem. Kellemes állagú, kissé krémes desszertnek kell lennie. Vannak, akik a cukrot csak a végén adják hozzá, én azért teszem bele az elején, mert észrevettem, hogy ha cukorral sűrűsödik a tej, még kellemesebb aromája lesz, kissé karamelles ízt kap. A sűrítés ideje akár másfél-két óra is lehet, ez nagyban függ az edénytől. Amikor elkészült, elzárjuk a lángot, és belekeverjük a karikára vágott banánt, a kardamomot és a citromhéjat. Melegen és hidegen egyaránt ízletes.
(Nyáron jó sok gyümölccsel, behűtve remek vendégváró.)
Figyelem! A sáfrány fogyasztása a várandósság időszaka alatt csak kis adagban javasolt, mert méhizgató hatású, és nagy dózisban vetélést okozhat!
Fotó: Vegavarázs
Forrócsoki por házilag
A bekuckózós téli estéken szívet-lelket melengeti a forró csoki és egy jó könyv. Az előbbihez készíthetünk házilag port, amit aztán a forró tejbe teszünk.
Hozzávalók:
◦ 15 dkg kakaópor
◦ 1 tábla étcsokoládé
◦ 1 tábla tejcsokoládé
◦ 3 ek keményítő
◦ 4 ek negyedannyi cukorhelyettesítő (cukorból több kell)
Ha szeretnénk karakteresebbé tenni, ízlés szerint tehetünk bele akár egy pici őrölt chilit, őrölt fahéjat, őrölt kardamomot, őrölt gyömbért.
Elkészítés:
A csokoládét késes aprítóban megőröljük, majd minden hozzávalót összekeverünk. A forrócsoki elkészítéséhez fejenként 2,5 dl tejet forralunk, habverővel elkeverünk benne egy evőkanálnyi port és fél percig tovább forraljuk.
Fotó: Vegavarázs
Stollen nélkül nincs karácsony!
Számomra ennek a hagyományos német karácsonyi kalácsnak az elkészítése az ünnep része. A citrusfélék, a gyömbér, a fűszerek illata belengi a jó meleg konyhát, miközben kint tombol a fagy. Egy szó mint száz, nagyon élveztem!
Hozzávalók:
◦ 2,5 dl tej
◦ 10 dkg cukor
◦ 2,5 dkg élesztő
◦ 50 dkg liszt
◦ egy csipet só
◦ 20 dkg vaj
◦ 10 dkg mazsola
◦ 10 dkg apróra vágott mandula
◦ 10 dkg kandírozott narancs- és citromhéj (használhatunk más kandírozott gyümölcsöt is)
◦ 5 dkg kandírozott gyömbér
◦ 10 dkg marcipánmassza
◦ ½ kk őrölt szegfűszeg
◦ ½ kk őrölt fahéj
◦ ½ kk őrölt gyömbér
◦ 1/3 kk őrölt szerencsendió
A díszítéshez:
◦ 5 dkg vaj
◦ 6 dkg porcukor
Elkészítés:
Először mossuk meg a mazsolát és áztassuk be egy rövid időre. Melegítsük fel a tejet, keverjük bele a cukrot és az élesztőt, majd tegyük félre. Közben tegyük egy tálba a lisztet, keverjük el a sóval, a fűszerekkel és a puha vajjal. Ha az élesztő felfutott, adjuk a lisztes keverékhez, és gyúrjunk belőle sima tésztát. Takarjuk le, majd tegyük meleg helyre, hogy szépen megkelhessen. Nagyjából egy óra alatt a duplája lesz, ekkor adjuk hozzá a kandírozott gyümölcsöket, a mazsolát, reszeljük bele a marcipánt. Gyúrjuk össze újra és szedjük ketté a tésztát, ebből ugyanis két kalács kijön. Én püspökkenyér formában sütöttem, de eredetileg a stollen alakja hosszúkás, középen kissé magasabb. A formában újra kelesszük meg, majd tegyük előmelegített sütőbe. Először 10 percig süssük 200 fokon, majd vegyük le 180 fokra és további 40 percig süssük. Amikor elkészül, felolvasztjuk a vajat, megkenjük vele a még forró kalácsot, és vastagon megszórjuk porcukorral.
A vastag porcukor rétegnek köszönhetően nagyon sokáig eláll.
Fotó: alina levon on Unsplash
Cikk forrása: Hémangi – Vegavarázs
Borítókép: Food Photographer | Jennifer Pallian on Unsplash