Ájurvéda tippek: vizsgákhoz, stresszre, táplálkozáshoz

2024. 11. 21. | Ájurvéda

 

Egyre inkább befészkelődik a tél, mindjárt itt a kiskarácsony nagykarácsony, közben nyomul a vizsgaidőszak, szóval egyrészt sok kaland vár ránk, ugyanakkor, ha kicsit túlságosan is sok, akkor könnyen stressz, szorongás és egy kis depresszió is a nyakunkba szakadhat. Ezért megkérdeztük Vikót – Károlyi Bánki Viktóriát, csodás ájurvéda szakértőnket –, hogy milyen egyszerű és természetes megoldásokat javasol az előttünk álló, eseményekkel teli időszakra.

Fókuszálás

Közeleg a vizsgaidőszak, amikor is még inkább szükség van a koncentrálóképességre, a folyamatos fókuszálásra, és ilyenkor van az, hogy “gyorsansokat” kell tanulni. Van valami tipped, amivel egy kicsit felturbózhatjuk az agytekervényeket?

Ahogy a nyugati fitoterápiában nagyrabecsült agyfényező a ginko biloba, úgy a keleti kultúrában, az ájurvédában és a kínai gyógyászatban egyaránt sikerrel alkalmazzák ősidők óta a gotu kolát, azaz az indiai gázlófüvet, memória erősítő, koncentráció növelő, fókuszálást segítő képességei matt. Mindkettőt használhatjuk bátran, ha úgy érezzük, erősebb szellemi terhelés miatt szükségünk van némi támogatásra. A centella asiaticát elsődlegesen a kognitív funkciók erősítésére használják, élénkíti az idegrendszert és az agysejtek működését. A jógakultúra szattvikus energiát tulajdonít neki, ezért a meditációt segítő gyógynövényként fogyasztják. Nagyra tartjuk még tridósás hatása miatt is, hisz mindhárom dósát segíti harmonikusan működni.

Stressz ellen

Amellett, hogy az elme nagyon le van terhelve, ezek a napok extrán stresszesek, szorongósak is tudnak lenni. Leginkább a vizsgákra készülők érezhetnek így, de azt hiszem, hogy a karácsony közeledtével ez bárkinek nehézséget okozhat, ezért talán mindannyiunk számára nagyon hasznosnak lehetnek az ajánlásaid. Szóval, az ájurvéda milyen növényeket, illetve módszereket, életvitelt javasol, amik segíthetnek a stresszt csökkenteni?

Van egy érdekes gondolat a keleti szemléletben: ha depisek vagyunk, akkor a múltban ragadtunk, ha szorongunk, akkor a jövő eseményeitől tartunk, ezért ez a szemlélet ezeket a negatív érzéseket egyfajta időzavarként tartja számon. Azt jelzi, hogy nem vagyunk a jelenünkben. A stressz mögött is gyakori az ilyesfajta szorongás, olyantól tartunk, ami még el sem jött. Még nem tartunk ott. Ha erre figyelmeztetjük magunkat, engedhet a szorítás rajtunk.

Sok mindent tehetünk magunkért, hogy jobban működjünk. Ezekben a terhelt időszakokban érdemes a saját alkati diétánkat követni. A váták egyenek sok meleg és fűszeres ételt, de kerüljék, a nyers, hideg és puffasztó alapanyagokat, mint a keresztesvirágúak vagy a szárazbabok. A pitták pont a forró és túl fűszeres, olajos ételeket kerüljék el, persze ilyenkor a hidegebb hónapokban ők is ehetik a főtt meleg ételeket, csak ne forrón, és enyhébben fűszerezve. A kaphák is kerüljék a túl nehéz és olajos ételeket, válasszák inkább a könnyű, vegán recepteket.


fotó: wirestock

A sok tanulás általában sok ücsörgéssel is jár együtt, így ne felejtsünk el időt szakítani a friss levegőn sétálásra, a sportolásra, hogy egyensúlyba hozzuk tevékenységeinket. Ha fizikailag elfáradunk, sokszor nem marad energia a stresszelésre sem.

Ott van nekünk a jóga és a meditáció! Mindkettő segít a stresszoldásban is és a koncentrációban, a fókuszálás erősítésében. Ha a sok tanulás közben azt érezzük, már nem fog az agyunk, csak iktassunk be egy kis relaxálást! Aki próbálta az tudja, hogy már akár tíz perc lazítás is segít újra összpontosítani. Csak feküdjünk le hanyatt (csinálhatjuk ülve is), csukjuk be a szemünket, és lazítsuk el a végtagjainkat, minden izomszálunkat, figyeljük meg a légzésünket, lassítsunk egy picit a tekergő gondolatainkon.

Persze ilyenkor is segítenek a gyógynövények. Segíthet az ashwagandha, ami az egyik legjobb váta balansz gyógyszerünk, segíti a szorongás leküzdését, és az alvásunk rendezését is. Mellette igyunk citromfű teát, de jöhet a levendula, macskagyökér, orbáncfűből készült teák is.

Természetes kedélyjavítók

A rengeteg tanulnivaló gondolata, plusz a téli hónapok szürkesége egy kicsit depissé is tehetik az embert. Tudnál valami természetes kedélyjavítót is ajánlani?

A boldogsághormonok megemelésével javul a motiválatlan, depressziós kedélyállapotunk, így azt javaslom vegyük komolyan, hogy ezen a téren igen is tudunk mit tenni!

A napfényben tartózkodni egy friss séta alkalmával, bizonyítottan segíti mind a szerotonin, mind az endorfinok termelését. A testmozgás hatására a szervezetünk endorfint, dopamint és szerotonint is termel, így a megterhelőnek tűnő sportolás valójában feltölti az embert, lelkesnek érzi magát, motivált lesz.

A barátokkal eltöltött idő alatt, ha kicsit kacarászunk, nevetgélünk az bizony oxitocint szabadít fel, így ezt is érdemes beiktatni, hiszen nem csak a társas kapcsolatokat fejleszti, de a kedélyünket is javítja. És ha már összejött a csapat, főzhetünk is közösen, hiszen az együtt elköltött ételek további boldogsághormonok termelődéséhez vezetnek. Már maga az együtt főzés öröme is oxitocint szabadít fel, a finom ételek okozta öröm pedig dopamint termel.

Kutatások igazolják, hogy a zenehallgatás hatására is termel a szervezet endorfint, az együtt zenélés, éneklés többféle boldogsághormont is egyszerre. A tánc is remek hangulatjavító, bevallom takarítás közben magam is szeretek „munkazenére” billegni, így nem olyan unalmas ez az amúgy nem túl lelkesítő feladat.

De ha valaki komolyabb személynek érzi magát, akkor a meditációt is választhatja, hiszen mind mentális, mind fizikai szinten energetizáló hatással bír.

Ami fontos még, hogy aludjuk ki magunkat rendesen! Ez nem azt jelenti, hogy a kelleténél aludjunk többet, hanem hogy tegyünk meg mindent, hogy az alvásunk valóban pihentető legyen.


fotó: rushay1977

Mit tehetsz tested egészségéért?

Eddig a finomabb szinteken kaphattunk segítséget tőled, és akkor most nézzük a durvább szintet, a fizikai testet is. Mit tehetünk azért, hogy a testünk se dőljön ki a téli időszakban? Milyen ételeket együnk, mit igyunk, hogyan mozogjunk, és bármi titkos csodaszer receptje is jöhet?!

Csodaszerem nincs sajnos. De ha szükség van rá – mert enerváltak vagyunk, vagy mentálisan igénybevevős időszakot élünk, vagy mert ősszel fel akarunk készülni a kimerülős téli hónapokra -, akkor vegyünk magunkhoz plusz vitaminokat és ásványi anyagokat. Kúraszerűen ilyenkor használhatunk étrendkiegészítőket.

A magnézium segít a stressz csökkentésében, a C-vitamin az ellenállóképességünket erősíti, a B-vitamin az idegrendszer megfelelő működését, míg a D-vitamin a hangulatunkat is képes javítani. A ginko biloba a szellemi kapacitásunkat növeli, a brahmi remek idegrendszer erősítő, az ashwagandha a stresszt csökkenti, a gotu kola segíti a koncentrációt, szóval van bőven lehetőség megerősíteni magunkat.

A hidegben hanyagoljuk a hideg ételeket, italokat. A nyers ételek is csak növelik a hideget, helyette fordítsunk időt a főzésre (főzés tanulásra, ha kell), hiszen a legnagyobb hibát a félkész ételekkel, az adalékanyagok, csomósodásgátlók, gombaölők és a tartósítószerek fogyasztásával követjük el. Amit magának főz az ember, abban tudja, hogy mi van.

Emellett ne csak az ételeink legyenek főttek, melegek és fűszeresek, az italok is legyenek inkább meleg, akár fűszeres teák, így sokkal ellenállóbbak leszünk a hosszú hideg hónapok alatt.

Az 5 legfőbb ájurvédikus tipp a télre

Ha 5 dolgot kellene kiemelned a téli időszakra az ájurvéda tanításaiból, mi lenne ez az 5 legfőbb pont?

  1. Meleg, főtt és fűszeresebb ételek
  2. Sok mozgás, séta, jóga, sport
  3. Erősítőfüvek alkalmazása (a téli időszakban pl.: gyömbér, ginzeng, feketebors, fahéj, kurkuma, lepkeszegmag)
  4. Pótoljuk a kimerült vitamin és ásványianyag szükségletünket
  5. Társuljunk minket építő, segítő emberekkel, akikkel együtt zenélünk, éneklünk, táncolunk, nevetünk, akár tanulunk, hiszen ez mind segíti a belső békénket is!

 

 

 

Borítókép: gstockstudio

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok