Amikor az idő egyre csak melegszik, ezerrel süt a nap, az éjszakák rövidülnek, a lábujjaid szabadon mozgolódhatnak, már nem kell cipőbe préselni őket, esténként pedig a fűben hasalva beszélgethetsz a barátaiddal a tücsökciripelések közepette, akkor tudhatod, ez már az, megérkezett a jó öreg nyár! Te is erre vártál egész évben? Napsütés, meleg, vidámság, jeeee!
Ami egy ici-pici árnyékot vethet a ragyogó napsütésre, hogy a tested számára ez nem a legkönnyebb időszak, mondhatjuk, hogy kihívást jelent neki. Legfőképp azért, mert – biztosan észrevetted már, hogy- minél melegebb van, annál kevésbé van étvágyad. Furán hangozhat, hogy ez miért is baj. A kellemetlenséget az okozza, hogy, ha nem eszel, akkor az emésztésed tüze is lecsökken, vagyis az emésztőrendszered működése lelassul. A nyugati orvostudományban bár fontos, mégsincs akkora nagy fókusz az emésztés megfelelő működésén, az ájurvédában viszont nagyon is központi szerepet játszik az egészség szempontjából. Tulajdonképpen az ájurvéda fő fókusza az, hogy minden megfelelően működjön „odalent”. Ha ez megvalósul, úgy az egész test igazán egészséges és fitt lesz.
Fotó: Snapwire
Mint minden évszakra, így a nyárra is létezik egy ajánlott ájurvédikus étrend azért, hogy ne terheld az emésztésedet a szükségesnél jobban és, hogy a segítségével kiegyensúlyozottabban működhess az év legmelegebb időszakában is.
Hogyan maradhatsz friss és éber az ájurvédikus táplálkozással nyáron is?
A legfőbb kérdés az, hogy a nagy melegben hogyan hűtsd úgy a testedet, hogy közben az emésztésed tüze is megmaradjon?
Ilyenkor érdemes egy könnyedebb étrendre váltani, amely finoman hűti a testet, ugyanakkor emésztést elősegítő tulajdonságokkal rendelkezik. Nézzük, hogy mi segít és mi nem.
Néhány tipp, hogy MIKET KERÜLJ
Az egyik alapvető megoldás – amire a rossz szokásainkból adódóan hihetetlenül nehéz átállni -, azok a hideg ételek, hideg italok, a nyers zöldségek és a tejtermékek elhagyása. Igen, tudom, hogy ilyenkor a fagyi annyira alap, vagy a jeges üdítők! A nyári életérzéshez egyszerűen hozzátartoznak. És nem mondom, hogy teljesen zárd ki őket. De légy tudatos róla, hogy ezek a hideg dolgok nagyon megnehezítik az emésztőrendszered dolgát, szóval legalább csökkentsd a minimumra a fogyasztásukat, különben a szervezetednek jóval keményebben kell dolgoznia és sok energiát kell felhasználnia. Ha pedig minden energiád az emésztésre megy, azáltal kevesebb erőd marad a napi tevékenységeidre, nem csoda, ha egész nap tompa, nyomott leszel.
Ha teheted, kerüld azokat az ételeket, amik fűtik a testet. Ezek különösen a savanyú, sós és fűszeres ételek. Ide tartoznak még az alkoholtartalmú italok – amit talán mondanom sem kell, hiszen ez sosem tesz jót -, a szójatermékek, és a csípős fűszerek, mint például a chili, a mustármag vagy a bors.
Illetve a friss gyümölcsök és a tejtermékek keverése sajnos szintén egy olyan kombináció, amely nagyon megterheli az anyagcserét, így ha lehet, ezt is inkább hagyd ki.
Néhány tipp, AMIKET bátran EHETSZ, IHATSZ a hőségben is
A szervezetet belülről nagyszerűen lehet hűteni bizonyos ételekkel, amik ennek ellenére nem oltják el az emésztés tüzét, tehát nyugodtan eheted.
Az olyan gyümölcsök, mint a szőlő, a DINNYE, a mangó, az érett sárgabarack, a füge, a banán és az őszibarack kiválóan alkalmasak erre. A kókusz minden fajtája hűsítő hatású – kókuszvíz, friss kókuszdió vagy kókuszreszelék a müzliben. Igen, például kombinálva egy kis rizzsel, máris indíthatod a napod egy finom rizskásával és kókuszban sült banánnal, ez egy igazi „nyári erőreggeli”.
Fotó: HONG SON
Szuper hűsítő még az uborka, a cukkini, az édeskömény, a spárga, és akár a menta vagy a gránátalma is.
Ha szereted a salátát, akkor a legjobb, ha ebédidőben fogyasztod, ekkor a legerősebb az Agni (az emésztés tüze), és ekkor táplálhatod a testedet vitaminokkal anélkül, hogy túlterhelnéd. A salátát főtt gabonafélékkel, például kuszkusszal, bulgurral vagy quinoával kombinálhatod, vagy párolt zöldségekkel, esetleg egy könnyű levessel. A keserű leveles zöldségek is szuperek ebédhez, csökkentik a túlhevült pittát, ugyanakkor erősítik az emésztés tüzét.
Az ájurvéda szerint minden friss kerti fűszernövény, mint a bazsalikom, zsálya, tárkony, kapor, menta vagy citromfű, nyáron is ajánlott. Az olyan fűszerek, mint a kardamom, a koriander, az édeskömény, a sáfrány vagy a kurkuma szintén hűsítő hatással vannak a szervezetre.
Pótold a folyadékot!
Forró nyári napokon naná, hogy jobban izzadunk, így a szervezetünknek a meleg hónapokban sok-sok folyadékra van szüksége.
Azt hiszem, hogy ez is egy általános nehézségünk, eleget inni. Nem csoda, hogy még erre is vannak appok a telefonon, amik emlékeztetnek, ne felejts el inni. Vagy, ha szerencsés vagy, van a közeledben egy kedves munkatárs, barát, aki időről időre kérdezgeti, hogy mikor ittál utoljára? Ha elfelejted, sajnos a tested fog jelezni fejfájás vagy más kellemetlenségek árán. Ne várd ezt meg.
Oké, és miket egészséges inni ilyenkor az ájurvéda szerint?
Ahogy fent említettük, a hideg italok bármennyire is csábítóak, nem a legkedvezőbbek a testnek. Amit viszont nyugodtan fogyaszthatsz bármikor, az például a langyos víz (bocsi, de tényleg nagyon jót tesz!), vagy mondjuk friss mentából készült langyos teát egy pici mézzel. De a hibiszkusz, a citromfű, az édesgyökér és a (a már említett) kókusz is hűsítő hatású. Ezekből az összetevőkből is készíthetsz izgalmas, frissítő italokat.
Photo by Vinicius “amnx” Amano on Unsplash
Konklúzió
Szóval nem kell, hogy sanyargasd magad, csak próbálj egy picit tudatos lenni. Nézd meg a nyár elején, hogy melyek azok az ételek és italok, amik azt segítik, hogy friss, üde és energiával teli tudj maradni ebben az időszakban is. Válaszd ki, hogy mik a kedvenceid ezek közül, és állíts össze belőlük egy egyszerű menüt, ami egy jó alap lehet a hétköznapokra. Ezzel a tudatossággal segítheted a tested és az elméd könnyebb működését – az év legmelegebb napjain is.
Energiával és vidámsággal teli nyárra fel!
(Borítókép: Wavy hair photo created by lookstudio – www.freepik.com )