A prána, a pránájáma, a hatásai és fajtái
A prána az anyagi világban létező anyagi energia (életerő, életlevegő), amely működésben tartja a teremtett világot, beleértve a testedet és a tudatodat is.
A pránájáma a prána szabályozását jelenti, vagyis amikor a légzés által felhalmozod az életerőt, és annak áramlását irányítod a szervezetben.
A jógalégzések gyakorlásával
◦ felül tudod írni az esetlegesen helytelenül berögzült légzési szokásaidat;
◦ megkönnyítheted az ászanák helyes kivitelezését;
◦ fenntarthatod az önálló izomzattal nem rendelkező belső szerveid (máj, hasnyálmirigy, lép, vesék) keringését, anyagcseréjét.
Élettani hatásuk szerint a pránájáma gyakorlatokat három fő csoportra oszthatjuk:
◦ nyugtató/kiegyensúlyozó
◦ energetizáló/fűtő
◦ hűtő.
Ujjāyī-prāṇāyāma – a győzedelmes légzés
Ezúttal az egyik nyugtató és kiegyensúlyozó jógalégzéshez, az ujjāyī-prāṇāyāmához (uddzsájí pránájáma) hoztunk egy kis kedvcsinálót videót. A szanszkrit ujjāyī szó jelentése: „győzedelmes”.
A végrehajtásának módját láthatod, hallhatod a videóban.
Hatásai:
Nyugtatja és kiegyensúlyozza az idegrendszert, lecsendesíti az elmét. Mélyen ellazít mentális, pszichés szinten. Segít az álmatlanság megszüntetésében. Rendszeres végzése során a gyakorló finomabb tudatállapotokat tapasztalhat meg.
Ellenjavallat:
Az erősen introvertált, mentális alkatuknál fogva túlzottan befelé fordulók ne gyakorolják. Szívproblémák és magas vérnyomás estén nem szabad légzésvisszatartással és bandhákkal gyakorolni.
Röviden ennyit, és a videót tudjuk megosztani veled, hiszen a pránájáma egy érzékeny dolog, apró és fontos részletekkel. Szóval, ha esetleg szeretnél kicsit jobban elmélyülni a gyakorlásában, ahhoz szakember felügyeletét ajánljuk. Akár tanfolyamainkon, főiskolánkon is megteheted ezt, vagy persze kérheted bármelyik hiteles jógaoktató segítségét hozzá.
(Borítókép: Freepik)