Mikor jógázz?

2023. 08. 07. | Az én jógám, Jóga gyakorlás

Szerző: Pinke Roland
 

A kérdés, hogy mikor is kellene a jógát gyakorolnunk, nem kezdőként fog felvetődni benned. A kezdetekkor örülünk annak is, ha rátudjuk magunkat venni arra, hogy egyáltalán bármikor is időt szakítsunk a gyakorlásra. Viszont idővel, amikor már a jóga beszivárog az életünkbe, és a mindennapjaink részévé válik, finomhangoljuk a szokásunkat. A gyakorlásunkból szeretnénk a lehető legtöbbet profitálni, így próbáljuk kihozni magunkból a maximumot. Ha a jógautunknak e szakaszában járunk, itt azért már felmerülhet, hogy mégis mikor a leghatékonyabb gyakorolni.

Mit mondanak a jógaszentírások,  mikor gyakorolj?

A hiteles jógaszentírások a jógagyakorlás szinte minden aspektusát ‒ jó okkal! ‒ keretek közé szorítják, mégis ezek határok rugalmasan kezelhetők egy bizonyos szintig. Minden kérdésünkre megadják a tökéletes választ, ezesetben arra, hogy a nap során mikor legkedvezőbb az ászanák gyakorlása. A válasz az, hogy a reggeli órákban. Természetesen ez még sokkal pontosabban is meg van határozva, és ez a legideálisabb időpont a brahma muhurta ideje. A brahma muhurta egy szanszkrit kifejezés, ami a napnak egy adott szakaszára utal (brahma), és 48 percnyi időegységet foglal magába (muhurta). Ez pedig egész pontosan 96 perccel napkelte előtt kezdődik, és 48 perccel napkelte előtt véget is ér. Tehát, amint azt láthatjuk, valóban nagyon precízen meg van határozva a legideálisabb időintervallum.

Ezen a ponton elkezdünk számolni, és bizony, ha számoltál, akkor neked is kijött, hogy nyáron valamikor hajnal 3 és 3:30 környékén lenne optimális, hogy elkezd a napi jógagyakorlatodat. Itt már felhúzott szemöldökkel bekapcsol az ellenállási mechanizmus, és megfogalmazódik a gondolat, miszerint „én biztosan nem fogok ilyen korán kelni”. De nem kell megijedni, semmi nem történik, ha ezt nem szeretnéd rendszeresíteni, de még csak kipróbálni sem. A jóga megengedő, és alkalmazkodik hozzád, úgy formál. Lehet eljön egyszer az idő, hogy ezt is megtapasztald, de lehet sosem érzed a hívást.

Jóga a reggeli órákban

Értelemszerűen, mivel ez az időpont áll a legközelebb az ideális kezdéshez, ez a legjobb döntés, ha fel tudsz kelni időben. Ha a reggeli jógát választod, biztos lehetsz benne, hogy sokkal kevesebb külső körülmény zavarja majd a gyakorlásod. Feltéve hogy városban laksz, ilyenkor még nincs nagy forgalom, nincs nyüzsgés, kevesebb a beszűrődő zaj. Ezenkívül, egy korai gyakorlás meghatározza az egész napos elmeállapotodat. Felébreszti a testet, kiegyensúlyozottabb leszel a nap folyamán, esetleges hátfájásod is elviselhetőbb lesz. Ezenfelül tisztább elmével ‒ amikor még nem rakódik rád az egész nap terhe ‒, sokkal könnyebb a jógázás, figyelmed sokkal inkább a kitartásokra tudod összpontosítani. Abban az esetben, ha éhgyomorra teszed mindezt, elkerülheted a lehetséges gyomorgörcsöket, illetve emésztési zavarokat. Mi több, a jógahagyományokban a reggeli órákat tartják a legjobb időszaknak, minden jellegű spirituális tevékenységre.


Photo by kike vega on Unsplash

Jóga délután

Ez az időpont, főképpen fizikális szempontból lehet könnyedebb. Míg a reggeli órákban tapasztalhatsz bizonyos szintű merevséget a testedben, a nap ezen szakaszára az izmaid már bemelegednek, ízületeid lazábbak lesznek. Emiatt jobban tudsz dolgozni a rugalmasságodon, mélyebben bele tudsz menni a pózokba. Sok ember ilyen időpontban lényegesen energikusabb, mint a nap egyéb szakaszában. Amennyiben te is ilyen vagy, minden adott, hogy egy kihívásokkal teli gyakorlatsort végezz, esetleg egy erősebb edzésnek vesd alá a tested. Akár az étvágyad is feltüzelheti, ha esetleg gondot okoz a vacsorázás. Ilyenkor nagyon fontos, hogy legalább két óra teljen el étkezés után. Ne állj tele gyomorral a matracra, mert kellemetlen meglepetések várhatnak, főképpen, ha tényleg egy erősebb ászanasorozat van terítéken.


Photo by Adél Grőber on Unsplash

Jóga az esti órákban

Az esti ászanázás képes levenni az egész napos terhet a vállaidról, ellazít és kiegyensúlyozza a kibillenéseidet. Enyhíti a stresszt, amit a napi rutinod rád helyez, és segíti a relaxált állapot elérését, ezzel pedig a minőségi pihenésedet is. Mindenesetre erre az időszakra válassz lassabb, pihentetőbb és nyugtatóbb gyakorlatokat, így nem kockáztatod, hogy fáradtan esetleg nem úgy mennek egyes ászanák ahogyan azt elképzelted, valamint nem élénkül fel a tested ahelyett, hogy a pihenésre koncentrálna.


Image by teksomolika on Freepik

Találd meg a számodra legideálisabbat!

Személyes tapasztalatom az, hogy valóban a reggeli órák a leginkább jótékony hatásúak. 5-6 éve még esténként gyakoroltam, mivel nagy volt bennem a teljesítménykényszer. De sokszor annyira felélénkült az elmém, hogy ‒ annak ellenére, hogy nagyon jó alvó vagyok ‒ szinte alig bírtam elaludni, hiába volt fáradt a testem. Aztán évekkel ezelőtt váltottam a reggeli jógára, és néha valóban nehéz 5 órakor felkelni, az viszont biztos, hogy szinte kivétel nélkül jobb a közérzetem a korai ászanázást követően.

Fontos, hogy megtaláljuk a számunkra legideálisabbat, kísérletezzünk nyugodtan és figyeljük, hogy reagál a testünk és az elménk. Mindenesetre csak azért nem érdemes magunkat belekényszeríteni a hajnali kelésbe, ha egyáltalán nem komfortos és ahelyett, hogy a jóga pozitív hatásait éreznék, nyomottak és fáradtak vagyunk egész nap. Légy figyelmes a tested reakcióira, és tudni fogod, mi a legjobb neki.

 

 

(Borítókép: teksomolika on Freepik)

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok