Motiváció fenntartása a jógához

2022. 06. 27. | Az én jógám, Életmód

Szerző: Pinke Roland
 

Mindannyian voltunk már olyan helyzetben, hogy valamiért nem volt motivációnk arra, hogy szőnyegre álljunk és jógázzunk. Esetleg az első lépést nehéz megtenni, tetszik is, csinálnád is, de valamiért nem fogsz bele. Valószínűleg az életünk más területein is megtapasztaltunk hasonló érzést, amikor nincs kedvünk elindulni boltba, kimenni a kertbe dolgozni, vagy éppen elkezdeni főzni. Ahhoz, hogy ezen túllendüljünk, meg kell találni a megfelelő megoldást önmagunk motivációjára.

Megállunk, mérlegelünk és kidolgozzuk a megfelelő lépéseket, hogy kibillenjünk a nem kívánatos állapotból. Néhány tippet gyűjtöttünk össze nektek, hogy segítsük azt, hogy a jóga rendszeresebbé válhasson az életetekben. Mégis mi tart vissza a jógától vagy a rendszeres jógagyakorlástól? Sok oka lehet, az alábbiakban felvázoljuk a leggyakoribb kihívásokat és az esetleges megoldást rá.

Betegség vagy sérülés

A betegségek és különböző sérülések visszatartó erőként hatnak a jógagyakorlásunkra. Mindazonáltal ilyen esetekben valóban jó ötlet lehet a gyakorlás szüneteltetése, a gyorsabb felépülés, mégis sok esetben csupán kifogásként használjuk ezt az opciót, hogy egy jó indokot találjunk a halogatásra.

Mi lehet a megoldás? Konzultáljunk orvossal, hogy valóban ellenjavallott-e a gyakorlás, esetleg lehetséges-e akár egy kisebb intenzitású gyakorlatsor elvégzése a fennálló probléma esetén is. Jógatanárunkkal is egyeztethetünk, hogy az adott sérülés mennyiben befolyásolja a gyakorlásunkat, esetleg vannak-e olyan pózok, amelyeket érdemes mellőzni.


Photo by Karolina Grabowska

Fittség, erő vagy rugalmasság érzetének hiánya

Bár elsőre úgy tűnhet ez csak a kezdőket érinti, azok is gyakran kibúvóként használják ezt az érvet, akik egy hosszabb kihagyás után térnének vissza a jógához, és alibiként használják a megkopott fittségüket, megmerevedett izmaikat. De hát nem pont ezeknek az elérése az egyik fő oka, hogy belevágnál?

Mi lehet a megoldás?  Mélyülj el a jógában fokozatosan. Keress olyan oktatót, aki jobban odafigyel rád, olyan kezdő jógaórákat vagy videókat, amelyek az alapoktól indulnak, lassabbak és szelídebben dolgoztatják meg a tested. Akkor is alkalmazhatod ezt a módszert, ha újrakezdő vagy.

Túl fáradt vagy

A fáradtság érzése nyomasztó oka lehet a jógaóra elnapolásának. Úgy érezhetjük, hogy a jógázás túl sok energiánkba kerülne, amiből amúgy is kevés van.

Mi lehet a megoldás? A jóga, különösen a reggeli jóga, nagyon jó hatással van az energiaszintünkre, és nagyban csökkenti a fáradtság érzetét. Ha reggel elvégzünk egy rövid 10-15 perces gyakorlatsort, nagyban megváltoztathatja, hogy mennyire érezzük energikusan magunkat. Így akár egy délutáni gyakorlásra is lehet erőtartalékunk. Máris elértük, hogy egy nap kétszer is jógáztunk.


Fotó: People photo created by tonodiaz – www.freepik.com

Kellemetlenül érzed magad jógaórán

Ha nem érzed magad komfortosan a jógaórákon, az meglepően nagy visszatartó erő lehet. Megeshet, hogy magadnak sem vallod be, és nem is erre vezeted vissza a halogatást, hanem például fáradtságra fogod. De természetesen kiváltó ok lehet a félénkség, a szégyenlőség esetleg jógakészségeinket a többi gyakorlóéval hasonlítjuk össze és ez frusztrálttá tesz bennünket.  Megeshet az is, hogy az oktató személyisége, vagy habitusa eltér a miénktől és ez okozza a kényelmetlenséget.

Mi lehet a megoldás?  Ha a probléma a félénkség és a bizonytalanság, jógázz egy ideig otthon, amíg magabiztosabbnak nem érzed magad. Rengeteg kiváló videó anyag fellelhető az interneten. Ha a hasonlítgatás okoz gondot, meg kell változtatnod a szemléleted, kevésbé kell másokhoz hasonlítanod magad. Koncentrálj a saját teljesítményedre. Figyeld azt, hogy előrehajlásnál mennyivel jobban tudsz előrehajolni, hogy egy-egy pózt mennyivel tovább tudsz kitartani, mint egy hete, egy hónapja, egy éve. Ilyen módon fejlődsz is, elengeded a frusztráltságod és folyamatosan figyeled a teljesítményed is. Ha pedig a jógatanár okozza a feszültséged, próbálj ki más tanárokat, akár más tradíciók oktatóit, találd meg a számodra szimpatikust.

Túl elfoglalt vagy túlterhelt vagy

Az egyik leggyakoribb ok, amiért el sem kezdik, vagy egy ponton abbahagyják a jógagyakorlást. Ha ezek a problémák hosszú távon megjelennek, akkor az egyértelmű jelzés, hogy le kell lassítanunk és valamit változtatnunk jelenlegi életmódunkon.  A folyamatos túlterhelt mindennapok nagyon veszélyes az egészségünkre, mind testileg, mind lelkileg.

Mi lehet a megoldás?  Vállajunk reggelente egy rövid gyakorlatsort, mely jelentősen változtathat a helyzetünkön. Ez a 10-15 perc segít lelassulni, átgondolni a mindennapokat és talán segít megoldani leterheltségünket is. Gondoljunk olyan napi rutin kialakítására, mely rendezettséget hoz a mindennapjainkba, helyezzük bele a jógagyakorlást, így pontosan tudjuk, mikor jön el a jóga ideje. Nem leszünk az akaraterőnknek és motiváltságunknak kitéve.

Hely hiánya

Ez a probléma az otthoni gyakorlást érinti. Kisebb lakásban, zsúfolt otthonokban nehéz megtalálni a megfelelő helyet, vagy akár a helyet a jógázásra. Szó szerint bárhol elhelyezheted a szőnyeget, de néha ez sem megoldható.


Photo by Tim Samuel

Mi lehet a megoldás?  Alakíts ki egy állandó helyet a jógaszőnyegednek, egy sarkot, rendezd át kicsit a lakást, vagy az adott szobát. Ha megoldható, akkor akár folyamatosan legyen kiterítve a szőnyeg, így adva esélyt arra, hogy akár spontán is megjöjjön a kedved a jógázáshoz.

 

A jó indokok tárháza végtelen tud lenni, ha lusták vagy motiválatlanok vagyunk és könnyen le tudjuk beszélni magunkat a gyakorlásról. De néhány pszichológiai trükk bevetésével magunk ellen, akár mindennapossá, de legalábbis rendszeressé tudjuk tenni a jógagyakorlást, ha igazán szeretnénk.

 

(Borítókép: Fitness trainer photo created by wayhomestudio – www.freepik.com)

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok