Namaste, ne felejts el inni!

2025. 07. 10. | Az én jógám, Életmód

Szerző: Olasz Szilvia
 

A víz az élet alapja – testünk több mint fele vízből áll, és minden sejtünk, szervünk működéséhez elengedhetetlen. Mégis, a rohanó hétköznapokban gyakran megfeledkezünk a megfelelő folyadékbevitelről. Ebben a cikkben áttekintjük, miért olyan fontos a hidratáltság megőrzése, milyen jelek utalhatnak a dehidratációra, hogyan alakíthatunk ki tudatos vízfogyasztási szokásokat, illetve szó esik arról, hogy jógagyakorlás közben hasznos-e inni vagy sem.

Miért fontos a megfelelő hidratáltság?

A víz számos létfontosságú funkciót lát el a szervezetünkben, többek között:

◦ szabályozza a testhőmérsékletet: izzadás és párolgás révén hűti a testet,
◦ támogatja az emésztést: segíti a tápanyagok felszívódását és a salakanyagok kiürítését,
◦ kenőanyagot biztosít az ízületeknek: csökkenti a súrlódást, elősegíti a mozgékonyságot,
◦ szállítja a tápanyagokat és oxigént: a vérplazma fő alkotóelemeként eljuttatja azokat a sejtekhez,
◦ segíti az agyműködést: a megfelelő hidratáltság javítja a koncentrációt és a hangulatot.

A dehidratáció jelei

A szervezet vízhiányát számos tünet jelezheti, amiket valószínűleg már te is tapasztaltál magadon. Persze különbözőek vagyunk, más az a víz mennyiség, amivel a legideálisabban tudunk működni, ám arra fontos odafigyelni, hogy ne juss el idáig:

◦ száraz száj és bőr – a nyáltermelés csökkenése és a bőr rugalmasságának elvesztése;
◦ fáradtság és fejfájás – a csökkent vérmennyiség miatt az agy oxigénellátása romlik;
◦ sötét színű vizelet – a koncentrált vizelet a folyadékhiány jele;
◦ szédülés és koncentrációs nehézségek – a vérnyomás csökkenése és az agy működésének zavara miatt;
◦ székrekedés – a bélrendszer megfelelő működéséhez is szükséges a víz.


fotó: RossHelen

Hidratáció és jóga

A jógagyakorlás során különösen fontos a megfelelő folyadékbevitel, azért, mert az:

◦ támogatja az izomfunkciókat: a víz segíti az izmok összehúzódását és ellazulását,
◦ elősegíti a méregtelenítés folyamatát: a fokozott izzadás révén távoznak a méreganyagok, amit a víz bevitelével kell pótolni,
◦ erősebb mentális fókusz: a hidratált állapot javítja a koncentrációt és a tudatosságot a gyakorlás során.

 Tippek a tudatos vízfogyasztáshoz

◦ Kezdd a napot egy pohár (lehetőleg meleg vagy langyos) vízzel – ébreszd fel a szervezetedet és indítsd be az anyagcserét.
◦ Tarts magadnál egy kulacsot – így könnyebben emlékszel a rendszeres ivásra.
◦ Ízesítsd a vizet természetesen – citrommal, uborkával vagy mentával feldobhatod az ízét.
◦ Állíts be emlékeztetőt – használd valamelyik telefonos appot, hogy ne felejts el inni.
◦ Figyelj a tested jelzéseire – a szomjúságérzet már a dehidratáció jele lehet, mielőbb igyál!

Ájurvédikus szemlélet a hidratációról

Az ájurvéda szerint a víz nemcsak fizikai, hanem energetikai szinten is hat ránk. A testtípusunk (dósa) alapján különböző vízfogyasztási szokásokat javasol:

Váta típus: meleg, nyugtató italok, mint a gyömbértea.
Pitta típus: hűsítő italok, például menta- vagy rózsavíz.
Kapha típus: melegítő, élénkítő italok, mint a fűszeres gyógyteák.

Az ájurvéda hangsúlyozza a víz minőségét és hőmérsékletét is, előnyben részesítve a meleg, forralt vizet a hideg italokkal szemben, különösen étkezések előtt és után.

Ászanázás közben inni vagy nem inni, mi a jó?

Ezzel kapcsolatban  Medvegy Gergely – aki a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola jóga és teológia szakán végzett, majd azóta a SelfnessYOGA® megalkotója és vezetője, valamint a Vrindávana-Gangotri Jógarendszer Alapítvány elnöke – azt mondta a hatha-jógára vonatkozóan:

“Ha eszünk, vagy nagyobb mennyiségben iszunk, akkor a szervezetünkben az emésztés folyamata indul el, melynek következtében a testnedvek, és a vér az emésztő szervrendszer köré összpontosul, így a gyomor, mirigyek, belek területén van aktivitás annak érdekében, hogy a táplálékot, folyadékot megeméssze és felhasználja a szervezet.


fotó: djile

Az ájurvéda által említett dósák a gyomor-béltraktusban lesznek elevenebbek, megtámogatva az elsődleges emésztés lebonyolítását. Ilyenkor az energiaáramlás is a test centrumában, vagyis a hasi területen intenzív, itt zajlanak le a szükséges energetikai folyamatok, melyet a prána 5 fő típusa közül a prána-váju (amely a fejtől a köldökig áramlik) és a szamána-váju (amely a periféria felől a köldök felé áramlik) irányít.
 
Ha mozgunk, illetve ászanázunk, akkor pedig a törzs és a végtagok izomzatába áramlik a vér és minden egyéb testnedv, annak érdekében, hogy a mozgás élettana maximálisan támogatva legyen. A három dósa a testben és az izmokban lesz aktív, erőt adva az izommunkához. Az energiaáramlás a test centrumától távolabb erősödik fel, amely folyamatot a prána 5 fő típusa közül az udána-váju (amely a köldöktől a fejig áramlik) és a vjána-váju (amely a köldöktől a test perifériája felé áramlik) irányít.
 
Mind a két esetben jól elkülöníthető folyamat zajlik le, melyeket nem szerencsés keverni.

Ha ászanázás közben nagyobb mennyiségű folyadékot iszunk, akkor mind élettanilag, mind energetikailag összezavarhatjuk a szervezet fentebb leírt két folyamatát. Ezért nem javasolt nagy mennyiségben folyadékot inni abban az esetben, ha épp hatha-jógát gyakorlunk. Arról nem is beszélve, hogy a sok folyadék megtölti a hasat és belülről nyomást gyakorolva gátolja a törzs szabad mozgását.
 
Viszont kis mennyiségű víz fogyasztása nem zavarja meg a fent említett jelenségeket. Ha ászanázás közben a szervezetben szomjúság érzés támad, akkor mindenképp igyunk, mert testünk jelzi az igényét és pótolni szükséges az esetleges folyadékveszteséget.
 
A fenti jellemzés a sima hatha-jógára vonatkozik, nem a dinamikus és a hot jógára. A dinamikus és a hot jóga során annyira jelentős a szervezet vízvesztesége, hogy szükséges nagyobb mennyiségben vizet fogyasztani gyakorlás közben. Ezekben az esetekben az erős testi és környezeti inger hatására a finomabb energetikai folyamatok nem tudnak teljesen végbe menni. Ezen típusú jógagyakorlatok inkább a test durvább szintjeire hatnak.”

Borítókép: winnievinzence

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok