Tavaszi újraéledés: méregtelenítés ereje az ájurvédában

2025. 03. 31. | Ájurvéda, Életmód

 
Tavaszi megtisztulás

Tavasszal nem csak a lakásban hasznos nagytakarítást végezni és megszabadulni a lomoktól, de érdemes megtisztítani szervezetünket is a felesleges anyagoktól. Indiában és Kínában a különféle tisztítókúráknak nagy hagyománya és számos technikája van. Nekünk elképzelésünk sincs itt nyugaton azokról az eljárásokról, ami keleten adott esetben a napi rutin része.

Amikor “mérgesek” vagyunk

Legtöbbször észre sem vesszük, ha szükségünk lenne rá, pedig általában több és esetenként egymástól igen eltérő jelei is vannak annak, hogy szervezetünkben felgyülemlettek a méreg-, és salakanyagok. Ilyen lehet a fáradtság, levertség, lustaság, depresszió, memória- és koncentráció zavarok, fejfájás, rugalmatlanság, bőrbetegségek, csont és ízületi bántalmak, valamint az emésztéssel kapcsolatos tünetek, mint a puffadás, székrekedés, étvágytalanság, lepedékes nyelv, rossz ízérzékelés, kellemetlen szájszag, bűzös vizelet, széklet vagy izzadtság.

Érdemes figyelnünk testünk jelzéseit, mert ezek a tünetek már önmagukban sem kellemesek, de a méreganyagok hosszú távon nagyon sokféle betegséghez vezethetnek, úgy mint vakbélgyulladás, szabálytalan szívverés, daganatok, autoimmun betegségek, allergia, asztma és a legkülönfélébb bélbetegségek.

Miért épp tavasszal?

Ha az egészségünk, pláne ha az orvos úgy diktálja, bármikor tarthatunk tisztítókúrát, de leginkább tavasszal és ősszel szokták végezni. Télen kevesebbet mozgunk, többet eszünk, így könnyebben lerakódik a zsír és az ételben lévő feldolgozatlan anyag. A nap sem süt, ezért kevesebb lesz szervezetünkben a D vitamin, ami pedig fontos, többek között az immunrendszer normális működéséhez. Ráadásul a hideg lehűtheti az emésztés tüzét, az agnit is, ami szintén visszaveti a test méregtelenítését.


Fotó: LightFieldStudios

Az agni

Az āyurveda (ájurvéda) amának nevezi azokat a méreg- és salakanyagokat, amik lerakódnak testünkben, és visszavetik annak működését. A méregtelenítés az emésztésen, kiválasztáson keresztül (vese, máj, bélrendszer), bőrön át izzadással, és kilégzéssel történik.

Az agni nem csak segít megemészteni a táplálékot, de elégeti a méreganyagokat is. Ha ez a tűz épphogy csak pislákol, akkor a szervezet nem tudja kinyerni az ételből, italból a tápanyagokat, így azok az egyéb úton bejutott káros anyagokkal együtt felhalmozódnak a testben. Ezek aztán a véráram segítségével eljutnak bárhová, megterhelve egyes szerveket, szervrendszereket.

Pañcakarma (pancsakarma)

Az amától való megszabadulás egyik módja a pañcakarma, ami egy 5 módszerből álló, 2-3 hétig tartó indiai salaktalanító gyógymód. Az előkészítő eljárás folyamán az emésztést törekednek serkenteni, elsősorban gyógynövényekkel. Majd következik a páciens külső és belső olajozása: olajos masszázs segítségével az amát egy helyre „gyűjtik”, illetve tisztított vajjal, ghível etetik a beteget, hogy mobilizálódjon a szervezetében lévő ama, amitől aztán hánytatás, beöntés, izzasztás és a test melegítésének segítségével, az arcüreg tisztításával és további masszázsokkal távolítanak el a szervezetből. A levezető eljárásban fokozatosan visszaszoktatják a pácienst korábbi életviteléhez.

A 6 kriyā

A tisztálkodásról alkotott képünk nyugaton nagyrészt kimerül a fürdés, fog- és hajmosás elvégzésében, vagyis a test külső jegyeinek tisztításában. Indiában ugyanolyan fontosnak tartják a test belső régióinak higiéniáját is. A kriyāk olyan módszerek, amikkel a test belső részeit, illetve a szemet és látásunkat (trāṭaka) tudjuk karban tartani.

A nauli lényege, hogy az uḍḍīyāna-bandha (uddíjána-bandha – hasi zár) felvételét követően egymás után (külön!) megfeszítjük a bal és a jobb oldali egyenes hasizmunkat, létrehozva ezzel a „hasizomforgatást”. Ezzel a módszerrel masszírozzák át a belső szerveket, növelve bennük a vérkeringést, stimulálva ez által a működésüket.

Az emésztőrendszer gyomortól felfelé eső traktusának tisztítása hánytatással egybekötött sós vizes gyomoröblögetéssel, pamutszalag lenyelésével, valamint a hasfal masszírozásával történik. Ez a dhauti.

Havonta 2-4 alkalommal ajánlott a baszti, ami tulajdonképpen beöntés kanül és nauli (hasizomforgatás) alkalmazásával. Ezzel a bélrendszer alsó részét mossák át.

A neti (néti) az orrjáratok tisztítása vékony madzag, illetve enyhén sós víz segítségével.

Nem is gondolnánk, de a méregtelenítés 70%-a légcserén át történik. A bhastrikā (bhasztriká) légzőgyakorlat a 6 kriyā egyike.

Méregtelenítés „light”

Az eddigieket tekintve a pañcakarma „befekvős” műfaj, a kriyāk közül pedig alig van, amelyiket egy átlagos nyugati ember szívesen és/vagy könnyedén be tudná illeszteni a tisztálkodási rutinjába. Szerencsére az āyurvedának vannak olyan módszerei is, amik jobban összeegyeztethetőek az életvitelünkkel, illetve, ma már bőséges kínálat van a méregtelenítő hatású készítményekből, legyen az tinktúra, kenőcs vagy tabletta.

Súlyosabb panaszok vagy összetettebb méregtelenítés esetén keressünk fel szakembert!

Az emésztés serkentése

Az emésztés tüzének felszítását elsősorban gyógynövények és fűszerek segítségével érhetjük el. A csípős és keserű íz kedvez az agninak, ezért főzéskor használjunk fekete borsot, gyömbért, mustármagot, kardamomot, köményt, koriandert, bazsalikomot vagy édesköményt. Együnk növényi alapú, lédús ételeket, elsősorban krémleveseket és főzelékeket. A lucernacsíra-, hajdina-, búza- és árpa, rizs és a hajdina fogyasztása különösen hasznos, mert enzimjei megemésztik az amát. Tökéletes választás a kichari/kichdi, ami egy főzelékszerű étel rizsből, mungóbabból, ghível.


Fotó: Vegavarázs

Olajozás

A test olajozása végett, ha éppen nem az ételbe tesszük bele, együnk napi 1-2 evőkanálnyi ghít, vagy egyéb hidegen sajtolt olajat, és menjünk el olajos masszázsra.

Amit ne!

Kerüljük a hideg ételeket, italokat, a fehér lisztet és fehér cukrot, valamint a tejtermékeket, és este 6 után ne együnk!

Böjt

Eleinte heti 1, majd testtípusunknak megfelelően 3 (vata), 5 (pitta) vagy 7 napot (kapha) böjtöljünk egy hónapban.

Igyunk!

Napközben igyunk sokat (elsősorban meleg vizet és gyógyteákat), étkezés közben viszont ne, vagy csak keveset. Kezdjük a napot egy pohár meleg vízzel éhgyomorra, tehetünk bele kevés citromlevet is, ami szintén felszítja az agnit. A méregtelenítő hatást a gyógyteákon kívül elősegíthetjük még különféle zöld levekkel (zeller, spenót, petrezselyem) is.

Béltisztítás

Egyes gyógyteák béltisztító hatásúak, de számos egyéb készítmény is kapható (pl. útifűmaghéj) erre a célra.

Alvás

Lehetőség szerint aludjunk 8 órát. Éjjel is méregtelenít a szervezetünk, ezért pizsamánkat minden nap cseréljük tisztára, fürödjünk le reggel, és a nyelven megjelenő lepedék eltávolítására használjunk nyelvkaparót.

Melegedjünk!

Töltsünk sok időt a napon! Este 20-30 percig áztassuk magunkat minél melegebb vízben. Ha tehetjük, szaunázzunk.

Sétáljunk, fussunk, biciklizzünk, jógázzzunk…!

… de erről és a légzőgyakorlatokról bővebben a következő cikkben lesz szó!

 

 

Borítókép: Nestea06

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok