Nyári ájurvédikus tippek: hogyan ne olvadj el, mint a fagyi?

2024. 06. 25. | Ájurvéda

 
Ha végre itt a nyár és meleg az idő… na jó, ha főként pitta a testtípusod, lehet, hogy ez nem a kedvenc évszakod. Jól mondom, Vikó?

Vikó: A nyarat szerintem mindenki szereti, a sok napsütés jót tesz a kis lelkünknek, hangulatunknak is, csak a kánikulát, a túl forró időt viseljük nehezen legtöbben. Nyilván a tüzes alkatok tolerálják a legnehezebben. A szikár váták és a nedves kaphák jobban tűrik. Ők általában kifejezetten imádják a nyarat, hiszen a hideg természetük ilyenkor kiegyensúlyozottabb lesz. Bár a nagyon sokáig fennálló forróság a vátákat is kibillentheti, hiszen egy pont után már szárít a forróság, ami az amúgy is szárazságra hajlamos vátáknak sem tesz jót.

Kérlek segíts nekünk eligazodni, az ájurvéda szerint a nyári időszakban mik azok a dolgok, amik kimondottan segítik a testünk és elménk megfelelő működését?

Vikó: Először is, ami szerintem a legfontosabb az az étkezés. Ilyenkor tele vagyunk friss gyümölcsökkel, zöldségekkel, használjuk ki ezt a remek időszakot, fogyasszunk belőlük! A gyümölcsök nagyrésze a ráadásul hűt is (alma, körte, szőlő, szilva), így már ez is segít visszahűteni a testünket a meleg időben. Ilyenkor több friss salátát ehetünk, amit más évszakokban nem mindig ajánlunk, hiszen túl hideg ételek, de ilyenkor ez is segíti hűteni minket. Persze a váták ilyenkor is inkább a főtt ételeket tudják könnyebben emészteni, így az sem baj, ha mindezeket gyümölcsleves, vagy zsenge borsó főzelék formájában fogyasztják.

Kerüljük ilyenkor a túl forró, fűszeres és olajos teleket, hiszen ezek fűtenek és csak nehezebb lesz a meleg napokat elviselni. Sokszor ezt nem az emésztésünkön érezzük, hanem a hangulatunkon. Türelmetlenebbek, robbanékonyabbak, kritikusak/önkritikusak, vitatkozóbbak, nyűgösebbek leszünk a nagy melegben, mert ezek mind a tűz megemelkedésének jelei lehetnek. Ha ezt észrevesszük magunkon, érdemes a hűtő anyagokat segítségül hívni. Ilyen lehet egy finom menta vagy citromfű tea, egy frissen facsart gyümölcslé, egy rózsavizes limonádé (főként limeból), aloe vera gél fogyasztása, no meg, ha többször állunk a hűvös zuhany alá.


Fotó:  freepik

Testtípusok szerint van, amit kimondottan javasolnál a nagy melegben, kinek mi a legkedvezőbb étel, ital ilyenkor?

Vikó: A jóhírem az, hogy ha az ájurvédikus rendszerből megnézzük az ízek energetikáját akkor kiderül, hogy az édes íz hűt. Ez persze nem feltétlen a csoki, mert abban sok az olaj is, ami már fűt, de a váták és a pitta alkatúak ilyenkor több édeset fogyaszthatnak, ami igen, olykor simán lehet valami desszert. De az édes ízt azért érdemes természetes cukrokból felvenni, mint a gyümölcsök. Ugyanakkor édes íznek számít például a borsó, a rizs, a búza is teszem hozzá. A kapháknak inkább a a szintén hűtő keserű és fanyar ízeket érdemes előtérbe helyezni ilyenkor. Ezek pedig sok friss zöldségben, illetve a bogyós gyümölcsökben benne lesznek, ez a kettő amúgy a pittákat is segíteni fogja a hűtésben.

Az italok tekintetében az első, hogy igyunk! Az ájurvéda szerint napi két és fél liter malát (vizelet, izzadtság, széklet) biztos kiürít a szervezetünk, ezt minimum vissza kell pótolni. A pitták, akik sokat izzadnak, ezzel arányosan akár többet.

Megosztanál egy kedvenc ital/étel receptedet, ami gyors, finom és hasznos a kánikulában?

Vikó: A személyes kedvencem ilyenkor, hogy lemegyek a kis konyhakertembe és azt eszem, ami épp megtermett benne. Ezek van, hogy saláták, például kis tölgyfa saláta, kis koktél paradicsom, uborka, sok friss bazsalikommal, petrezselyemmel, majoránnával, erre aztán csak egy halvány oliva olajat spriccelek meg egy kis lime levet, pici sót és nekem ez ilyenkor reggelire, uzsonnára önmagában is mámor. Nagyon szeretem az újburgonyát, sok-sok friss petrezselyemmel, ha még egy kis cukkinit, vagy tököt is lehet mellé sütni, kovászos uborkával, vagy uborkasalátával tálalni, kifejezetten megízesíti a nyarat.

Talán ezek túl egyszerű ételeknek tűnnek, de aki tudja milyen a frissen szedett zöldség íze, az tudja, hogy össze sem hasonlítható a hetek óta leszedett, napot sosem látott zöldségekkel. Egy frissen szedett zöldborsóból, répából készült leves íze egészen fantasztikus, semmiben sem hasonlít a mirelit verzióhoz. Szóval ilyenkor az én kedvencem minden, ami frissen szedett!

Italnak a hidegen áztatott menta-citromfű tea, vagy a rózsaszirom-málna italokat említhetném. Ezek hidegen egyszerűen mennyeiek!

Na és akkor jöjjön egy fájdalmas kérdés.. A nagy melegben hajlamosak vagyunk hűtött italokat fogyasztani, a fagyiról nem is beszélve (fagyiiiii). A jólesőnek tűnő hideg italok, finomságok úgy sejtem nem tesznek túl jót ilyenkor. Mikkel vigyázzunk ilyenkor? Hogyan csinálhatjuk okosan (ha van ilyen)?

Vikó: Amíg egészségesek vagyunk, jó az emésztésünk, addig nem lesz nagy baj a fagyiból, csak egy dolgot érdemes betartani, hogy válasszuk el az étkezésektől. A baki az, ha egy kellemes, sokszínű ebéd után azt egy parfé tortával akarjuk zárni. Így kihűtjük az emésztő tüzünket, ezzel igencsak megnehezítve a szervezetünk munkáját. De ha ebéd után egy két órával egy fagyit megeszünk a strandon, vagy séta közben, az segít majd a nagy melegben kicsit visszahűlni.

Választhatjuk az egészségesebb verziókat is, hiszen fagyit/sorbetet otthon is készíthetünk, és ha azt természetes cukrokkal édesítjük fehércukor helyett, akkor nem sok kivetni valót találok benne. Csak fogyasszuk külön étkezésként.


Fotó: megostudio

A hűtött italokban is az egészségesnek nem mondható szénsavas, cukros, műaromás italok kritizálhatók igazán. De, ha behűtünk egy friss menta teát, az még segíthet is, csak itt is tartsuk be, hogy evés előtt fél órával, evés után egy órán át ne igyunk, főleg ne hideget, mert ezzel nehezítjük az emésztést.

A napszúrás megelőzésében vagy, ha már megtörtént, annak kezelésében hogyan tud segíteni az ájurvéda? Tudnál – akár külsőleg, akár belsőleg használható – természetes napvédőt, esetleg hidratálót javasolni, amivel a bőrünket óvhatjuk?

Vikó: Pittaként mondanám, hogy ne menjünk a napra, de persze ez nem ilyen egyszerű, tudom. De a napozást ne a tűzőnapon akarjuk megvalósítani, délelőtt (10-ig) és délután (16-tól) is lehet barnulni, már aki arra vágyik, de így nem árt magának annyit. A legfontosabb a hidratálás kívül és belül!

Igyunk elegendő folyadékot, és persze óvjuk a bőrünket, erre remek lehet egyszerűen egy kis kókuszolaj, aminek van fényvédő hatása, hűt és bőrápoló egyszerre. Az aloe verát az ájurvéda is nagyra tartja, külsőleg és belsőleg is használhatjuk. A rózsavíz is segít, amit szintén belsőleg is használhatunk, ha egy fél literes vizes kulacsba csak egy mokkáskanál rózsavizet teszünk, az segít hűteni minket. Ha pedig üres spray-s üvegbe töltjük és néha magunkra, a bőrünkre fújjuk az frissít és segít, hidratál, gyulladáscsökkentő, így segít, hogy ne égjük le.

Érdemes ilyenkor bármilyen ájurvédikus masszázst alkalmazni, ha igen, milyen fajtát?

Vikó: Az abhyanga mindig jó! Nyáron is segít az olajos masszás fiatalon tartani a bőrünket, sőt minden szövetünket, esetleg lehet olajat váltani, a fűtő szezámról a hűtő kókuszra vagy napraforgóra. Egy mondás azt tartja, hogy a kapháknak hetente, a pittáknak hetente két három alkalommal, a vátáknak minden nap kellene olajozni a testét. Nincs olyan kitétel, hogy ez ne lenne igaz nyáron.

Nyáron könnyebb ellustizni a mozgást. Egy könnyed esti séta vagy az úszás még oké. A jógára már lehet, hogy kicsit nehezebb rávenni magunkat. Ezzel kapcsolatban van valami javaslatod? Kell-e aktívnak lenni, és ha igen, mi a legélhetőbb?

Vikó: Az ájurvéda nagy hangsúlyt fektet az évszakok szerinti életmódra, ha ezt megvizsgáljuk, akkor azt fogjuk látni, hogy a nyarat nagyon megterhelőnek tartja ez a rendszer, így a nagyon megterhelő mozgásokat, a fizikai erőfeszítéseket, inkább a téli időszakra ajánlja. Ez inkább, főleg a forró napszakban, a szieszta ideje. De ahogy mondod, ez nem azt jelenti, hogy reggel egy bemozgató jóga, vagy úszás, vagy sajáttestsúlyos edzéseket ne lehetne végezni.

Kiránduljunk, sétáljunk, töltekezzünk, társuljunk barátokkal, családdal, használjuk ki, hogy kinn lehetünk hosszan a friss levegőn, világosban sokáig! Csak ne a tűző napon….

 

 

Borítókép: gstockstudio

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok