Mit tehetsz a túlnyújtás elkerülése érdekében?

2024. 09. 05. | Életmód, Jóga gyakorlás

Szerző: Pinke Roland
 

Bár a jóga önmagában nem csupán az ászanák gyakorlásáról szól, eredetileg a meditáció, a légző gyakorlatok, a jógapózok, az erkölcsi értékrendek, az önmagunkkal és Istennel való kapcsolódás folyamatának összessége, mégis a mai világban a jóga szó alatt az emberek többsége az ászanázást érti, legalábbis, ha még nem sikerült (vagy esetleg épp nem is szeretett volna) mélyebbre ásni ezen a területen. Teljesen egyéni, hogy ki mennyit tud vagy szeretne elfogadni a jóga folyamatából. Viszont az ászanázáshoz könnyű viszonyulni, könnyű szeretni, és gyorsan érződik a kedvező hatása is.

Az ászanák jótékony hatásai

Köztudott, hogy az ászanák gyakorlásával rengeteg jótékony hatást érhetünk el, nem csupán testi szinten. A folyamatos és rendszeres gyakorlás hatására fájdalommentesen élhetünk, átmozgathatjuk az izmainkat, csökkenthetjük a stressz-szintünket, javíthatjuk a testtartásunkat, javíthatunk alvásunk minőségén és sok egyéb, a mindennapokat megkönnyítő eredményt érhetünk el. De természetesen mindennek, így az ászana gyakorlásnak is meglehetnek a negatív hatásai, főképpen akkor, ha nem optimálisan, vagy nem megfelelő felügyelet mellett gyakoroljuk azt.

Mikor történhet túlnyújtás?

A jógaórákat nagyrészt olyan pózok teszik ki, amelyek a test bizonyos szakaszát nyújtják. Természetesen nem csupán ez a funkciójuk, viszont tagadhatatlan, hogy a kivitelezés során nagy hangsúlyt fektetünk a nyújtásra. Persze vannak erősítő és flow órák, viszont ezek során is szinte minden esetben gyakorlunk, például a lefelé néző kutya pózt, amely a test nagy részét megnyújtja a vádlitól a combon át, a derék szakaszon keresztül egészen a karokig, vagy a nyakig. Ilyen gyakorlatok kivitelezése során fenn áll a túlnyújtás veszélye is.

Túlnyújtás akkor történik, amikor egy izmot vagy ízületet túl keményen megdolgoztatunk. Az jógapózok kivitelezése során, a test adott szakaszain nyújtózó munkát kell végezned a testeddel, ami lehet, hogy jár egy minimális fájdalommal, de soha nem járhat erős hasogatással, nyilalással. Van az a fájdalom, amit még jólesőnek érzünk, és az ászana lebontása után könnyedebbnek érezzük magunkat, de van olyan, amely után a fájdalom fennmarad. Ezt kell elkerülnünk, és megtalálnunk azt a pontot, ami még a jóleső fázisba esik, és lehetőleg sosem lépni át a kellemetlen szakaszba.


fotó: evablanco

Mit tehetünk a túlnyújtás elkerülése érdekében?

Megfelelő bemelegítés

Az egyik legfontosabb az elégséges mennyiségű és minőségű bemelegítés, ami nem csak a jóga, de minden sporttevékenység kezdete előtt kiemelkedően fontos. Hiába jógázol minden nap, akkor is elengedhetetlen, hogy a jógagyakorlás megkezdése előtt legalább 10-15 percet szánj a bemelegítésre, a gyakorlásod hosszától függően. A finom gyakorlatokkal átmozgatott test sokkal könnyebben alkalmazkodik majd az ászanákhoz.

Ne told túl már a gyakorlás elején

Másodszor fontos odafigyelned arra, hogy a jógapózokat az óra elején ne maximális tartományba végezd. Ne kezd el az első néhány ászana során a legmélyebb helyzeteket felvenni. Adj időt a testednek, az izmaidnak, hogy bemelegedjenek, hozzászokjanak az aktuális terheléshez és adaptálódjanak a szituációhoz. A gyakorlás második szakaszában kezd el feszegetni a határaidat, ha éppen ilyen tervekkel álltál a jógamatracodra.

Figyelj az érzékeny testrészeidre

Fontos, hogy amennyiben vannak fájó vagy merev testrészeid, esetleg gyenge pontjaid, amelyeket érdemes kímélni, azokra minden esetben légy körültekintő. Legtöbb esetben ilyen a derék, a térdek a bokák, a vállak vagy a csuklók, esetlegesen a nyaki szakasz. Ha ilyen állapot áll fenn, inkább ne használd a teljes mozgástartományt, vagy használj segédeszközt, hogy könnyíts a terhelésen. Ha viszont teljesen egészségesnek érzed magad, akkor is érdemes odafigyelned a derekad vagy a combhajlítód túlnyújtására, ugyanis ezeket nagyon könnyen túl lehet dolgoztatni.

A kevesebb néha több

Ezeken felül fontos azt is megjegyezni, hogy gyakran éppen a rugalmas test az, amelyet könnyű túlnyújtani. A tény, hogy rugalmasnak érzed magad, és nem érzel fájdalmat a kivitelezés során, ez vezethet végül a sérüléshez. Ezt azonnal nem fogod érezni, viszont a következő nap reggel már jelen lesz a fájdalom, amit a túlnyújtott szakasz okoz. Ezért ha nagyon rugalmas vagy, akkor is figyelj oda a testedre, és ne terheld túl azt.

A jógában a kevesebb több. Ha például heti 5 alkalommal gyakorolsz, akkor 2-3-nál többször ne hajtsd túl magad, és legyenek egyszerűbb, kevésbé megerőltető gyakorlásaid is, így elébe mehetsz a sérüléseknek, illetve így több lehetősége lesz a testednek regenerálódni.


fotó: Image-Source

Ha mégis belefutsz a túlnyújtásba…

Természetesen mindezek ellenére is megtörténhet a baj, de kulcsfontosságú, hogy amit tudsz, tegyél meg annak érdekében, hogy elkerüld a túlnyújtást. Ha mégis ilyen helyzetbe kerülsz, pihentesd az adott területet és egy kis időre hagyd el az ászanák gyakorlását. Amint úgy érzed, hogy újra készen állsz a gyakorlásra, még egy napot hagyj magadnak, az a biztos. Lehet, hogy a fájdalom elmúlt, de a regeneráció nem teljes még.

Ezen kényszerpihenők során pedig belevetheted magad a jóga többi aspektusába is. Gyakorolhatod a pránájámákat, meditálhatsz, dzsapázhatsz, mantrázhatsz és olvashatsz Bhagavat-gítát is, hogy még inkább nyitottá válj a jóga teljes világára.

 

 

Borítókép: Image-Source

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok