A Kapāla-bhāti és 4 jótékony hatása

2025. 03. 17. | Pránajáma

 

A mai cikkünk célja megérteni a kapāla-bhāti (kapála-bháti – koponyatisztító légzés) mögött rejlő tudományt, hogy hogyan kell végezni ezt a gyakorlatot, illetve ennek a rendszeres végzése milyen tisztító hatásokkal van a testre, hogyan fejleszti a tüdő kapacitását, erősíti közben a hasüregi szerveket és a rekeszizmot. Végsősoron pedig, hogy miként hoz megnyugvást az elmének. Továbbá fontos az is, hogy megnézzük az ellenjavallatokat, hogy kinek ajánlott és kinek nem, erre pedig a következő cikkben kerül majd sor, ahogyan arra is, hogy gyakorlati instrukciókat is adjunk, ami remélhetőleg segíteni fogja a gyakorlásod.

Mi az a kapāla-bhāti?

A kapāla-bhāti egy tisztító gyakorlat, aminek része egy erőltetett kilégzés és egy passzív belégzés. Jogos a kérdés, miért van szükség erőltetett kilégzésre? Ideális esetben, minden nap, a napi első étkezés előtt kiürítjük a beleinket (és ki is tisztítjuk azokat – a yoga hagyományok bizonyos ágainál ismerős lehet ez a gyakorlat). Ehhez hasonlóan a tüdőnek is fontos, hogy ki legyen ürítve, eltávolítva belőle a maradék szén-dioxidot. Általában a napunk során nem veszünk teljes, mély lélegzeteket, erőteljes kilégzéseket. Többnyire felületesen lélegzünk, ami a különféle típusú tevékenységeinknek köszönhető.

Ezt úgy is meg lehet fogalmazni, hogy aktív belégzések és passzív kilégzések sorozatát végezzünk. Emiatt van egy bizonyos mennyiségű visszamaradó szén-dioxid a szervezetünkben, ami idővel toxinokká alakul, és hozzásegít minket a különféle megbetegedésekhez. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy “üledék szén-dioxid”, mivel ezek főként a tüdő alsó szegmenseiben maradnak. A célunk a kapāla-bhāti gyakorlattal, ennek a visszamaradt szén-dioxidnak az eltávolítása.


fotó: GaudiLab

A kapāla-bhāti szimbolikája

Az ősi hatha yoga iratok 6 féle kriyāt, tisztító gyakorlatot írnak le, ebből a kapāla-bhāti az egyik. A kapāla koponyát jelent, a bhāti szót pedig ragyogásnak, fénylőnek lehet fordítani. Tehát a kapāla-bhāti fénylő koponyát, vagy a koponya ragyogását jelenti – megközelítőleges fordítással. Nem kell sokat gondolkoznunk, hogy rájöjjünk, itt valamiféle szimbolika kell legyen elrejtve, az ember csak úgy nem akar fénylő, ragyogó koponyát magának, legalábbis a szó szoros értelmében remélhetőleg nem…

A szimbolika itt magának a gyakorlatnak a hatásában rejlik. Mivel a gyakorlat maga azt tűzi ki célul, hogy a szervezet fölösleges szén-dioxidját kiürítse, és azt friss oxigénre cserélje. Ennek hatására az összes apró véredénye a legutolsó hajszálérig az ember agyának legeldugottabb sarkában is tiszta oxigénben gazdag vért kap.

Érdemes ezt úgy felfogni, mint amikor friss vizet akarunk önteni a pohárba. Előtte érdemes először megszabadulni a már benne lévő koszos víztől, különben a friss víz is beszennyeződik.  Tehát, ami azelőtt egy sötét poros szoba volt, az most egy tiszta, ragyogó hely lett – az ember csillogó koponyájában utazó tündöklő agyának szimbolikáját követve. Kutatások mutatták ki, hogy a kapāla-bhāti javítja a kognitív működést, és az információ feldolgozásának sebességét is.

Miért szükséges ezt a gyakorlatot végezni?

Nézzük meg a tudományt a gyakorlat mögött.
A mellkasban a légzés összetett folyamatában fontos szerepet játszó izom a rekeszizom, vagy diafragma. Ez egy kupola alakú izom, ami elválasztja a mellkas szerveit a hasüregiektől.

Amikor kapāla-bhātit végzünk, a köldök befelé húzásával összehúzzuk a hasüreget, ezzel a nyomást a alsó hasi régióból indítjuk meg. Ennek a következménye, hogy a rekeszizom felfelé nyomódik, amiből ered, hogy a mellüregi régió térfogata lecsökken. Itt elővehetjük a középiskolai tudásunkat: ha arról van szó, hogy a térfogat lecsökken, akkor tudjuk, hogy a nyomás viszont meg fog nőni.

Tehát bármilyen nyomás is volt eddig a tüdőben, az most megnőtt. Ezt intrapulmonaris, vagyis tüdőn belüli nyomásnak nevezik. Ez a nyomás normális esetben a külső légköri nyomás szintjével megegyezik, amit a szervezet homeosztázisa tart fent. Amikor azonban a rekeszizomnak köszönhetően a fent leírt módon a nyomás megnő, azért hogy a nyomás visszatérhessen a normális mértékre, a tüdőből az összes szén-dioxid kipréselődik, maradék nélkül. Tehát innentől fogva minden belélegzett levegő friss, oxigéndús lélegzet lesz, amit nem szennyez be a korábban bennrekedt szén-dioxid.


fotó: Dmitry_Rukhlenko

A kapāla-bhāti 4 jótékony hatása

Azon túl, hogy tisztítja a tüdőket és felfrissíti a vérkeringést, a gyakorlatnak még sok más előnye is van, amelyek közül mos 4 fontosabbat fogunk kiemelni.

◦ Először is erősíti a hasüregi szerveket és a rekeszizmot, már a gyakorlat végzése során. Ahogy az ember edzeni tud a kar különféle izmaira, úgy a belső szervek izmait is lehet erősíteni, esetünkben e kapāla-bhāti gyakorlattal is.

◦ A második fontos előnye, ami a tüdő megerősödéséből ered, hogy sokkal nagyobb hatékonysággal tudjuk vele eltávolítani a váladékot a légutakból. Tehát a gyakorlat remek eszköz a légúti betegségek kezelésében és megelőzésében is.

◦ A harmadik piros pont azért jár, amiért nem csak az alsó, de a felső légutak, az arc és az orrüregek járatait is képesek vagyunk vele hatékonyan megszabadítani a felesleges nyáktól, azzal, hogy a gyakorlatot rendszeresen végezzük.

◦ A negyedik, elhanyagolhatatlan szempont, hogy milyen rendkívüli módon képes nyugalommal elárasztani az ember elméjét a gyakorlat végzése után. A gyakorlat közben ugyan még nem, hiszen ez egy nagyon energizáló folyamat, ami a szimpatikus idegrendszert aktiválja (a híres üss vagy fuss reakcióegyüttes tüneteinek kiváltásáért felelős). A gyakorlat befejezésével viszont a paraszimpatikus idegrendszer veszi át az irányítást, amivel az elme lenyugvása, illetve a belső szervek normális működésének serkenése is együtt jár.

Remélhetőleg sikerült fényt deríteni a kapāla-bhāti légzőgyakorlat mögött rejlő tudományra. A következő részben pedig még szót fogunk ejteni a az ellenjavallatokról, illetve le fogjuk vezetni a gyakorlat menetét.

 

 

 

Forrás: https://youtu.be/xGJRCIJKiqg?si=pSTtoyaVjQ9b4Cro – Geetha M Kanthasamy – the Yogic lens
Dr. Tóth Soma László, Képes Andrea, Medvegy Gergely, Kapisinszky Judit: Jóga tiszta forrásból
Borítókép: RossHelen

 

 

 

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok