Beszélgetünk, te meg én, a spirituális fejlődés egyik kulcsáról, a tisztaságról.
ÉN: Tudod-e mi a lelki fejlődés kulcsa?
TE: Nem én! Mesélj, kérlek! Érdekes a kérdés!
ÉN: Szerintem a külső és belső tisztaság harmóniája.
TE: Na, erre kíváncsi vagyok! Mondd, hogyan jutottál erre a következtetésre?
ÉN: Pár évvel ezelőtt megtudtam, hogy Jézus Indiában járt és tanult. Akkor kezdtem el érdeklődni India szabályrendszerre épülő védikus kultúrája iránt.
TE: Milyen ez a védikus kultúra?
ÉN: Neked mi áll legkitartóbban a belső békéd útjában? Mert nekem az elmém, folyton felborzolja az idegeimet, fantáziál, feltételezget valótlanul, elméleteket gyárt, sajnáltatja magát és próbálja kijátszani az intelligenciámat. Nos, a védikus kultúra, többek között, az elmét célozza meg és próbálja elégedetté tenni a szabályrendszerével, és ez által lecsillapítani.
TE: De hogyan jutunk el innen a lelki fejlődés kulcsáig?
ÉN: Jogos a kérdés. Ez a több ezer éves kultúra a jóság kötőerejét preferálja, Istenhez – vagy ahogy a védikus írások hívják, Krisnához – ezen keresztül lehet eljutni.
TE: Jóság kötőereje? Az meg micsoda?
ÉN: Imádom a kérdéseidet! Komolyan! Nos, három kötőerő – a tudatlanság, a szenvedély, a jóság – és azok kombinációi irányítják az életet itt az anyagi világban. Nincs menekvés! Illetve mégis! És itt kezd izgalmassá válni a dolog, ugyanis a három kötőerő közül a jóság az, ami a leginkább a segítségünkre lehet abban, hogy elérjük a lelki céljainkat.
ÉN: Mit gondolsz, mik a jellemzői a három kötőerőnek?
TE: Beszédes a nevük, de várom a te listádat!
ÉN: Rendben.
Tudatlanság – erre a kötőerőre a tompaság, a tétlenség, őrültség, illúzió, teljes káosz, rendetlenség és kosz jellemző.
Szenvedély – a ragaszkodás, csillapíthatatlan vágyak, önző tettek, szenvedély, aggodalom, ellentmondás, mohóság, nyughatatlanság, telhetetlenség, elégedetlenség a hívószavai ennek a kötőerőnek.
Jóság minősége – az igaz tudás, a fény, szeretet, hit, hűség, becsület, elégedettség, a feltétel nélküliség, elfogadás, az önkontroll, egyszerűség, őszinteség, igazmondás, igazságosság, a belső harmónia, egyensúly, a stabilitás, bölcsesség, béke és a tisztaság jellemző.
fotó: GaudiLab
ÉN: Szerinted rád melyik kötőerő van leginkább hatással?
TE: Hú, ez nagyon jó kérdés, és nem is olyan egyszerű rá válaszolni. Őszinteséget igényel mindenképpen, de az biztos, hogy a jóság kötőerejének jellemzői nagyon tetszenek.
ÉN: Meghiszem azt! Gondolom te is örülnél, ha ezek a tulajdonságok, erények már a tarsolyodban lennének! Nos, én is ezen dolgozom, és arra jöttem rá, hogy ezen az úton nagyon fontos a tisztaság! Mégpedig a külső és a belső tisztaság egyaránt.
TE: Várjunk csak! Belső tisztaság? A külsőre van némi ötletem, de mit értesz belső tisztaságon?
ÉN: Ha belenézel a tükörbe, kit látsz?
TE: Hát magamat!
ÉN: Nos, a védikus szentírások azt mondják, hogy te nem ez a test vagy. Az csak a durva fizikai tested, ami visszanéz rád a tükörből. Ez a test életed során folyamatosan változik, amikor pedig már túl fáradt, beteg és öreg a test, lecseréljük azt. Egy kicsit furán hangozhat ugyan, de felettébb reménykeltő is. Már, ha valaki fél a haláltól. No de térjünk vissza a belső tisztasághoz.
Szóval van a tükörből visszatekintő durva fizikai tested, ezen belül ott van a finom fizikai tested, amely három rétegből áll: hamis ego, elme és intelligencia. Legbelül pedig a lélek. A lélek tökéletes, úgy ahogy van! Mindent tudó, mindig boldog és örökkévaló! És persze tökéletesen tiszta, hiszen maga Isten, Krisna egy piciny része.
És mivel a durva fizikai tested nem, csak a finom fizikai tested utazik életről életre veled, a lélekkel, ezért e finom test három összetevőjét fontos folyamatosan különböző gyakorlatokkal tisztítani.
TE: Hú, ez nagyon izgalmasan hangzik, de van egy olyan sanda gyanúm, hogy ez nem is olyan egyszerű! Jól gondolom?
ÉN: Nos, ez természetesen melós dolog, de állhatatossággal, türelemmel és odaadással meg lehet csinálni! A lelki utat járók pedig ezzel tisztában vannak. Érdekelnek a kezdeti lépések? Meséljek róla picit?
Egyébként a külső és belső tisztaságra való törekvés a mindennapi élet számos területét nagymértékben harmonikusabbá, élhetőbbé, nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá teszi. A külsőd, a durva fizikai tested bizalomgerjesztőbb, ápoltabb, gondozottabb és ezek által vonzóbb lesz. A belsőd, a finom fizikai tested pedig nyugodt, kedves, segítőkész, odaadó, elfogadó és harmonikus. Mint ami a jóság kötőerejére jellemző. Emlékszel? Az imént beszéltünk erről. Nos, ezért cél ez a kötőerő!
TE: Na jó, egyre jobban tetszik ez a dolog! Mivel érdemes kezdeni szerinted, a külső vagy a belső tisztaságra való törekvéssel?
ÉN: Szuper kérdés! Ha a külső tisztaságodra hangsúlyt kezdesz fektetni, az szinte automatikusan emeli a belső tisztaságodat. Az egyre fejlődő belső tisztaság pedig egyre igényesebb és következetesebb külső tisztaságot fog kérni. Lelki fejlődésre szert tenni tiszta elmével lehet. Az elme pedig akkor tiszta, ha a gondolatok, a szavak és a cselekedetek is tiszták. Tehát egy lelki törekvőnek folyamatosan tisztítania kell a testét és az elméjét is a napi lelki gyakorlatok előtt. Az intelligenciát a védikus szentírások tanulmányozásával lehet tisztítani.
fotó: YuriArcursPeopleimages
TE: Értem. Mesélj, kérlek a konkrét teendőkről, szabályokról!
ÉN: Egy spirituális törekvő korán kel, napfelkelte előtt kb. másfél órával. Ez egészséges és önfegyelemre is nevel. Ébredés után rögtön be kell ágyazni vagy le kell takarni az ágyat gyapjú terítővel. Érdemes szellőztetni egy jót. A következő lépés a reggeli tisztálkodás, aminek a sorrendjét fontos betartani: székelés, fogmosás, nyelvkaparás, zuhanyzás – amit jó hideg vízzel befejezni. Ez nyirok- és vérkeringést serkent, karban tartja a szívet, az elmét ugyan lesokkolja picit, de ezáltal az elenged minden felesleges gondolatot. Nagyon ütős! Próbáld ki! Borotválkozni, körmöt és hajat vágni is fürdés előtt ildomos.
Fürdés után tiszta ruhát veszünk. Majd jöhetnek a napi lelki gyakorlatok. Ide tartozik a reggeli jóga – például a napüdvözlet és váltott orrlyukú légzés –, a mantra meditáció, és a szentírások tanulmányozása. Mindezek erőteljesen tisztítják az elmét, az intelligenciát és a durva fizikai testet egyaránt. Így kezdeni a napot nagyszerű! Ezek után indulhatnak a mindennapos tevékenységek, amelyekbe szintén fontos a tisztasági szabályokat beépíteni.
Sok ilyen apró szabály vagy részlet van, ami segít a jóság kötőerejébe kerülni és abban maradni, de nem szeretnélek túlságosan megterhelni. Egyelőre maradjunk ezeknél a hajnali, reggeli tevékenységeknél, jó?
TE: Rendben, és ez eddig így nagyon tetszik! Kezdem érteni, hogy miért tartod a lelki fejlődés kulcsának a tisztaságot.
ÉN: Ennek igazán örülök. Legközelebb beszélgethetünk róla egy kicsit részletesebben és mélyebben. Mit szólsz hozzá?
TE: Alig várom! Addig is próbálom beépíteni a mindennapokba amiket most hallottam tőled.
Borítókép: atercorv