Miket egyél, hogy eredményesebb legyen a jógagyakorlásod?

2024. 07. 19. | Az én jógám, Vegetáriánus

Szerző: Pinke Roland
 

A jóga folyamatával a gyakorló megteremtheti a test, az elme és a lélek harmóniáját. Abban az esetben viszont, ha a testünk nem tud megfelelően működni, az elménket is nehéz balanszban tartani, és így még nehezebb lesz befelé figyelnünk, és bármiféle lelki szintet is érintenünk.
A jógikus életmód részeként az ászanázás és a légző gyakorlatok a test optimális funkcionálásának elérésére törekszenek, ilyen módon segítve az elme kiegyensúlyozottságát és az önvalóra, a lélekre való koncentrációt.

Miközben a gyakorlataid végzed és egyre inkább megismered a tested, hamar rá fogsz jönni, hogy bizony a legapróbb dolgok is befolyásolják azt. Ez alól nem kivétel a táplálkozás sem. Talán már tapasztaltad is, hogy mennyire nem mindegy, milyen ételeket fogyasztasz.

Miként befolyásolja a táplálkozás a test működését?

Ahogy folyamatosan haladsz a jógapózok gyakorlásában, egyre szélesebb mozgástartományra lesz szükséged az egyre nehezebb ászanák kivitelezéséhez. A szalagjaidnak, inaidnak és a fasciáknak – a test kötőszöveteinek, amelyek segítenek megtartani a pózokat – elegendő tápanyagot kell kapniuk ahhoz, hogy rugalmasak maradjanak, és minimálisra csökkentsék a sérülés kockázatát.

A rossz táplálkozás a szövetek merevségét okozhatja, és megnehezítheti a gyakorlást. Illetve a kielégítő ételeken túl az izmoknak megfelelő mennyiségű vízre is szükségük van. Egy dehidratált szervezet az izmok merevségével is jár, ami nemcsak megnehezíti a gyakorlást, de növeli a sérülések kockázatát is.

Az ászanák és a pránájáma hatékony végrehajtásához energiára van szükséged, melyből egyenesen következik, hogy nem mindegy milyen ételeket veszel magadhoz. A szervezeted a kiegyensúlyozott táplálkozásból megfelelő tápanyagokhoz juthat, amely segítségével magasan tarthatod az energiaszinted. Ezenfelül a jógában nagyon fontos a mentális összpontosítás és tisztánlátás, amit az étkezés szintén nagyban befolyásol.

Az egészséges táplálkozás segít javítani a kognitív teljesítményt, valamint nyugodtan és koncentráltan tartani az elmét. Persze ez még a megfelelő étkezéssel is egy nehéz feladat, nem még akkor, ha kiszolgálod az elme csapongásait a finomnak gondolt, vágyott ételekkel.

Egy jóginak egészséges emésztőrendszerre van szüksége a gyakorláshoz. Az ászanák segítik a szervezet méregtelenítését, amit egy egészséges emésztőrendszer csak még inkább támogat.

Mire törekszenek a jógik?

A táplálkozás és a jóga gyakorlása valójában minden szinten támogatják egymást. A jógik legtöbb esetben egy szattvikus étrendet próbálnak kialakítani, amely tiszta és erős energiával tölti fel a testet. Szattvikus ételek közé tartoznak a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a ghí (tisztított vaj), és a legtöbb zöldség.
Arról hogy mi is a szattva álljon itt egy rövid idézet a Bhagavad-gítából:

„Ha a test minden kapuján felragyog a világosság és tudás, akkor tudhatod, hogy a jóság (szattva) került túlsúlyba. Kapzsiság, igyekvés, tettvágy, nyughatatlanság, kívánság – ezek keletkeznek, ha a szenvedély (radzsasz) kerül túlsúlyba. Homály, tétlenség, hanyagság, tompultság – ezek keletkeznek, ha a sötétség (tamasz) kerül túlsúlyba.”  Bhagavad-gítá 14.11-13.

Tehát a radzsaszikus ételek, mint például a kávé és a só a stresszelik a szervezetet és feszültséget okoznak, míg a tamaszikus ételek, mint a hús és az alkohol a lustasággal, lassúsággal terhelik testünket. Az ájurvéda szerint legalább a vacsoraidőben kerülni kell a radzsaszikus ételeket, mivel azok gátolják az emésztést, ami a fentieken túl még súlygyarapodást is okozhat. A tamaszikus ételeket szinte minden esetben érdemes kerülni. Természetesen a célunk a szattvikus ételek fogyasztásának növelése, miközben minimalizáljuk a radzsaszikus és tamaszikus kategóriába tartozókat.


Fotó: wayhomestudioo

Melyik ételek hogyan segíthetnek?

Most, hogy már nagyjából látható, hogy milyen elvek mentén kellene táplálkoznunk, ha a jógik útját szeretnénk járni. Most pedig nézzünk konkrét ételeket, amelyeket a leginkább érdemes beépíteni a mindennapjainkba.

Zöldségek és gyümölcsök

Ha lehet, minden nap fogyassz zöldségeket és gyümölcsöket, mivel ezek antioxidánsokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak. Ha nem szeretnél a tápanyagtartalommal foglalkozni, van egy egyszerű módszer, mégpedig az, ha színek alapján választasz. Próbálj egy nap minél többféle színű zöldséget vagy gyümölcsöt fogyasztani és így biztos lehetsz benne, hogy a legtöbb fontos mikrotápanyaghoz hozzájutsz.

Piros és rózsaszín: Bőséges forrása a karotinoid likopinnak, amely védelmet nyújthat a prosztatarák, valamint a szív- és tüdőbetegségek ellen. Ezek a karotinoidok megtalálhatók a paradicsomban, az almában, a cseresznyében, a görögdinnyében, a piros szőlőben, az eperben és a paprikában. Tehát ezek az ételek antioxidánsokban gazdagok.

Narancssárga: Ez a szín is a karotinoidokra utalnak, csak egy másik csoportra, mely megtalálható a sárgarépában, a sütőtökben, a sárgabarackban, a mandarinban, a narancsban és a kurkumában egyaránt. Ezek az élelmiszerek alfa- és béta-karotint és kurkuminoidokat tartalmaznak, melyek szervezetünkben A-vitaminná alakulnak át, ami fontos az egészséges szem és a jó látás szempontjából. Ezen felül csökkenti a rákos megbetegedések és a szívbetegségek kockázatát.

Sárga: Szintén karotinoidokat tartalmaznak, köztük luteint, zeaxantint, mezo-zeaxantint, viola-xantint, melyek megelőzik a központi látás homályosodását, amely a kor előrehaladtával alakulhat ki. Ezek a hatóanyagok megtalálhatók az almában, a körtében, a banánban, a citromban és az ananászban.

Zöld: Talán a legfontosabbnak mondható csoport. Az ilyen gyümölcsök és zöldségek többek között klorofillt, katechineket, epigallokatechin-gallátot, fitoszterolokat, nitrátokat, valamint egy fontos tápanyagot, a folsavat (B9-vitamint) tartalmaznak. Ezek fontosak lehetnek a látás, a csontok és a vér egészsége szempontjából is. A sötétzöld és leveles zöldségek tartalmazzák a legmagasabb koncentrációban mind az antioxidánsokat, mind a rostokat.

Kék és lila: Többek között antocianinokat, resveratrolt, tanninokat tartalmaznak. Ezek megtalálhatók a szederben, az áfonyában, a fügében, az aszalt szilvában és a lila szőlőben. Jótékonyan csökkentik a rák, a szívbetegségek és a stroke kockázatát, valamint memóriát is javíthatják az agysejtek közötti jelátvitel javításával.

Barna és fehér: Apigenint, luteolint és izoetint tartalmaznak, melyek antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Az allicin az erek tágulásának elősegítésével normalizálja a magas vérnyomást. Ezek olyan élelmiszerekben találhatók, mint például a burgonya vagy a banán.


Fotó: puhimec

Teljesértékű gabonafélék

A hosszú jógaórák rengeteg energiát igényelnek, amit az olyan teljes kiőrlésű gabonafélék, mint a barna rizs, a quinoa és a zab kiválóan megadnak a testednek. Emellett létfontosságú tápanyagokat és rostokat tartalmaznak, amelyek elősegítik az emésztést. Érdemes egy hosszú és kiadós ászanázás előtt is enni ilyen ételeket, de akár jóga után is kis mennyiségben a visszatöltés érdekében.

Magvak és diófélék

Az egészséges zsírok, a fehérje és a különböző ásványi anyagok mind nagy mennyiségben megtalálhatók a diófélékben és magvakban. Érdemes tehát a mindennapi étkezésünkbe beiktatni az olyan ételeket, mint a lenmag, a chia mag, a mandula vagy a dió.

Alacsony zsírtartalmú fehérjék

A fehérje szükséges az izomerőhöz és a regenerációhoz egyaránt. Ha nem vagy vegetáriánus, iktass be sovány fehérjeforrásokat, például tofut, tempeh-t, lencsét az étrendedbe a húsok mellett. Ha pedig vegetáriánus vagy, különösen figyelj a megfelelő mennyiségű fehérjebevitelre.

Víz

Igazi szuperélelmiszer. Soha ne légy dehidratált, törekedj arra, hogy ne juss el a szomjúságérzetig. Legyen melletted mindig egy üveg víz, és igyál akkor is, ha nem érzed szomjasnak magad. Az edzésed minősége függ a megfelelő hidratáltságtól, ugyanis a a dehidratáltságból eredő görcsök zavarhatják a teljesítményedet. Jó, ha a vízivás a jógagyakorlatok előtt és után is szokásoddá tud válni.

Mindig figyelj a tested jelzéseire

A táplálkozás során, ha teheted, próbálj a minél többféle ételt magadhoz venni. Pici adagokban, de sokfélét. Ezáltal biztosíthatod, hogy a tested minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson. Ezenkívül mindig figyelj a tested jelzéseire, légy tudatos – ez egyébként is elengedhetetlen a jóga gyakorlása során. A tested jelezni fogja, ha nem megfelelő ételeket eszel, vagy ha valamilyen tápanyagra szüksége van. Ezeken túl pedig személy szerint én javasolnék egy évenkénti általános laborvizsgálatot is, mely eredményeként megtudhatod, hogy a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek szintje megfelelő-e a testedben.

 

 

Borítókép: LightFieldStudios

 

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok