3+1 fűtő hatású indiai recept a hideg napokra

2023. 02. 01. | Vegetáriánus

Szerző: Jógapont
 
Dhāl egyszerűen – Egy gyors, forró leves hideg téli napokra

Hozzávalók:
◦ 200 g sárgaborsó
◦ 2 l víz
◦ 1 teáskanálnyi reszelt friss gyömbér
◦ 1 kávéskanálnyi római kömény
◦ 8-10 db curry-levél
◦ 1 db száraz chili
◦ 1 kávéskanálnyi asa foetida (hing), hagyma helyett
◦ 1 teáskanálnyi kurkuma
◦ 2 teáskanálnyi só
◦ 2 evőkanál ghí vagy olaj

Elkészítés:
A fent megadott fűszerek mellett persze azzal is dolgozhatunk, ami éppen otthon van pl. őrölt bors, paprika, garam masala vagy sambar masala fűszerkeverék, petrezselyem vagy friss koriander levél, stb.

A sárgaborsót beáztatjuk egy éjszakára vagy legalább reggeltől néhány órára. Átmossuk majd 2 l vízbe tesszük majd közepes lángon főzzük kb. 1 órán át míg pépes nem lesz, közben a keletkező habot szűrővel leszedjük. Sokan már az elején megsózzák, 1 kiskanál sót adagoljunk hozzá, mások a folyamat végére hagyják ezt. Ha van egy kuktánk otthon főzési időt spórolhatunk, sőt még igazán áztatni sem kell, sima lábosban azonban több időre lesz szükségünk.

A főzés végén hozzáadjuk a kurkumát. Felhevítjük a ghít vagy az olajat barnára pirítjuk benne a római köményt és a curry levelet majd hozzáadjuk a chilit. Amikor a száraz fűszerek megpirultak hozzáadjuk a reszelt friss gyömbért és az asafoetidát. Az egész fűszerkeveréket hozzáöntjük a megfőtt sárgaborsóhoz és néhány percre lefedjük, hogy az aromák ne szálljanak el.

Megsózzuk – ha eddig nem tettük volna – összefőzzük még 5 percig. Az így elkészült sárgaborsó dālt rizzsel vagy forró purival, egyéb kenyérlepénnyel, esetleg pirítóssal tálaljuk és 1-2 evőkanálnyi joghurtot adunk hozzá. A tetejére dekorációként, vagy mellé egy kis csészében szervírozzuk. Szintén gazdagítja a levesünket, ha egy maréknyi kesudiót apróra vágunk, megpirítunk egy serpenyőben és a végén a leveshez öntjük.


Image by timolina on Freepik

Az egyik legjobb fűtő hatású étel: az upma

A leghidegebb téli időszakban nem árt, ha valami igazán fűtő hatású ételt fogyasztunk. Ilyenkor az ájurvéda csípős levest, vagy meleg leveses búzaételeket javasol. A fűszerek és a búzadara együttesen az egyik legtáplálóbb és legjobb étel, amelyet Indiában meghűlés ellen fogyasztanak, édesen és sósan is. Az upma egy sós verzió, amit számtalan módon lehet variálni. A zöldségeket és magvakat ízlés szerint változtathatjuk, így az upma akár rendszeresen is a heti menü része lehet télen. Egy meleg reggelivel még -10 fokban is jól indul a nap!

Hozzávalók:
◦ 1 közepes paradicsom
◦ 2 szál nagyobb répa
◦ 1 bögre zöldbab
◦ 1 marék kesudió vagy mogyoró
◦ 2X1 tk olívaolaj vagy ghí
◦ 1 bögre búzadara
◦ 3 bögre víz
◦ 1 kis diónyi friss gyömbér
◦ 1 kk fekete mustármag
◦ 1 kk római köménymag (lehet őrölt is)
◦ 1 kk hing (hagyma helyett)
◦ 1 kk kurkuma
◦ 1 kk só
◦ 1 késhegynyi fekete bors
◦ friss petrezselyem vagy korianderlevél

Elkészítés:
A répákat megtisztítjuk, hosszú vékony csíkokra vágjuk, a paradicsomot kockázzuk. A zöldbabot – lehet mirelit vagy konzerv is – megtisztítjuk a végektől, leöblítjük. Egy serpenyőben felhevítünk 1 evk zsiradékot és kipattogtatjuk a fekete mustármagot – fedő kell rá, mert tényleg pattog! – és a római köményt, hozzáadjuk a hinget. Ha a kömény őrölt, akkor csak később tegyük az olajba. A gyömbért megpucoljuk, mossuk, szeletekre vágjuk és halványan megpirítjuk. A zöldségeket a fűszeres alaphoz adjuk, a magot és a kurkumát is a serpenyőbe tesszük, sózzuk, felöntjük a vízzel és összepároljuk – a víz egészét nem kell elfőnie a zöldségeknek, hiszen ezt fel fogja szívni a búzadara!

Egy másik edényben 1 evk zsiradékot hevítünk (tisztított vaj vagy olívaolaj), a búzadarát pedig kis lángon halványbarnára pirítjuk benne. A már aranyló búzadarát felöntjük a vegyes fűszeres zöldséglével, 2-3 percig forraljuk, amikor is a búzadara megdagad. (Vigyázat a búzadara a víz hatására fröcsköl és pöfög összeöntéskor!) Forrón tálaljuk. Díszítésnek friss petrezselyemmel, korianderlevéllel és borssal hinthetjük meg, aki csípősebben szereti, késhegynyi chilivel is ízesíthet.

Fotó: ifood.tv

Szezámos zöldbabos szabdzsi

A zöldbabos szabdzsit egy minden konyhában felelhető burgonyás verzióban, igazán gazdagon, keleti fűszerekkel varázsoljuk az asztalra ebben a tradicionális indiai ételben. A szezámmagtól és a fűtő hatású fűszerektől teljesértékű finomság a hideg, szeles időben is.

Hozzávalók: 

◦ 3 nagyobb burgonya
◦ ugyanennyi vágott zöldbab (kb 20 dkg)
◦ 1/4 kk köménymag
◦ 1/2 kk asafoetida vagy hing, hagyma helyett
◦ 1/4 kk kurkuma
◦ 1/2 kk római kömény
◦ 1/4 kk őrölt koriander
◦ késhegynyi csili
◦ 1/2 tk garam masala fűszerkeverék (pótolható: őrölt bors, fahéj, szegfűszeg, koriander, babérlevél, római kömény keverékével, ezekből tegyünk többet)
◦ 1 tk só
◦ 2 evk kókuszzsír
◦ 1 paradicsom, vagy 1/2 fej kápia paprika – a lecsósabb ízvilághoz
◦ 2 evk szezámmag
◦ friss gyömbér – 2 cm-es darab
Elkészítés:
A burgonyát megtisztítjuk, közepes kockákra vágjuk, a zöldbabot, ha fagyasztott, kiolvasztjuk. A kókuszzsírt felmelegítjük egy wokban vagy mélyebb teflonserpenyőben, beletesszük a fűszereket, a friss gyömbért, a köménymagot, a hinget, és a kurkumát, valamint a szezámmagot, hozzáadjuk a vágott paradicsomot, vagy kápiát.
Ezt követően hozzáadjuk a zöldbabot és burgonyát. 10 percet követően a többi fűszert, csilit, római köményt, garam fűszerkeveréket és a sót is hozzáadjuk. Ha nincs otthon garam masala, egy babérlevél, őrölt bors, késhegnyi őrölt fahéj, szegfűszeg keverékéből kipótolhatjuk az ízt. Ezt követően a wokban még 15-20 percig pároljuk a sabjit, vagyis a zöldségszószt. Párolt rizzsel, vagy akár friss salátával tálaljuk.
Az aranyló ghí – a tradicionális indiai konyha elengedhetetlen kelléke

A ghít sokszor titulálják olvasztott vajnak a fordításokban, de ennél jóval többet jelent. Tulajdonképpen finomított, tisztított vaj. Készítésének során ugyanis a vajból minden könnyen romló komponens eltávozik. Érdemes otthon is elkészíteni, nincs benne semmi ördöngösség.

A ghí készítése:
Jobb minőségű vajat felteszünk lassú tűzön melegedni, és figyelünk, nehogy égjen. Várjuk meg, amíg teljesen elolvad. Nem kell kevergetni, és csakis takaréklángon szabad elkészíteni. Miután a vaj teljesen elolvadt, a nedvesség nagy része elpárolog. A tejfehérje és a tejcukor kiválik, a fehérje fehér réteget képezve lesüllyed, a megolvadt vaj tetején pedig hab jelenik meg. A habot leszedve, és a fehér alsó fehérjeréteget visszahagyva a középső zsiradékrétegből lesz a ghí, azaz a tisztított vaj. Miután a hab megjelent, a lángot elzárhatjuk. A hab egyszerű kanállal való eltávolítása után az aranyszínű vajat egy kendőn-szűrőn tiszta üvegbe szűrjük át vigyázva, hogy az alsó, lesült fehér réteg ne kerüljön “folyékony” aranyunkba. Ha kihűlt, már fogyasztható is.

A jó vaj zsiradéktartalma 82% körül van. Ha azonban csak 82% -a zsír, akkor mást is tartalmaz, mégpedig a tej vízben oldódó szilárd halmazállapotú részeit (2 %), és vizet (max. 16 %). Ha ettől megtisztítjuk, akkor ghít kapunk jutalmul, vagyis tiszta zsírt, amit neveznek vajolajnak vagy vajzsírnak is. Ennek a zsírtartalma 99,6%. Az ilyen vajolaj 1-2,5 évig is eltartható szobahőmérsékleten.

Mit tartalmaz a ghí?
A ghí az egyik természetes forrása az A-vitaminnak (látás); megtalálható benne a D-vitamin (csontok), az E-vitamin (egészséges bőr, haj és körmök), a K-vitamin (egészséges sejtműködés), valamint létfontosságú antioxidánsok. 65% telített zsírsavat, 25% egyszeresen telítetlen zsírsavat, 5% többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz, valamint számos esszenciális zsírsavat, Omega-3 és Omega-6 zsírsavat is.

Mit NEM tartalmaz a ghí?
Nincs benne laktóz, tehát laktózérzékenyek is fogyaszthatják, nincs benne tartósítószer, sem adalékanyag.

Miért jó a ghí?
◦ Nem avasodik meg, sokáig tárolható, nem kell hűtőben tartani.
◦ Magas a “füstpontja”: 190°C fok körüli, egyes források szerint 250°C fok. Ez azt jelenti, hogy ilyen magas hőmérsékleten sem ég, süthetünk-főzhetünk vele bátran.
◦ Csökkenti a testzsírt és növeli a sovány izomtömeget.
◦ Csökkenti a szérum koleszterinszintet (azaz az össz-koleszterin-szintet).
◦ Segíti az emésztést és a felszívódást, stimulálja a gyomorsavat.
◦ Székrekedés, fekély esetén is javallott.
◦ Tisztítja a szervezetet, a májat, epevezetéket.
◦Növeli az immunitást.
◦ “Olajozza” az ízületeket (jógíknak kötelező a fogyasztása!).
◦ Gyulladáscsökkentő.
◦ Az ájurvéda szerint a test és elme koordinátora, segíti az agyműködést, javítja a memóriát, fiatalító és hosszú életet elősegítő hatású. Kiegyenlítő, harmonizáló, az ájurvédikus gyógyszerek gyakori összetevője.
◦ A táplálkozáson túl használják masszázshoz, szépítkezéshez, pañcakarma-terápiához.
◦ Elősegíti a sebek gyógyulását. A bőr védelmezője.
◦ Gazdag antioxidánsokban, erősíti az immunrendszert, vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik.
◦ Linolsav jelenlétét mutatták ki benne, ami gátolja a rákos sejtek növekedését, és a szívbetegségek megelőzésében van legfőbb szerepe.

 

 

 

Forrás: Krisna.hu
(Borítókép: flickr)

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok