Léha jóga? Néha ilyen is van…

2023. 02. 06. | Az én jógám, Jóga gyakorlás

Szerző: Pinke Roland
 

Mindenkivel megtörtént már, hogy a terveinket keresztülhúzta egy váratlan esemény és nem tehettük azt, amit elgondoltunk. Túl későn ébredtél, mert szundi helyett lenyomtad az órát. Zsúfolt lett a naptárad a teendőktől és nem tudsz annyi időt szakítani a jógára, mint szerettél volna. Az óra, amit kinéztél magadnak, pont olyan időpontban van, amikor egyéb sürgető teendőd adódott.

De néha nem a zsúfolt időbeosztásod áll a gyakorlásod útjába. Vannak napok, amikor egyszerűen nincs kedved a szőnyegre állni. Egyszerűen csak nincs kedved korán kikelni az ágy meleg öleléséből, vagy inkább megnézel egy filmet, vagy olvasol egy könyvet a gyakorlás helyett. Esetleg az idődet társaságban, a barátaiddal töltöd.

A léha jóga

Ha folyamatosan gyakorolsz és elhivatott vagy a jóga irányába, megtörténhet, hogy kellemetlen érzés fog el, hogy elhalasztod a gyakorlást, akár még az is elképzelhető, hogy bűntudatot érzel. Van egy jó megoldás arra, hogy ezt az érzést csillapítsd magadban, mégis tiszteletben tartsd a tested igényeit és a pihenés szükségességét. Hívjuk léha-jógának. Azért fontos, hogy ne alkalmazd ezt a metódust túl gyakran, mert a ló túloldalára eshetsz és ez elkényelmesedéshez vezethet!

Mi a módja ennek? Egyszerűen vegyél néhány alapgyakorlatot és 10-15 percet az időből. A kettő kombinációjából megkapod a megoldást. Ha azért kerülöd a szőnyeget, mert lomhának, kiégettnek vagy fáradtnak érzed magad, egy rövid gyakorlás feldobhatja az energiádat, és közben akár el is gondolkodhatsz azon, hogy valóban fáradt vagy és azért nem gyakorolsz, vagy szimplán lustálkodnál. Megeshet, hogy egy ilyen rövid gyakorlás meghozza a kedved, és annyira feldob, hogy a rövid léha-jógád egy hosszabb ászanázássá alakul át. Persze a helyzet más, ha időhiányban szenvedsz, akkor ez a gyakorlás arra elég, hogy pici lendületet adjon, és ne érezd magad rosszul, hogy nem tudtál időt szánni a gyakorlásra.

Milyen ászanákat válassz?
Ūrdhva-hasta-tāḍāsana (úrdhva-haszta-tádászana) – Hegypózban felnyújtózkodás

Ébredés utáni nyújtózás jó eső érzését nyújtja ez a póz. Tāḍāsanából nyújtsd fel mindkét karodat, és engedd, hogy a törzsed is emelkedjen, miközben a válladat leengedve távolt tartod a füledtől. Állítsd be a kar- és kéztartásodat annak megfelelően, hogy a távolság megfelelő legyen a vállaidnak. Tenyereid fordítsd egymás felé, az ujjbegyekkel is nyújtózz felfelé. A test összes többi része ugyanúgy dolgozzon és nyújtózzon.

Pāda-hastāsana (páda-hasztászana) – Kezek a lábhoz póz (Állásból előrehajlás)

Állásból hajolj előre Pāda-hastāsanába megérkezve, de hagyd lazán lógni a karjaidat, mint egy rongybaba. A póz elején még kissé a térdeid is behajlíthatod, majd fokozatosan nyújtsd ki és vedd fel a teljes pózt. Élvezd a derék nyújtózását és a hátad megkönnyebbülését.


Image by Freepik

Utkaṭāsana (utkatászana) – Nehéz póz (Székpóz)

Ismét tāḍāsanából indulva emeld fel a karokat mellső középtartásba, egymással párhuzamosan, vállszélességbe, majd hajlítsd be a térdeidet, mintha egy székre akarnál leülni addig, amíg a comb alsó része szinte párhuzamos lesz a talajjal. Ha a fáradtság gyötör, akkor könnyíts a pózon, mely ugyanolyan hatékony, ha a falat használod támaszként.

Dandāsana (dandászana) – Bot póz (Nyújtott lábú ülés)

Helyezkedj el a földön ülőpózban, nyújtott lábakkal. A térdet nyújtsd ki és a térdkalácsot az elülső combizmok aktívan tartásával húzd föl. A medencéből tartsd meg a törzset egyenesen és az ülőcsontokból indulva nyújtózz a fejtetővel fölfelé. A hasizmok legyenek aktívak, a köldökkel dolgozz befelé-felfelé. A póz egyszerűnek tűnik, de hosszabb kitartása jól megdolgozza a törzs- és hasizmokat.

Paścimottānāsana (pascsimóttánászana) – Nyugat felé nyújtott póz (Ülésből előrehajlás)

A dandāsanában ülve lélegezz be, nyújtsd fel a fejed fölé a karjaidat, és hagyd, hogy a hátad megnyúljon. Majd ebből a megnyújtózott állapotban hajolj előre kilégzéssel és fogd meg a külső talpélt. A hasad a combhoz, a mellkasod a térdhez, homlokod a lábszárhoz, a fejtetődet pedig a lábfejhez közelítsd.

Bhadrāsana (bhadrászana) – Kedvező tartás (cipészpóz, pillangópóz)

Egyenesedj vissza dandāsanába, majd hajlítsd be a térdeket, és vidd a lábfejeket közelebb a törzshöz. Tedd össze a talpakat, és fogd át a lábfejeket. A combokat a föld felé mozdítva engedd le a térdeket, amíg tudod, ha kényelmes, hajolj előre, amennyire a csípőd engedi. Kipróbálhatod azt is, hogy hátradőlsz, addig, amíg a lábaid mozdulatlanul tudod tartani.


Photo by Tim Samuel

Śalabhāsana (salabhászana) – Sáskaállás

Helyezkedj el hason fekvésbe. A homlokot vagy az állat helyezd a talajra. A karokat nyújtva helyezd a törzs mellé és a tenyerek a törzs felé nézzenek. Ezt követően belégzéssel emeld ki a fejet, a törzset és a lábat a magasba, amennyire csak tudod. A szegycsonttal nyújtózz előre, míg a farkcsonttal és a lábfejjel hátra. Ha ez a póz nehézséget okoz, helyettesítsd kobrapózzal.

Śavāsana (savászana) – Hullapóz

Végül jöhet a jól megérdemelt pihenés és ellazulás hullapózban.

Ilyen rövid sorozat során olyan pózokat válassz, amelyeket szívesen gyakorolsz, nem okoznak nehézséget és változatosak, hogy minden testrészed megmozgassa. 10-15 perc napüdvözlet folyamatos ismétlése is hasonló eredményt vált ki, ha szeretnéd a flow érzést megélni.

 

 

(Borítókép: Tim Samuel)

 

 

 

 

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok