6 ok, amiért a nagyinak is jógáznia kellene

2023. 06. 14. | Az én jógám, Életmód

Szerző: Pinke Roland
 

Bár az emberek a legkülönbözőbbek a földön, a jóga mégis mindenkinek tartogat valamit, és mindenki meg tudja találni magának azt az aspektust, amire szüksége van, amit be tud fogadni. Ez a jóga egyik legnagyobb csodája. Legyen szó fiatalról vagy idősről, keresse az egyén a nyugalmat vagy éppen a pörgést, esetleg a tudást. A következőkben szeretném bemutatni, hogy az idősebb korosztály számára az alapvető pozitív hatásokon felül, miért is nagyon jó ötlet – ötven, hatvan vagy akár hetven év felett is – belevágni valami újba, jelen esetben a jógába.

Mik az idősödés legfőbb nehézségei, és hogyan segíthet ezeken a jóga?

Érettebbé, bölcsebbé és tapasztaltabbá válik az ember az idők során, de a pozitív hatások mellett a negatívumok is jelentkeznek. 60-70 éves kor környékén már egyre nehezebb az ember saját súlyának hordozása, a mindennapok nehezebbé válnak. Megnő az érrendszeri- és szívbetegségek kockázata, csontritkulás jelentkezhet. Ezek rengeteg kellemetlenséggel és fájdalommal járnak. Sok esetben ezen megpróbáltatások hatására az idősödő emberek a mozgásukat csökkentik, így próbálva elébe menni a fájdalomnak. Ez a megoldás viszont hosszabbtávon további problémákat szül, ugyanis a mozgásszegény életmód még veszélyesebb ilyen korban, mint fiatalon, és megnövelheti a leépülés kockázatát is.

Mindemellett előfordulhatnak mentális zavarok, kialakulhat szorongás, depresszió vagy más betegségek. Megjelenhet memóriavesztés, valamint egyensúlyvesztés, amely akár idegi, akár érzelmi okokból is fakadhat.

Azonban rengeteg módon lassíthatjuk, és elébe mehetünk a kialakuló komplikációknak. A megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás, a meditáció, a mantrák tanulása és recitálása kiváló módjai a megelőzésnek.

Nézzük meg, mit adhat a jóga a senior korosztálynak.


Image by Freepik

Javítja az egyensúlyt és a koordinációt

A jógagyakorlás megköveteli, hogy odafigyeljünk a testünkre. Ez a koordinációs rutin segít, hogy mozgásunk az ösztönösség helyett tudatossá váljon, így visszanyerjük az irányítást a testünk felett. Mindemellett a különböző pózok erősítik az egyes tartóizmokat, ezért kevésbé vagyunk kitéve az egyensúlyvesztésnek.

Megnövekszik az erő és a vitalitás

Nem csupán az egyensúlyunk lesz jobb, de az erőnlétünk is javul. Lassítjuk az izomzat leépülését azáltal, hogy folyamatosan használjuk azt. Az erősebb izmok hatására pedig csökkenthetjük az esésekből adódó sérüléseket is. Ugyanis sok idősebb embernél előfordul, hogy a legnagyobb bajt a koordináció elvesztést követő botlások okoznak, melyek során komolyabb sérülések keletkeznek, hosszútávú gyógyulási folyamattal.

Vérkeringés javítása

Az ászanák gyakorlása során több oxigén jut a vérbe, ezáltal nem csupán az izmok kapnak jobb táplálást, de a magas vérnyomásra is jótékony hatással van. Ezek összessége pedig csökkenti a szívinfarktus lehetőségét is.

Javítja a rugalmasságot és az ízületek épségét

A jógának ez a legismertebb, és kortól függetlenül is az egyik legerőteljesebb hatása, amit érezhetünk magunkon, ha rendszeresen gyakorlunk. A merevedő ízületekre az egyik leghatásosabb módszer a lassú, hosszabban kitartott pózok gyakorlása, mely során tápanyaghoz jutnak a terhelt testrészek. Kiváló megoldás, ha szeretnénk az elfáradt ízületeinket újra rugalmasabbá tenni, vagy lassítani a már kialakulóban lévő negatív folyamatokat, melyek komoly fájdalomhoz vezethetnek.

Csökkenti a stresszt és a szorongást

A jóga eszköztára erre a problémára több megoldást is nyújt.
A lazító ászanák segítenek a stressz feloldásában, különösen a váll és a nyak területén, ahol a stressz fizikálisan is megjelenik. Ezenkívül azáltal, hogy az oxigéndús vér az agyba jut, egy jobb agyműködés érhető el, ami által tisztábban tudunk gondolkodni, és könnyebben megbirkózik szervezetünk a stresszes helyzetekkel.

A különböző meditációs gyakorlatok és légzések pedig segítenek egy pontra koncentrálni, megélni a pillanatot, és nem a jövőn vagy a múlt eseményein rágódni. Ezen kívül egy jógaóra csoportos élmény is, melynek hatására nem érezzük magunkat egyedül, és nem idegenedünk el az emberektől, a társaságuktól.


Image by Freepik

Javítja az alvást

A senior jóga során általában finomabb ászanákkal és segédeszközökkel találkozhatunk, ezért azon kívül, hogy átmozgat, tapintatosan lefárasztja a gyakorlót, ugyanakkor pihentető is. Nem csak a testnek, de az elmének is. Egy ilyen állapotban lévő szervezet sokkal könnyebben pihen, így akár az egész éjszakát könnyen át tudja aludni, ébredés nélkül.

 

Az időseknek szóló jóga eredményei nem sokban térnek el a normál jógától, de ezek a hatások sokkal áldásosabbak egy korosodó szervezet számára. A jóga különböző aspektusainak gyakorlása preventíven hat a leépülő izmokra, szervezetre, valamint a szellemi betegségekre is, lassíthatja a kialakulásukat, valamint a romló állapotot is megállíthatja.

Valószínűleg idős korban még nehezebb belekezdeni egy új mozgásformába, eleinte esetleg fájdalommal is járhat, de a tény, hogy akár egyes gyógyszerek szedésétől óvhat meg, vagy a dózisok növelését állíthatja meg, elég jó alkunak tűnik, és megérhet egy próbát. Ha csak egy kis löket hiányzott, hogy inspiráld egy kedves hozzátartozódat – vagy épp te magad vágj bele – a jóga elkezdésére, remélem ez a rövid kedvcsináló megtette a hatását.

 

 

(Borítókép: Freepik)

Ajánlott cikkek

Ajánlott tanfolyamok

Kiadványok